Opolski TBS wybuduje kolejne mieszkania na osiedlu Malinka

Miejska spółka znów będzie budowała mieszkania i znów na Malince. Prace zaczną się na początku sierpnia. Wszystko ma się odbywać na zupełnie nowych zasadach.
  • Opole. Wizualizacja bloku TBS na Lwowskiej

    Opole. Wizualizacja bloku TBS na Lwowskiej.

    TBS Opole

Spółka TBS ma na koncie kilkaset zbudowanych mieszkań w Opolu, ale od ponad dwóch lat nie buduje. Teraz ma się to zmienić, bo prezes spółki Jihad Rezek przekonał prezydenta i radę nadzorczą spółki do nowej inwestycji.

- W ubiegłym tygodniu dostałem zielone światło; jeśli wszystko pójdzie tak, jak zaplanowałem, to w sierpniu wbijamy pierwszą łopatę - zapowiada Jihad Rezek.

Zobacz: Opolski TBS chce budować kolejny blok

Blok na Malince przy ulicy Lwowskiej, czyli w rejonie, gdzie TBS stawiał swoje ostatnie bloki, będzie budowany w nowej formule.

To autorski pomysł prezesa TBS, bo nie ma już kredytów preferencyjnych z Banku Gospodarstwa Krajowego, które umożliwiały budowę poprzednich bloków w systemie TBS.

Osoby, które zdecydują się na program „Moje mieszkanie", będą musiały wpłacić 47 procent wartości mieszkania. Potem przez 15 lat będą w czynszu spłacać lokal, a po upływie tego czasu zostaną jego właścicielami, jeśli oprócz tego zapłacą spółce trzy procent przyszłej wartości danego mieszkania.

- Przez 15 lat czynsz uczestnika będzie nie tylko służył utrzymaniu mieszkania, ale jednocześnie spora jego część będzie odkładana na specjalne konto w celu przyszłego wykupu mieszkania - opowiada Jihad Rezek. - Po tych 15 latach nie będzie jednak żadnego przymusu kupna. Uczestnik programu może np. zwrócić nam lokal i zażądać oddania odłożonej kwoty w programie MM.

Jak to wygląda w konkretnych sumach?

Ktoś, kto decyduje się na 50-metrowe mieszkanie, musi wpłacić nieco ponad 100 tysięcy złotych. Sam czynsz w takim mieszkaniu wyniesie 875 zł, a po 15 latach, wpłacając niewiele ponad 6 tys. zł, najemca staje się właścicielem.

- Ten program to dobra propozycja dla osób, które mają niezłe dochody i gotówkę, a mimo to banki nie przyznają im kredytów na zakup mieszkania - przekonuje Jihad Rezek. - Mam już ponad 80 chętnych na takie mieszkania. Są też zainteresowani mieszkaniami w starym systemie TBS (niższy czynsz, ale wykup na bardzo niekorzystnych zasadach), ale wszystko wskazuje na to, że ich w tym budynku nie będzie.

Zobacz: Wizualizacje budynku TBS przy ul. Lwowskiej.

Prezes przyznaje, że choć początkowo planowano 66 mieszkań, to ostatecznie może być ich więcej.

- Wiele osób sugeruje, że chce dwupokojowe mieszkania, i być może będziemy musieli przeprojektować wnętrze tak, aby było więcej mniejszych mieszkań - zapowiada prezes TBS.

Niebawem Jihad Rezek chce podpisywać pierwsze umowy z przyszłymi właścicielami mieszkań.
Finansowanie inwestycji zapewnić chcą aż dwa banki, są już też firmy, które chciałyby postawić mieszkania o wartości nieco ponad 10 mln zł.

Inwestycja ma być zakończona jesienią 2013 roku.

- Już myślę o kolejnych, bo są szanse, że podobny blok powstanie w Kędzierzynie-Koźlu, naszym pomysłem na budowę nowych mieszkań zainteresował się również urząd marszałkowski i chciałby go rozpropagować w całym województwie - zdradza prezes TBS.

http://regiodom.pl/portal/wiadomosci/inwestycje/opolski-tbs-chce-budowac-kolejny-blok-na-osiedlu-malinka

Autor: redakcja NTO
Współpraca: Artur Janowski
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

hahahahah... po pierwsze primo : jak Pan Prezes przekonywał Pana Prezydenta jak prostego polskiego zdania zbudowac nie potrafi????
Po drugie primo : świetny deal Pan Prezes sobie wymyslił. Prosta matematyka : pierwsza wpłata "nieco" ponad 100 tys. zlotych dodać czynsz 875 zł. x 12 m-cy x 15 lat = 157000,00 zł. dodać "niewiele" ponad 6 tys. to daje nieco :-) ponad 263500,00 zł. I teraz podzielmy tę kwotę na 50 m mieszkania to daje nam 5270 zł. za metr kw. Trzeba być na serio desperatem żeby sie w to wmotać. Sory! Obiecanki cacanki a głupiemu inadło.
kowalska, 04.07.2012, 16:07
twoje wyliczenia miałyby 100% sens jakby kredyty rozdawali za darmo, bez marży i oprocentowania to i tak dalej wychodzi taniej
bn, 04.07.2012, 16:34