Siatka wokół bloku utrudnia życie niepełnosprawnym mieszkańcom

W bloku przy ul. Reja 10 jest kilkoro niepełnosprawnych. Siatka, którą założono, sprawia, iż wydłuża się ich droga do apteki, lekarza czy na zakupy. A i karetka tutaj nie dojedzie!
  • Siatka przy bloku przy ul. Reja 10 wydłuża lokatorom drogę.

    - To ogrodzenie sprawia, że do ulicy Warszawskiej, gdzie można było dojechać do tej pory wózkiem czy dojść przy balkoniku, mamy teraz wydłużoną drogę - żalą się.

    Wojciech Alabrudziński

W bloku przy ulicy Reja 10 we Włocławku, na parterze, mieszka Marzena Pacholik. Ma całkowicie sparaliżowanego syna, Piotra. Wraz z nią mieszkają też rodzice. Ojciec, Józef Kołodyński, z trudem porusza się przy balkoniku.

– Dwadzieścia lat temu, kiedy decydowałam się na to mieszkanie, było to idealne miejsce – mówi pani Marzena. – Parter został przystosowany do potrzeb mojego syna, prywatnie zainwestowałam w niezbędny dla wózka inwalidzkiego podjazd i chodnik. Po latach okazało się to zbawienne dla mojego ojca, który również od jakiegoś czasu nie porusza się samodzielnie.

Pojawiła się siatka między blokami

Radość z mieszkania w bloku, który wydawał się przyjazny niepełnosprawnym, jest od kilkunastu dni coraz mniejsza. Dzieje się tak za sprawą siatki, jaka "wyrosła" między blokiem nr 10 przy ulicy Reja, a sąsiadującym blokiem Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. 

– To ogrodzenie sprawia, że do ulicy Warszawskiej, gdzie można było dojechać do tej pory wózkiem czy dojść przy balkoniku, mamy teraz wydłużoną drogę – mówi Bożena Ogrodowczyk, mama Halinki z porażeniem mózgowym. – Mamy do wyboru albo dłuższą drogę przez wyboisty chodniczek przy siatce, ulicę Reja oraz Starodębską, albo przez wertepy za biblioteką. Dla mojej córki – nie do przebycia!

Zdaniem prezesa tego chcieli mieszkańcy

– Siatkę założono na żądanie lokatorów – mówi prezes.
– Pytaliśmy mieszkańców sąsiedniego bloku, czy nie moglibyśmy założyć, na własny koszt, furtki – mówi Marzena Pacholik. – Ale nie wszyscy wyrazili zainteresowanie takim rozwiązaniem, choć zobowiązałam się, że klucz mielibyśmy tylko my, na potrzeby niepełnosprawnych. Rozumiem, że ogrodzenie powstało po to, by wyeliminować niepowołane osoby czy nieprawidłowe parkowanie, ale dla nas jest wielkim utrudnieniem. 

Zobacz także: Nie pozwalają zamykać jej bramy wjazdowej na posesję 

O tej sytuacji poinformowaliśmy Zbigniewa Hejnę, prezesa Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Wiem, że siatkę założono na żądanie lokatorów bloku Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – mówi. Prezes obiecał rozmowę z mieszkańcami bloku WSM.  

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: Renata Kudeł
16komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (16)

gadają o ochronie życia poczętego, a w nosie mają problemy ludzi na tym świecie; a gdzie ludzkie odruchy?????
człowiek na wózku, 13.07.2012, 17:04
Wielkie brawa za pomysl grodzenia wszystkiego i wszedzie .. przeciez Kargule tez mieli plot ..
bolechnowski, 14.07.2012, 05:53
Wielkie brawa za pomysl grodzenia wszystkiego i wszedzie .. przeciez Kargule tez mieli plot ..
bolechnowski, 14.07.2012, 05:54
A może chodziło o konflikt między sąsiadami i ci się odcieli nikt o tym nie wspomniał.
krzysiek, 14.07.2012, 08:37
Zalozono plot, to wam plot przeszkadza.
Co za ciule. Juz sami nie wiedza co chca.
lokatorka, 14.07.2012, 09:27
niemiec zamykal w obozach rusek wysylach na sybir a polacy w XXI w.
sami zamykaja sie w gettcie - ploty,siatki,strzezone osiedla,grodzone
apartamenty kamery - zyjemy jak zwierzaki w cyrku
dyzio, 14.07.2012, 12:24
to getto bo to by była obraza i brak znajomości historii.A co w tym złego że bloki się grodzą i ludzie chcą mieć spokój, poczucie bezpieczeństwa?? domy jednorodzinne też mają ogrodzenia na wsi i w mieście i jakoś nikt nie mówi że mieszkają w cyrku.
echo, 15.07.2012, 00:55
maxa, 15.07.2012, 13:16
A może mieszkańcy mieli dosyć łażącego nietrzeźwego "bydła" pod balkonami i drącymi papy,pijącymi piwska i sikającymi pod klatkami!!! Chodnik poprawić i po kłopocie,bo przecież każdy blok ma swoje dojazdy i chodniki no i przynależącą działkę za którą płacą lokatorzy...
echo, 15.07.2012, 00:43
Pijaczyny z pod blokiem załatwiający potrzeby w klatce schodowej, to tylko ułamek co chołota z pod bloku może zrobić.Nie wswpomnę o pobicach i dewastowaniu klatek schodowych.
Moczydłowska, 15.07.2012, 09:56
grodzenie parkingów, stawianie murów. Włocławek XXI wiek. brawo k... brawo
Franek Kimono, 15.07.2012, 09:50
Ogrodzone i niedostępne boiska i place zabaw są w Polsce wstydem proeuropejskich przemian - nasze dzieci wracają z takich miejsc z odciśnięteym na czole znakiem kratki tj. odbiciem siatki ogrodzeniowej. Ogłaszamy konkurs na nazwanie takich zwyczajów i budowli - był socrealizm, a co jest teraz?
adam i beata, 15.07.2012, 10:39
przenikają przez siatkę...
q-wa, 15.07.2012, 16:40
Widać ludziom się ckni do... gett. Jeszcze ino drut kolczasty i ...
Kowalski, 16.07.2012, 08:30
to nic zaczekajcie jak skasują spółdzielnie wtedy to sobie będziecie mogli skoczyć bo każda wspólnotta pomuruje na 2.20 m płoty a nie tylko siatkępostawi !!!
spółdzielca, 16.07.2012, 08:56
Właściciele od siedmiu boleści kazali wszystko grodzić,bo zazdroszczą zaradności ludziom z Reja 10.Te ogrodzenia ,płoty i bramy powinny być sprawdzone przez strażaków pod względem bezpieczeństwa pożarowego wszystkich budynków wkoło.Jak ludzie porządkowali sami terem wkoło budynku to pieniacze z WSM wyglądali przez okno i dociekali skąd mają tyle krzewów.I tak dalej.............Ich dzieci przesiadywały na schodach Reja 10 i na terenie posesji ,a matki jakoś nie widziały...........
Mieszkanka, 16.07.2012, 08:58