Osiedle dla rodzin wielodzietnych. Czy będą takie w całej Polsce?

Projekt wywołał kontrowersje. Prasa pisała o powstaniu osiedla „dla katolików”, a internauci oskarżyli pomysłodawców o tworzenie getta. - My tylko chcemy mieszkać w miejscu, gdzie nie czujemy, że przeszkadzamy innym – odpierają oni.
  • Osiedle rodzinne w Warszawie

    Koneksim
  • Widoka na Osiedle rodzinne

    Koneksim

– To przez tę niefortunną reklamę, w której znalazło się sformułowanie mówiące o „katolickim" osiedlu – wzdycha Waldemar Wasiewicz, rzecznik prasowy dewelopera oraz prezes Bielańskiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych, które wyszło z inicjatywą zbudowania takiego właśnie osiedla: – Inicjatorami powstania tego osiedla byli ludzie wierzący. Ale to nie znaczy, że tylko tacy mają tam mieszkać – oponuje – W naszym stowarzyszeniu są muzułmanie, Czeczeńcy, Azerzy... są świadkowie Jehowy.

Od posądzenia o budowanie wspólnoty na bazie więzi religijnej deweloper się jednak nie odżegnuje: - Przecież każdy może zapoznać się z naszą ofertą i każdy może kupić dowolny lokal, który go zainteresuje. Jesteśmy otwarci. Nie ukrywamy, że tradycyjne wartości chrześcijańskie są nam najbliższe. Wiele rodzin, które jeszcze przez Świętami Bożego Narodzenia zamieszkają na naszym Osiedlu, należy do różnych wspólnot i ruchów kościelnych, choć nie wszyscy – nie wymagamy referencji od proboszcza! Z przykrością zauważyliśmy, że „katolickość" wywołuje pianę na ustach wielu internautów. Czyżby kwitła nowa fobia społeczna wymierzona w Kościół Katolicki? – pyta z żalem.

Clue ma być rodzina i związane z nią poczucie wspólnoty. Osiedle powstało po to, by wesprzeć rodziny wielodzietne i młodych ludzi z takich rodzin pochodzących. Pomoc w usamodzielnieniu się jest jednym z celów Stowarzyszenia, a jak mówi Wasiewicz, podstawą usamodzielnienia jest mieszkanie, o co bywa trudno: – Bez mieszkań ci młodzi ludzie nie założą własnych rodzin, nie będą mieli dzieci i nie będzie miał kto płacić za nasze emerytury – wylicza rzecznik. – A z opublikowanego dwa lata temu raportu Instytutu Schmitta wynika, że dopiero dziesiąte dziecko w rodzinie wypracowuje emeryturę dla swoich rodziców.

Rozwiązania dla rodziny

Inspiracji dostarczyło inne osiedle, które prezes i rzecznik widzieli na południu Hiszpanii. Rozwiązań do zastosowania we własnym siedlisku ten drugi poszukiwał podróżując po całej Europie. Znalazły one zastosowanie w kompleksie przy Encyklopedycznej. Oprócz siedmiu budynków mieszkalnych i jednego usługowo mieszkalnego, znalazło się też tu miejsce na 180-metrową osiedlową świetlicę, klub malucha otwarty też dla dzieci spoza osiedla i, oczywiście, plac zabaw. Charakterystyczną cechą mieszkań jedno i dwupoziomowych o metrażu od 67 do 140 m2 są duże pokoje jadalne, mogące bez problemu pomieścić duży rodzinny stół, przy którym celebrować będzie można posiłki: - Wychodzimy z założenia, że to przy stole dzieje się życie rodzinne. Przy stole można wszystko wyjaśnić i omówić. Przy stole dziecko jest równe ojcu i matce. - mówi rzecznik dewelopera.

Zobacz: Bezdzietne małżeństwa mniej zyskają na Mieszkaniu dla młodych niż w Rodzinie na swoim 

Do każdego mieszkania, oprócz miejsc garażowych przynależą również odrębne działki, z przeznaczeniem na rekreację bądź przydomowy ogródek, w którym uprawiać można rośliny ozdobne, owoce i warzywa. Wszystko ma sprzyjać budowaniu poczucia wspólnoty i życia rodzinnego: – Chcemy uniknąć sytuacji, gdy dziecko wychodzi na podwórko, to zaraz ktoś na nie warczy – tłumaczy W. Wasiewicz. – A to jest częsty problem na polskich osiedlach, kiedy chce się zagospodarować przestrzeń tak, by była bezpieczna i przyjazna dzieciom: Orlik? Proszę bardzo, ale na sąsiednim osiedlu, a nie u nas. Plac zabaw? Byle nie nazbyt blisko okien. Gdzieś na skraju osiedla, niech sobie te matki tam idą.
Niefortunna reklama sprawiła, że wokół osiedla powstał szum: – Po sprzedaży pierwszych lokali, gdy zauważyliśmy, że zainteresowanie jest spore, poszedłem do prezesa (dewelopera – przyp. red) i mówię „Słuchaj, ty to musisz upublicznić. Powiedzieć głośno, jakie ma to być osiedle i jakie rodziny będą na nim głównie mieszkać." - wspomina Wasiewicz - Bo jeśli ktoś kupi mieszkanie przyciągnięty lokalizacją, atrakcyjną ceną, a bez świadomości, że to osiedle prorodzinne, pełne dzieci, po roku mieszkania może poczuć się oszukany, bo warunki jednak nie będą mu odpowiadać. - kontynuuje ojciec ośmiorga dzieci – Ja sam sprzedałem swoje ogromne piękne mieszkanie i kupiłem najmniejsze na tym osiedlu tylko po to, by mieszkać wśród ludzi, którzy mnie kochają. By mieć spokojną starość.

Gdzie dzieją się cuda

Waldemar Wasiewicz wspomina jak dla rodziców siedmiorga dzieci wydarzył się cud: - Jest taka rodzina, którą pokazano w telewizji. Namówiłem go: stań przed kamerami. Tak pragnął mieszkać tutaj. Przychodził na plac budowy, patrzył na te fundamenty. Siedmioro dzieci mają, obydwoje są nauczycielami. - opowiada – Mówił „tak bardzo chciałbym zamieszkać z wami, ale nie dam rady." I nagle dostał spadek. Sprzedali swoje dwa malutkie pokoje z kuchnią i wystarczyło im to na zakup dwupoziomowego mieszkania o powierzchni 140 m i jeszcze na jego wykończenie.

Sam rzecznik dewelopera, a zarazem prezes stowarzyszenia też wspomógł znajomych, przekazując im ponad 40 000 zł, pozostałych po sprzedaży jego własnego mieszkania. To forma przyjacielskiej pożyczki, ale jak mówi nie to jest najważniejsze, by została mu zwrócona: - Zabrakło temu człowiekowi. A bardzo chciał tam mieszkać. I ja też chciałem, żeby tam mieszkał. Czy mi odda? Nie wiem. Może i nie odda, trudno. Mnie też kiedyś darowano ogromne długi
Bo takie właśnie ma być to osiedle: rodzinne. Jak w serialowym „Domu", gdzie w razie potrzeby można pożyczyć szklankę mąki, ale i w nagłej potrzebie zostawić dziecko u sąsiadki.

Osiedla rodzinne w całej Polsce?

Przy Encyklopedycznej można jeszcze kupić ostatnie lokale, ale rzecznik dewelopera zapowiada, że na Warszawie projekt się nie skończy: - Ruszamy z ofertą we wszystkie województwa. - ogłasza. Inwestycje w całej Polsce mają być realizowane w partnerstwie z urzędami. Mają to być mieszkania w dobrych cenach, a sam deweloper i Stowarzyszenie zamierzają służyć wsparciem w pozyskiwaniu pieniędzy, choćby z kończącego się już programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Bo jak lepiej rozwijać ludzki kapitał niż organizując przestrzeń do życia i zakładania rodzin? 

Autor: Joanna Turakiewicz
34komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (34)

To jest bardzo przykre, że wartości religine są używane do sprzedaży domów, a przede wszystkim do robienia pieniędzy. Tylko katolik to potrafi !
O.Rydz, 20.10.2012, 13:17
W USa sa wielotysievzne osiedla ,ktorych mieszkancami sa Zydzi ortodoksyjni I nikt nigdy nie nosmielil sie mowic tylko" Zydzi tak potrafia"'sa osiefla 55 +.Uwazam ,ze to dobry pomysl.Osiedle dla ateistow.Osiedle dla ludzi kochajqcych inaczej.Osiedle nudystow/skoro sa plaze dla nudystow.Czemu atakujecie zawsze Katolikow?Viekawe ,ze z Katolikami wszyscy chca mieszkac I oni sie nie separuja.Za yo z Zydami ortodyksyjnymi nikt .Dlaczego nie wiem?Moze dla nich to tak ja zamiedzkanie razem ze zwierzetami? Prosze mi wtlumaczyc .Dlaczego do szkol katolickich czesto gesta uczeszczaka nie Katolicy?Pfosze nie demonizowac Katolikow bez nich swiat bylby pieklem...Wieksza czesc Afryki I pomocy charytatywnej pochodzibod Katolikow I oni nie zwracaja uwagi czy nalezysz do Kosciola Katolickiego.Rad:-)e uczyc sie od Katolikow ,a nie atakowac bezpodstawnie.
cezary, 20.10.2012, 21:09
Co za bzdury piszesz kolego/koleżanko, w wielu krajach w większych miastach są nie tylko osiedla, a nawet całe dzielnice najróżniejszych wyznań i nacji- patrz np. Nowy Jork, Berlin itd..ale jak się nosa z wioski nie wysunęło i książek i gazet nie potrafi czytać, a wizję świata opiera się na własnym mniemaniu to takie skutki...szanowni Państwo trochę tolerancji każdy ma prawo budować takie osiedle jak mu sie podoba skoro są na to nabywcy...no tak ale pewnie na forum wypowiedziały się pryszczate nastolatki, dla których bunt wobec katolicyzmu to bunt przeciwko rodzicom i całemu światu heehe
mimi, 20.10.2012, 22:21
moja wypowiedź dotyczy użytkownika osiedla-getto oczywiście
mimi, 20.10.2012, 22:23
A co za bzdury Mini pisujesz. Jakie osiedla dla katolików w NY. Mini, mini tam to dopiero by była afera gdyby ktoś zdecydował się na taki podział. Mini, mini łeb i reszta zresztą.
Anonim , 20.10.2012, 23:06
Hahahaha!!! Odrobinę zwróć uwagę na własny "łeb". Słyszałeś może o "Chinatown" czy "Harlemie" - dzielnicach chińskiej i zamieszkanej w większości przez afroamerykanów. Żyją w swoim środowisku, nikt się przeciwko temu bardzo nie burzy.
michał, 21.10.2012, 09:36
Marna jest twoja wiedza o religii katolickiej. Najlepiej siać z palca wyssane oskarżenia, budować wokół atmosferę zła i wrogości. Wiedz, kimkolwiek jesteś, że katolicy nie przejmują się wypowiedziami takimi jak Twoja. Wierzymy i będziemy się do tego przyznawać publicznie, bez względu na niechęć i wrogość do wiary podsycaną przez prasę i telewizję w większości rządzone przez wrogów Kościoła (co my im zrobiliśmy???).
michał, 21.10.2012, 09:29
źle się dzieje w naszym kraju gdy na każdym kroku natrafiamy na popaprańców atakujących katolików z ogromną furią...
Korzenie Polski to chrześcijaństwo i nasi praojcowie ten kraj tworzyli na takich a nie innych wartościach - to należy uszanować i tyle
zxcvbnm,., 22.10.2012, 04:25
ja bym sie wstydził mieszkac na takiej osce, a co dopiero powiedziec ziomalom gdzie sie mieszka... zenada. pytanie czy pomnik ojca dyrektora na placu zabaw też bedzie a moze i samego jarka?
normalny, 20.10.2012, 14:39
szkoda słów i tak niezrozumiesz
zxcvbnm,., 22.10.2012, 04:29
W Polsce wszyscy powinni być katolikami. Jeśli Żydom przeszkadza to to do Izraela. A jednak przeszkadza bo katolikom większości narodu odmawia się prawa do własnej telewizji i wygania bez pracy za chlebem na zachód.
Opcja Społeczna, 20.10.2012, 16:21
Ale później to katolicy tam mieszkający będą się pluć, że są spychani do getta. Mi tam wisi gdzie mieszkają, jak chcą, to ich sprawa, ale niech sie później nie plują.
kknd, 20.10.2012, 20:24
zapoznaj się z 10-ma przykazaniami! Zaczni w życiu stosować nauki JP II -dopiero możemy porozmawiać o wierze "KAT -odliku"
O.Rydz, 21.10.2012, 08:53
Bo jesli nie to nie wiem skąd ten nauczyciel weźmie na czynsz i opłaty .Ja za 80mkw płacę 650zł plus woda. To ciekawe ile wyjdzie takie 140 metrowe.
saska, 20.10.2012, 16:43
Przecież dostaje wysokie rodzinne.
jan, 20.10.2012, 18:25
Jeśli się tak wiele osób troszczy o nasze fundusze to znaczy, że mamy bardzo życzliwe nam osoby. Prawdopodobnie piszą te głupstwa smarkacze albo popaprańce i lenie patentowane, którzy są sępami społecznymi i żywią sie padliną która da im premier.Ja pracuję od 16 roku życia i mając 63 lata ukończyłem studia magisterskie i zawsze żyłem z pracy rąk swoich, więc nie ubliżajcie nam. Ciekawe jak byś wyglądał cwaniaku gdybys spotkał sie z moim synami. My wielodzietni którzy pracujemy na wasze emerytury postanowiliśmy wyjść z getta które nam zafundowało państwo. Jeśli tak głośno o nas to znaczy, że macie obawy o swoje tyłki?
Wasiewicz, 22.10.2012, 23:46
masakra jakaś jeszcze z 4 kościoły odrazu niech pobudują na osiedlu. takie osiedle to tylko dla mocherów i pod stała ochroną bo inaczej to życia tam nie będzie.
banko, 20.10.2012, 17:06
Każdy kiedyś będzie moherem......................
ja, 20.10.2012, 21:18
Trzeba zakazać mieszkańcom tego osiedla noszenia chust i nakazać codzienną modlitwe o 12.
marain, 20.10.2012, 18:20
strasznie dowcipne pozdrow rozum jak go kiedys spotkasz
jan wezyk, 21.10.2012, 19:41
osiedle syonistów ,lubaviczerów i garbatych?
kwakwa, 20.10.2012, 18:44
Patologia powinna być odgrodzona od reszty społeczeństwa.
Men, 21.10.2012, 09:30
czy ty naprawdę nie rozumiesz, że w tym kraju to ty wywodzisz się z patologii?
jo, 22.10.2012, 17:26
W odpowiedzi do NIEnormalny, 20.10.2012, 14:39. Otóż skoro Izrael jest dla Żydów to jak nic Watykan jest dla katolików. Poszli won do swojego kraju.
PERFIDIA, 21.10.2012, 13:26
W polsce rodziny wielodzietne nie maja na tyle pieniedzy aby kupic mieszkania. No chba ze im kto kupi i sprezentuje to beda mieszkac wtedy w takich mieszkaniach.
obserwator nierobow, 21.10.2012, 13:51
oczywiście, że łatwy do rozwiązania bo kto pracuje to ma baranie, lecz ty tego nie rozumiesz bo twój czerep rubaszny tego nie pojmuje. My juz te mieszkania mamy.
Wasiewicz, 22.10.2012, 23:52
Brak dziennikarzy z massmediów bijących na alarm. Chyba, że .... nadal istnieje cenzura. Jak tylko właściciel jakiejś tam firmy oficjalnie deklarujący, że jest katolikiem chce wybudować osiedla dla ... wielodzietnych rodzin katolickich to internauci wieszają na nim psy. Żyjemy w Polsce czy gdzie ? G obchodzić powinno Żydów czy innowierców co i kto w Polsce buduje. Nie podoba się? Won do siebie! Krótka piłka bita z rogu.
Z, 21.10.2012, 18:29
Komentarz został usunięty.
Wyraznie pisalo ze ma byc "osiedle dla katolikow".
Jak nie beda chodzic do kosciola i dawac na tace to ksiadz z osiedla wygoni na zbity pysk !!
czytelnik Nowin, 22.10.2012, 13:19
O TYM JAK BARDZO SĄ W POLSCE PRZEŚLADOWANI KATOLICY TO WIEDZĄ TYLKO LUDZIE INNYCH WYZNAŃ I ATEIŚCI. KTOŚ TU ROBI DOBRE JAJA
TNT, 22.10.2012, 15:26
A co z ateistami i inowiercami. Budować będziecie mosty żeby oni mogli tam się przenieść w razie potrzeby. Głupota ludzka nie zna granic, jedynie stopnie osiągnęliście już debilizm.
sondor, 22.10.2012, 17:25
Katolik..., 23.10.2012, 08:39
Witam!
Jesteśmy rodzina pięcioosobową (mamy trójkę dzieci w wieku szkolnym). Od 2008 roku mamy złożony wniosek o przydział mieszkania na zasach najmu z zasobów mieszkaniowych TBS w Lubinie. Po raz drugi komisja odrzuciła nasz wniosek twierdząc, że dochód na jedną osobę w naszej rodzinie jest niski - udokumentowaliśmy dochód w wysokości około 7tyś zł - mąż pracuję w kopalni, prowadzimy zakład z przeróbkami krawieckimi, oraz otrzymujemy alimenty na dwójkę dzieci, z poprzedniego związku męża i moje, oraz mamy jedno wspólne dziecko. Poraz kolejny usłyszeliśmy, że mieszkanie 52metry kwadratowe otrzymała rodzina trzy osobowa, bo ich dochód na jedną osobę wyszedł wyższy, niż u nas - przecież to logiczne, że tak to wyjdzie, czyli, my z trójką dzieci nie mamy żadnych szans na to by otrzymać mieszkanie, bo zawsze, się znajdzie rodzina z jednym dzieckiem. W tej chwili wynajmujemy mieszkanie 47m2, płacimy za nie 1000zł z czynszem za wynajęcie, a co najgorsze mieszkanie to jest wystawione na sprzedaż, co wyraźnie pokreśliliśmy we wniosku o mieszkanie z TBS, (jedno mieszkanie już sprzedano razem z nami - w tydzień musielismy się wyprowadzić), nikt nie chce wynajmować mieszkań rodzinom z trójką dzieci. Kredyt hipoteczny niestety odpada, mąż jest po udarze niedokrwiennym - żaden bank nam nie udzieli takiego kredytu.
Ja tego nie rozumiem, mamy niż demograficzny, a rodziny wielodzietne są traktowane - jak najgorsza patologia - bo jak, mamy trójke dzieci to, co nie bedziemy płacić za mieszkanie, płacimy za wynajęcie i za czynsz, bo musimy gdzieś mieszkać, tylko, jak długo jeszcze w tym miejscu - narazie dwa lata jestęmy w tym mieszkaniu - dopóki właściciele go nie sprzedadzą, bedziemy mieszkać, a później. Do Urzędu Miasta nie możemy składać wniosku, bo mamy za wysoki dochód, w TBS mamy za niski, czyli, co - macie tyle dzieci - to idzcie pod most :(. Przy nas, o to mieszkanie składała wniosek pani z biura obok w TBS z całą pewnością tej pani (pracownicy TBS) zostało przydzielone to mieszkanie.... Do kogo mamy się zwrócić o pomoc.
Niżnik, 19.05.2013, 20:27
Powinniście raczej pomyśleć nad budową domu. Może macie jakiś plac po rodzicach, dziadkach... jakieś pole. Można postawić jakiś nieduży budżetowy domek, wykończyć na własną rękę, wyposażyć w Ikei i tyle. Nie zrobi się tego w rok, ale w kilka lat da radę. Nie musi też być kompletnie wykończony żeby się wprowadzić. Na początek dużo ludzi wykańcza tylko parter, albo kuchnię, 1-2 pokoje i łazienkę, a resztę robi później, jak więcej kasy odłoży. No nic, zastanówcie się dobrze.
gość, 04.07.2013, 19:41