Nowe bloki socjalne we Włocławku będą gotowe za rok

Są już listy oczekujących na te mieszkania. I wywołują skrajne emocje wśród mieszkańców Włocławka.
  • - Cieszę się, bo na poprzedniej liście byłam na 156. miejscu, teraz jestem na 19. - mówi Jadwiga Szatkowska z ul. Przedmiejskiej

    - Cieszę się, bo na poprzedniej liście byłam na 156. miejscu, teraz jestem na 19. - mówi Jadwiga Szatkowska z ul. Przedmiejskiej

    fot. Wojciech Alabrudziński

Listy zostały wywieszone w siedzibie Urzędu Miasta przy ul. 3 Maja 22 oraz w siedzibie Administracji Zasobów Mieszkaniowych przy ulicy Ostrowskiej 30. Nie są to jednak listy ostateczne, ale - jak mówią urzędnicy ratusza - projekty. W projekcie listy przydziału lokali komunalnych ujęte zostały 182 rodziny, natomiast w projekcie listy przydziału lokali socjalnych 993 rodziny. Na ostateczny kształt listy trzeba jeszcze poczekać. Do 26 sierpnia przyjmowane będą odwołania.

Pięćdziecięcioletnia Maryla Chojnacka zapowiada, że wraz z mężem jeszcze dzisiaj złożą zażalenie. - Dziesięć lat czekam na przydział i jestem na 129. miejscu - denerwuje się lokatorka prywatnej kamienicy przy ul. Związków Zawodowych. - Do czego to podobne, żeby tyle czekać. Ja chora, mąż chory. A w dotychczasowym mieszkaniu mamy wilgoć! I jeszcze nam ostatnio wodę odcięli.

Projekt list przygotowała społeczna komisja mieszkaniowa. Czym się kierowała? Sprawdzała dotychczasowe warunki mieszkaniowe. Ale nie tylko trudne warunki mieszkaniowe są brane pod uwagę. Także trudne warunki materialne. Co to znaczy? - Za osoby znajdujące się w trudnych warunkach materialnych uważa się te, których dochód w przypadku ubiegających się o przydział mieszkania komunalnego wynosi w gospodarstwie jednoosobowym od 100 do 120 procent najniższej emerytury, a w gospodarstwie wieloosobowym od 80 do 100 procent najniższej emerytury - mówi Andrzej Sołtysiak z biura prasowego Urzędu Miasta we Włocławku.

W ubiegłym roku władze miasta przydzieliły oczekującym na mieszkania komunalne tylko 19 lokali. Z przydziału socjalnego poszło w użytkowanie 13 mieszkań. 10 mieszkań dostały rodziny mieszkające w budynkach zagrożonych katastrofą budowlaną. Kolejnych sześć przydzielonych zostało z powodu wykwaterowań inwestycyjnych, a osiem z powodu wykwaterowań na czas remontu.

W tym roku mieszkań do podziału nie będzie więcej. Przy ul. Toruńskiej 168 budują się co prawda bloki socjalne, ale mają być gotowe dopiero w przyszłym roku. W pierwszym etapie oddanych do użytku ma być 80 lokali – każdy o powierzchni 36,6 metrów kwadratowych.

Małgorzata Goździalska 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Małgorzata Goździalska
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

pies by ich jeb** jaj kur** mam już 55 lata jestem już ponad 10 lat na liście oczekujących i nic nic nic nic i tak kolejne lata będą miały ?
Wiejska, 24.10.2014, 12:15