Opolski TBS - konkurencja dla deweloperów

Nowy blok Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Opolu będzie budowany w dwóch systemach. Opolski TBS chce budować jak w Hiszpanii.
  • Jihad Rezek, prezes opolskiego TBS

    Jihad Rezek, prezes opolskiego TBS: - Będziemy budować mieszkania jednocześnie w systemie TBS oraz w systemie wzorowanym na hiszpańskim.

    Archiwum nto

Z pięciu wariantów inwestycji możliwe do realizacji są obecnie dwa.

- Oba zakładają, że będziemy budować mieszkania jednocześnie w systemie TBS (czynsz 10,90 zł za m kw., wkład 30 proc. wartości mieszkania, brak możliwości wykupu) oraz w systemie wzorowanym na hiszpańskim - wyjaśnia Jihad Rezek, prezes TBS w Opolu. - W tym przypadku czynsz wyniesie 18,71 zł za m kw., udziałowcy wniosą 40 procent własności mieszkania, a po 15 latach staną się właścicielemi lokali za symboliczną złotówkę. Warianty różnią się od siebie liczbą mieszkań w danym systemie - dodaje prezes.

Na razie nie ma szans na budowę tylko w systemie TBS, bo w budżecie miasta brakuje dodatkowych pieniędzy dla spółki.

- Niebawem zorganizujemy spotkanie w ratuszu, gdzie opowiemy opolanom o nowym systemie - zapowiada Rezek. - Zdaję sobie sprawę, że będzie wiele pytań, ale zapewniam, że ten system jest całkowicie bezpieczny, a miasto nic nie będzie musiało do niego dopłacać.

Rezek przekonuje, że system jaki proponuje, do tej pory w Polsce nie funkcjonuje.

- Będzie konkurencyjny wobec deweloperów, bo ja nie buduję dla zysku - twierdzi prezes.

Blok z 66 mieszkaniami ma powstać na ul. Lwowskiej w Opolu.

Na razie jednak TBS najprawdopodobniej unieważni przetarg na jego wykonanie. Chce bowiem znaleźć firmę, która zbuduje budynek za mniej niż 11 mln zł. 

Autor: redakcja NTO
Współpraca: Artur Janowski
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Anonim, 12.05.2011, 09:43
To przecież tragedia. Takie 100m mieszkanie. Weźmy że wyjdzie choćby 3500 zł/m^2. Więc mamy 350tysięcy. Ponad 120 tysięcy na wkład, czynsz 10,80 - czyli _1080_zł_miesięcznie!!! Czyli +/-13tysięcy rocznie. Po 15 latach daje to ok 200 tysięcy - i nadal nie jestem właścicielem mieszkania - co więcej - nie mogę go wykupić!
Już wolę wziąć kredyt w banku i spłacać mieszkanie bankowi...
Anonim, 12.05.2011, 10:51
tak tylko sprawdzam czY MÓJ KOMENTARZ JEST ;)
aaa, 12.05.2011, 10:52