Radom: zostaną odtworzone fortyfikacje Miasta Kazimierzowskiego

Na skwerze przy ulicy Wałowej w Radomiu zostaną odtworzone fortyfikacje Miasta Kazimierzowskiego.
 • Plac na skwer

  Wykonawca już wygrodził plac, na którym wkrótce ruszy między innymi wytyczanie przebiegu średniowiecznych murów miejskich.

  Łukasz Wójcik
 • Skwer w Radomiu

  Tak po zakończeniu prac budowlanych i posadzeniu roślin będzie wyglądał skwer Unii Wileńsko-Radomskiej.

  spółka Rewitalizacja
 • Skwer w Radomiu

  spółka Rewitalizacja
 • Plan skweru

  spółka Rewitalizacja

Otoczaki, płyty marmurowe, cegła, nowe drzewa i krzewy – wszystko to na skwerze Unii Wileńsko- Radomskiej pojawi się ciągu najbliższych tygodniu. Firma z jasieńca Iłżeckiego już zabiera się za pracę.

Skwer przy ulicy Wałowej w Radomiu będzie przebudowywany na zlecenie miejskiej spółki Rewitalizacja. Pojawią się tam nowe elementy, które wskażą, jak w średniowieczy od tej strony Miasta Kazimierzowskiego przebiegały mury obronne.

Wykonawca postawił już foliowy płot oddzielający plac budowy. Na skwerze zaznaczony będzie przebieg fortyfikacji. Ma być postawiony około 30-centymetrowej wysokości murek z otoczaków.

Pokazany będzie też zarys baszy. Jej posadzka będzie ułożona z cegły. Pokazana będzie też lokalizacja i zarys wieży białej. Ona będzie zaznaczona płytami z piaskowca.

Odbudowane będą alejki, przy których staną ławeczki. Na placu będzie też tablica pamiątkowa. Spółka Rewitalizacja będzie pieniądze na prace wyłoży wspólnie z miastem.

Jesienią na skwerze zagospodarowywane mają być jeszcze zieleńce. Będą sadzone krzewy i drzewka. Siana ma być trwa i tworzone kwietniki. Za te prace będzie odpowiadał już Zakład Usług Komunalnych.

Po badaniach

- My przygotowaliśmy projekt, który był oczywiście uzgadniany z konserwatorem zabytków – mówi Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja.

Przetarg na wykonanie prac budowlanych wygrała firma z Jasieńca Iłżeckiego. Za jej usługi Rewitalizacja zapłaci blisko 249 tysięcy złotych. Wykonawca na budowę zgodnie z umową ma 60 dni.

Zmiany na skwerze to efekt badań archeologicznych, które były tam prowadzone w 2013 roku. W ich trakcie natrafiono właśnie na ślady średniowiecznych fortyfikacji. Udało się wskazać, jak przebiegały mury obronne i gdzie stały wspomniane baszty, których zarysy będą wybudowane na skwerze.

Autor: Izabela Kozakiewicz
0komentarzy