Opolski TBS chce budować mieszkania. Czeka na decyzję prezydenta

Miejska spółka TBS znów chce stawiać bloki. Na ulicy Lwowskiej zaplanowała 66 mieszkań, na które ma chętnych. Ale choć inwestycja mogłaby już startować, to potrzebuje do tego zgody prezydenta. Na razie jej nie ma.
  • Opole. Wizualizacja bloku TBS na Lwowskiej

    Opole. Wizualizacja bloku TBS na Lwowskiej

    redakcja NTO

TBS ma na koncie kilkaset mieszkań w Opolu, ale od ponad dwóch lat nic już nie buduje. Spółka - podobnie jak inne TBS-y w Polsce - nie może już liczyć na rządowe, preferencyjne kredyty, a także na wsparcie finansowe ze strony miasta. Dlatego prezes TBS Jihad Rezek zaproponował nowy system budowy mieszkań.

Opolski TBS - konkurencja dla deweloperów

Lokale miałyby powstać w tzw. leasingu konsumenckiego. Osoby, które zdecydują się na taki system, będą musiały wpłacić 40 lub 50 procent wartości mieszkania.

Potem przez 15 lat będą w czynszu spłacać lokal, a po upływie tego czasu zostaną jego właścicielami (jeśli oprócz tego zapłacą spółce trzy procent wartości danego mieszkania). Czynsz za 1 m kw. lokalu, w zależności od wielkości wkładu pieniężnego wniesionego do inwestycji, oszacowano na 19,2 lub 17 zł (w tym spłata kredytu).

TBS w Opolu. Budynek przy ul. Lwowskiej - zdjęcia

- To dobra propozycja dla osób, które mają niezłe dochody i gotówkę, a mimo to banki nie przyznają im kredytów na zakup mieszkania - przekonuje Jihad Rezek, prezes TBS. - Mam już ponad 70 chętnych na takie mieszkania. Są też zainteresowani mieszkaniami w starym systemie TBS (niższy czynsz, ale wykup na bardzo niekorzystnych zasadach), które też pojawiłyby się w tym budynku.

Spółka mogłaby już rozstrzygać przetarg na wykonawcę bloku, a za miesiąc ruszać z budową. Tyle, że do tego potrzebuje zielone światła ze strony prezydenta.

Kędzierzyn-Koźle chce budować mieszkania w leasing

Zielone światło miało być w tym miesiącu, ale go nie ma, mimo, że TBS przedstawił dodatkową, pozytywną oceną zewnętrznego eksperta. Są też banki chętne kredytować budowę, która powinna zakończyć się jesienią 2013 r.

Prezydent - pytany przez nas - ocenia, że nowy system zaproponowany przez prezesa TBS jest bardzo ciekawy.

- I biorąc pod uwagę fakt, że ten system nie będzie już współfinansowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego to być może to jedyna droga, aby nasza spółka znów mogła budować mieszkania - mówi Ryszard Zembaczyński. - Ostateczną decyzję podejmę jednak na Walnym Zgromadzeniu Spółki, które odbędzie się na początku czerwca. Muszę poznać wszystkie szczegóły dotyczące inwestycji, a szczególnie warianty jej finansowania.

Ostrożność jest nieprzypadkowa. Miasto nie ma pieniędzy na wsparcie spółki, a budowa ma się odbywać z kredytu bankowego i z wpłat własnych przyszłych właścicieli. 

Autor: redakcja NTO
Współpraca: Artur Janowski
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Musi się wymiksować / wyapelować / z członkostwa w grupie przestępczej do której należał zgodnie z ostatnim wyrokiem sądu
nie karany, 23.05.2012, 09:48
Policzmy. Mieszkanie 100 metrów. 19,2 zł czynsz i mamy 19200 zł (liczmy 2000, żeby łatwiej było). Przez rok daje nam to 24000. Przez 15 lat 360 tysięcy. Do tego trzeba pamiętać, że 50% było juz zapłacone więc mieszkanie 100m^2 wychodzi nas ponad 700tys złotych - dziękuję, wolę dom wybudować...
aaa, 23.05.2012, 09:58
Proponuję czytanie ze zrozumieniem :) W cenie 19,20 zł tylko część idzie na kredyt. max 800 zł/miesiąc. Przez rok to 9600. Przez 15 lat 144 tysiące. Drugie tyle już wpłaciłeś. Za mieszkanie 100 metrów (TBS takich dużych nie buduje) około 300 tysięcy...
czytacz, 23.05.2012, 10:47
Niech sie prezes TBS zajmie tymi budynkami którymi administruje,bo jest brud,rozwalone piaskownice i niebezpieczne place zabaw!!!wszystko prowizorka,tylko czynsze podnosi,Rezek do domu!!!
MieszkankaTBS, 23.05.2012, 12:30
Szefowie mają to do siebie, że dbają ale o siebie. Nic nie poradzisz.
bb, 23.05.2012, 18:09
...czystości w okolicach juz stojących budynków, niech zadba niewierny o place zabaw dla dzieci, wyczyśi i ogrodzi piaskownice, przypilnuje wywózki śmieci i uporządkuje za nie swoje zresztą pieniądze syf wokoło smietników, częściej sprząta klatki schodowe i naprawi drzwi wszystkie. Trzeba dbać o mienie miasta Opola, a nie snuć fantasmagorie!!!!
Obywatel, 23.05.2012, 19:44
To skandal co dzieje się wokół naszych bloków TBS,wczoraj moje dziecko rozcięło sobie nogę o zepsutą zjeżdżalnię, telefony do prezesa nie skutkują,brud wszędzie, piwnice nie były sprzątane od paru dobrych lat,przetarg wygrywają kolesie, nie obchodzi nikogo jak wykonują zlecona zadania,drzwi wstawiono beznadziejne,nigdy nikt o kluczach nie słyszał, domofony nie działają a my płacimy za nie co miesiąc, śmietniki to publiczne wysypisko dla okolicznych cwaniaków,skandal!
Obywatelka, 23.05.2012, 21:26