Rośnie budynek TBS w Białogardzie. Chętnych na mieszkania brak

W szybkim tempie rośnie najnowszy budynek Białogardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Deficyt mieszkań w Białogardzie jest spory, ale na lokale w TBS chętnych brakuje.
  • Budowa budynku TBS przy ul. Piłsudskiego w Białogardzie.

    Firma Selfa z Koszalina jest generalnym wykonawcą budowy nowego obiektu BTBS. Mieszkania mają być oddane do użytku w grudniu tego roku.

    Radosław Brzostek

Poszukujących mieszkań w Białogardzie oferta TBS zniechęca, bo trzeba wpłacić sporą kwotę tzw. partycypacji, czyli opłaty wstępnej, która wynosi nawet 30 procent wartości lokalu. A później jeszcze trzeba płacić dość wysoki czynsz, wynoszący ponad 9 zł za metr kwadratowy powierzchni.

– Dlatego małe mieszkania zostały wynajęte bardzo szybko. Niestety duże lokale, o powierzchni ponad 60 metrów kwadratowych, mamy wciąż do wynajęcia – informuje Władysław Szymielewicz, prezes BTBS. Zarząd spółki planuje więc duże mieszkania przebudować i zrobić z każdego z nich dwa mniejsze.

– Ale na razie to tylko próba, spróbujemy zrobić coś takiego z jednym z lokali. Zobaczymy jak to wyjdzie – mówi prezes. Przyznaje, że gdy budynek był projektowany, na rynku poszukiwane były duże mieszkania. – Dziś jednak tendencje się zmieniły. Ludzie chcą małych mieszkań z niewysokimi kosztami utrzymania lokalu – tłumaczy.

Na razie do wzięcia są cztery lokale w nowo budowanym obiekcie blisko centrum, o powierzchni 66 metrów kwadratowych każdy. Chętni – nie ma znaczenia czy z Białogardu, czy z Koszalina, czy z Wrocławia – będą jednak musieli wpłacić aż 40 tys. zł partycypacji. – I to jest pewnie ta kwota, która może zniechęcać – przyznaje nasz rozmówca.

Nowe inwestycje mieszkaniowe BTBS

BTBS buduje w tej chwili dwa budynki wielorodzinne przy ul. Piłsudskiego w Białogardzie. Powstanie tam łącznie 35 mieszkań. Oprócz nich pojawią się jeszcze cztery lokale użytkowe o łącznej powierzchni 237 metrów kwadratowych. Na nie też jednak na razie nie ma jeszcze chętnych.

Przypomnijmy, inwestycja ma kosztować 5,3 miliona złotych. 2 miliony złotych to pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego, reszta to pieniądze z budżetu miasta i BTBS. 

Autor: GDP
Współpraca: Jakub Roszkowski
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

prezes btbs jest bardzo mądry i liczy na cud , że bogaci przeprowadzą się do slumsów na Piłsudskiego .
Tak to jest jak kolesie bez kompetencji dostają stanowiska .
sparow, 07.06.2011, 22:28
Proponuję najpierw uprzątnąć ulicę Piłsudskiego z "lumpów". Wszędzie kupa menelów. Siedzą przy ulicy, nie ważne czy dzień czy noc. Dla czego nikt z nimi nie zrobi porządku. Strach przejść przez tą ulicę. To jest właśnie zadanie dla Straży Miejskiej, tym powinni się zajmować. Rozumiem ich dla czego tego nie robią. To nie jest dochodowe, trzeba się napracować. A można ustawić radar w lesie, rozłożyć fotel w samochodzie i kasa leci. Zero stresu.
Białogardzianin, 08.06.2011, 18:45
Anonim, 16.06.2011, 10:27
BTBS buduje a budynek Wspólnoty sąsiadujacy na przeciwko przy ul.Naj.Marii Panny 11 rujnuje się.Wbijanie metalowych wzomcnień, gdzie w mieszkaniach naszych wszystko się trzęsie ,budynek Wspólnoty jak stwierdzono ma słabe grunty i powoli osiada.Sprzęty, które muszą buc na budowie tz.koparki , betoniarki równiez przyczyniają sie do drgań ziemi.Jestem bardzo nie spokojna co dalej stanie się z naszm budynkiem.Czy wogóle ktoś pomyślał że przyspiesza osiadanie budynku wspólnoty.
sąsiadka, 09.06.2011, 13:25
TBS to jedna z droższych firm budujących mieszkania.Nigdy w życiu nie kupilbym w Białogardzie to miasto bezrobocia i biedy ,ma ten tylko kto kombinuje. Pozdr
grulus, 19.06.2011, 08:29