Ponad miliard złotych na nowe mieszkania czynszowe, komunalne i socjalne

1 marca Bank Gospodarstwa Krajowego zaczyna przyjmowanie wniosków w dwóch programach. Dzięki tym pieniądzom powstaną mieszkania m.in. w ramach towarzystw budownictwa społecznego, a także lokale gminne.
  • Mieszkania TBS

    Mieszkania towarzystwa budownictwa społecznego cieszą się sporym zainteresowaniem, ponieważ najemcy wpłacają 30 procent wartości rynkowej nieruchomości i mieszkają, jak na swoim. BGK przyzna kredyty m.in. na tego rodzaju inwestycje.

    Wojciech Wojtkielewicz

BGK ma do rozdania 945 mln zł w programie Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) i 105 mln zł w programie dotyczącym budownictwa socjalnego i komunalnego. Wnioski w obu naborach można składać przez cały marzec.

Warto przeczytaćMieszkanie Plus bez tanich mieszkań! Czy projekt rządu okaże się klapą? 

Kto może liczyć na pieniądze w ramach programu SBC

O preferencyjne kredyty w programie SBC mogą starać się towarzystwa budownictwa społecznego, spółki gminne czy spółdzielnie mieszkaniowe, które po raz pierwszy będą mogły wnioskować o finansowanie mieszkań lokatorskich. – Program ma na celu zapewnienie tańszego finansowania zwrotnego na realizowanie celów mieszkaniowych – informuje Anna Czyż, rzecznik BGK. – Finansowanie udzielane jest na preferencyjnych warunkach, oprocentowanie kredytu stanowi jedynie stawka WIBOR, bez marży BGK. Kredytem można sfinansować budowę nowych, a także remonty i adaptacje istniejących budynków, również w ramach projektów rewitalizacyjnych.

Dowiedz się więcejMieszkanie od gminy i mieszkanie z TBS, czyli podobieństwa i różnice 

Nabór wiosenny i jesienny

Program ma na celu wspomóc przeciętnego Kowalskiego, którego nie stać na zakup własnego mieszkania, ale jednocześnie zarabiającego zbyt dużo, aby dostać mieszkanie chociaż z zasobów gminy. – W tym roku po raz pierwszy odbędą się dwa nabory wniosków: marcowy i wrześniowy. Nowością jest także rozszerzenie programu o możliwość finansowania spółdzielczych mieszkań lokatorskich – mówi Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu BGK.

W trzech dotychczasowych edycjach programu SBC, Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał 50 umów na łączną kwotę 227 mln zł. Pozwoliło to na budowę ponad 2,1 tys. mieszkań. 665 najemców w kilkunastu miastach w całej Polsce już się wprowadziło do wymarzonych czterech kątów. BGK na bieżąco podpisuje następne umowy z kolejnymi inwestorami.

Pieniądze na budowę mieszkań socjalnych i komunalnych

1 marca BGK zaczyna przyjmować wnioski w rządowym programie finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. – W puli jest 105 mln zł na bezzwrotne dofinansowanie inwestycji, o które mogą ubiegać się gminy, związki międzygminne, spółki gminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego – wymienia Anna Czyż.

Przeczytaj: 5,5 miliona Polaków żyje w tragicznych warunkach mieszkaniowych 

Od początku programu, a więc od 2007 roku, BGK przyznał bezzwrotne dotacje z Funduszu Dopłat na łączną sumę ponad miliarda złotych. Te środki pomogły zrealizować ponad 1,4 tys. inwestycji mieszkaniowych. Tym sposobem w kraju powstało już ponad 16 tys. nowych lokali socjalnych, komunalnych, a także mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych. Trwa budowa kolejnych 7,1 tys. lokali.

Bezzwrotne dotacje

– Program przewiduje bezzwrotne dotacje sięgające, w zależności od rodzaju przedsięwzięcia, do 55 procent wartości inwestycji – podkreśla dalej Włodzimierz Kocon. – Pozwala to na zmniejszenie wydatków z budżetu po stronie samorządów i efektywniejszą realizację obowiązków gminy związanych z zapewnieniem lokali mieszkalnych dla najuboższych i najbardziej potrzebujących.
Dopłaty z programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego mogą być przeznaczone na budowę lub remont mieszkań, ale również na tworzenie mieszkań chronionych, noclegowni oraz schronisk dla bezdomnych. 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy