Opole: Budownictwo na Malince kończy się

Malinka była dotychczas terenem budowlanym numer 1, ale brakuje tu wolnych działek. Dlatego miasto Opole oferuje inne lokalizacje.
  • Osiedle Malinowe w Opolu

    Osiedle Malinowe stawiane jest przy alei Solidarności. To najnowsza inwestycja w mieście. Ale miejsc na takie inwestycje w tej części Opola coraz mniej. Największy teren przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe w Opolu znajduje się teraz w Opolu-Półwsi.

    Robert Lodziński

Przez ostatnie lata numerem 1 pod względem lokalizacji inwestycji mieszkaniowych jest Malinka. To tutaj powstały: osiedle Słoneczne I i II, Słoneczne Tarasy, Atrium Malinka, bloki Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, osiedle Klonowe.

– Są tam drogi, szkoły, przedszkola, żłobki, obiekty handlowe, dobry dostęp do obwodnicy - wymienia atuty Piotr Ociepa, dyrektor zarządzający agencją Investor Nieruchomości w Opolu.

Ostatnie wolne miejsca na Malince zapełniają się

Obecnie kolejny blok buduje na Malince opolski TBS, a Rembud stawia przy alei Solidarności osiedle Malinowe.
– Będą to trzy bloki, każdy po 36 mieszkań. Pierwszy ma zostać oddany do użytku w maju przyszłego roku, a ostatni w połowie 2015 roku - informuje przedstawiciel Rembudu. Bloki na Malince w rejonie ulicy Bielskiej chce stawiać też Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa.

Alina Pawlicka-Mamczura, rzeczniczka prezydenta Opola, zapewnia, że miasto ma w dyspozycji wiele innych terenów pod budownictwo.
– W rejonie Gosławic (ul. Tarnopolska), gdzie powstać mogą mieszkania wielorodzinne, w rejonie Grotowic (okolice ul. Oświęcimskiej i Złotej) – wymienia.
Największy teren przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe w Opolu znajduje się jednak w Opolu-Półwsi, w okolicach ul. Wrocławskiej i Cmentarnej, gdzie mogą powstać co najmniej cztery kompleksy mieszkań wielorodzinnych.
Rzeczniczka prezydenta podkreśla, że o kierunku rozbudowy miasta decyduje rynek nieruchomości. Może ono rozwijać się także w stronę Szczepanowic, Groszowic, Wójtowej Wsi, osiedla Malina czy za CH Karolinka.

Wysokie ceny gruntów budowlanych w Opolu

W ubiegłym roku w Opolu wydano 776 pozwoleń na budowę domów mieszkalnych. W tym, dotychczas – 713.
Inwestorów indywidualnych od budowania w Opolu może odstraszać stosunkowo wysoka cena gruntów. O ile w mieście cena ofertowa metra kwadratowego działki budowlanej wynosi ok. 200 zł, to w Zawadzie, Dobrzeniu czy Chrząstowicach – od 100 do 115 zł.
– Z tego powodu wiele rodzin, które chcą się budować, wybiera tzw. podopolskie sypialnie – wyjaśnia nam przedstawicielka jednego z opolskich biur nieruchomości. – Szukają tam działek wśród nowej zabudowy, z dojazdem autobusów MZK.

Autor: Edyta Hanszke
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

pytanie tylko, dlaczego ceny mieszkań w Opolu są tak wysokie ....
XXX, 07.11.2013, 19:02
W Opolu buduje się mało, zazwyczaj do 300 - 400 mieszkań rocznie, w tym ok. 100 - 130 domów jednorodzinnych; w najlepszym dotąd roku 2010 zbudowano ok. 700 mieszkań. We Wrocławiu, czy Krakowie buduje się średnio rocznie po 5000 - 6000 mieszkań. By osiągnąć porównywalne wskaźniki w stosunku do liczby mieszkańców należałoby w Opolu budować co roku ok. 1000 mieszkań, a więc nawet mniej niż za Gierka. Przyznać trzeba, że obecnie budowane mieszkania są statystycznie większe niż za tzw. Polski Ludowej, z uwagi na stosunkowo duży udział domów jednorodzinnych.
Miasto ma potencjał, jest dużo niezabudowanych gruntów lecz prowadzi się dość niemrawo politykę zachęcania do budowania w granicach miasta. W Śródmieściu jest jeszcze sporo wolnych działek, niektóre są niezbudowane po zniszczeniach wojennych (np. przy Kołłątaja), ale czeka się i czeka nie wiadomo na co...W innych miastach podobnej wielkości i mniejszych działa się zdecydowanie energiczniej, zarówno w zakresie porządkowania i zabudowy centrum, jak i dynamizowania budownictwa mieszkaniowego (Koszalin, Ełk, Zielona Góra itd.). Natomiast Rzeszów, czy Olsztyn sa już poza zasięgiem - to już inna liga.
Johannes, 07.11.2013, 19:29
Pytanie o wiele ciekawsze od "dlaczego ceny mieszkań w Opolu są tak wysokie" to dlaczego mimo, że są tak wysokie ceny nowo budowane mieszkania po tej stronie odry sprzedają się niemal na pniu, na wiele miesięcy przed wybudowaniem, a nawet przed rozpoczęciem budowy, Powstaje strona mieszkańców malinowego osiedla: http://malinowe-osiedle-opole.blogspot.com/
oraz forum mieszkańców: http://malinowe-osiedle-opole.phorum.pl/
Tmedia, 15.12.2013, 19:35
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.