Najwęższy dom świata jest w Warszawie. Można go zwiedzić

Dopiero co otwarty Dom Kereta wciśnięty w szczelinę między budynkami przy ul. Żelaznej i Chłodnej na warszawskiej Woli ma w najszerszym miejscu 1,22 metra. Jutro (w sobotę) można go zwiedzić.
  • Dom Kereta

    Budowlę na warszawskiej Woli wciśnięto między kamienicę przy ul. Żelaznej 74 i blok na Chłodnej 22

    Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Narodowe Centrum Kultury
  • Rzut Domu Kereta

    W środku jest wszystko, co w domu musi się znaleźć

    Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Narodowe Centrum Kultury
  • Budowlę zaprojektował architekt Jakub Szczęsny

    Mieszkanie znajduje się w miejscu, w którym podczas okupacji była kładka prowadząca z małego do dużego getta

    Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Narodowe Centrum Kultury
  • Etgar Keret

    To jeden z najbardziej cenionych izraelskich pisarzy. Jest pierwszym lokatorem

    Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Narodowe Centrum Kultury

Najwęższy dom świata to Dom Kereta. Pierwszym lokatorem jest 45-letni Etgar Keret, izraleski pisarz i poeta polskiego pochodzenia. Jego matka mieszkała w Warszawie. Była w getcie warszawskim. Jej rodzina zginęła. Potem kobieta wróciła do Izraela. Ojciec Edgara Kereta przeżył tu wojnę. Edgar Keret będzie tu mieszkał do 2016 roku. Do jego lokum będą mogli zjeżdżać artyści z całego świata w ramach tzw. programu rezydencyjnego i tutaj pracować.

W najwęższym miejscu dom ma 72 centymetry

Budowlę wciśnięto między kamienicę przy ul. Żelaznej 74 i blok na Chłodnej 22. W najwęższym miejscu Dom Kereta ma 72 cm szerokości. W najszerszym – 122 cm. Mieszkanie znajduje się w miejscu, w którym podczas okupacji była kładka prowadząca z małego do dużego getta.

Poczytaj też: Zobacz najdroższy dom świata i najdroższy dom w Polsce 

Co jest w środku najwęższego domu?

Do mieszkania trzeba wejść po metalowych schodach. Wewnątrz, oprócz przestrzeni w wersji super-mini, jest wszystko, co w domu musi się znaleźć. Oczywiście też w mniejszej skali. W najwęższym pomieszczeniu (wspomniane 72 cm) znajduje się salon. W nim jest pufa. Można spocząć i poczytać książkę. Najszersza jest sypialnia (122 cm), z łóżkiem i stolikiem, do którego przystawione jest krzesło. W Domu Kereta jest też łazienka z prysznicem połączona z ubikacją (także 122 cm szerokości) oraz kuchnia. To dom inteligentny, w którym współgrają wszystkie systemy: wideodomofon, alarm, oświetlenie, nagłośnienie.

W tę sobotę drzwi otwarte

Dom Kereta został oficjalnie otwarty prawie tydzień temu. Jutro (w sobotę) w godz. 12.00–18.00 (i wszystkie soboty listopada) można go zwiedzić. – Każdy zwiedzający będzie mógł zobaczyć wnętrze wraz z przedmiotami, które zostawił Etgar Keret podczas pierwszego pobytu, zrobić herbatę, uciąć sobie drzemkę, jeśli zajdzie potrzeba, skorzystać z toalety – informuje Joanna Bieguńska z agencji Kostrzewa PR.

Czytaj więcej: Najdłuższy blok mieszkalny w Polsce ma 860 metrów długości 

Organizatorem projektu jest Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, instytucja typu non-profit działająca na rzecz kultury. Inwestycję współfinansowało Miasto Stołeczne Warszawa. Przekazało na nią 150 tysięcy złotych.

Nie zamieszczamy zdjęć z wnętrza domu, ponieważ pierwszeństwo ma New York Times.

Autor: Katarzyna Piojda
30komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (30)

no to ma 1,52 m czy 122 cm
cm, 26.10.2012, 13:45
oczywiście 122 cm; poprawiliśmy błąd
redakcja.regiodom, 26.10.2012, 15:35
czy to jest pomysł dla młodych na zakup własnego mieszkania ?
jarek, 26.10.2012, 14:25
powod_do_dumy, 26.10.2012, 15:27
jakotakienawetfajne, 26.10.2012, 15:39
jak się zesra to masakra, a gdzie łazienka?
Wlodek Aklac, 26.10.2012, 18:26
Kurcze elcdy (lcd) mo nie wlezie.... sprzedam lcd 56 cali za grosze....
Diwall, 26.10.2012, 19:19
działka była własnością tego Kreta? Czy nadzór budowlany sprawdził zgodność budowy z przepisami? Pytań jest więcej. Dziwi też ogromna przychylność władz miejskich do pomysłu Kreta.
Robert T., 26.10.2012, 21:38
działka była własnością tego Kreta? Czy nadzór budowlany sprawdził zgodność budowy z przepisami? Pytań jest więcej. Dziwi też ogromna przychylność władz miejskich do pomysłu Kreta.
Robert T., 26.10.2012, 21:39
Jak to nie zamieszczacie zdjęć i pierwszeństwo ma New York Times? Zdjęcia już polskie media zamieściły. Patrz Gazeta czy TVN Warszawa. Amerykanie mieli pierwszeństwo, ale to było do wtorku. Dziś jest piątek. I jak nie zamieszczacie zdjęć to nie piszcie na stronie głównej, że są zdjęcia.
k, 26.10.2012, 21:51
ojojoj , 26.10.2012, 22:31
powodzenia w chodzeniu po drabinie podczas pierwszej choroby...
aaa, 26.10.2012, 23:44
nie podoba mi sie slowo zyd u polakow to polak bo urodzony w polsce religia judaizm to tak samo jak katolicyzm u polakow mieszkajacych w izraelu jestem katoliczka ale w kazdej religii jest ten sam bog a my polacy niby bardzo religijni jestesmy antysemitami orzykro mi czytac takie breddni mieszkalam duzo lat w miescie gdzie bylo 80 religii i nikt mojej religii ani mnie nie obrazil mnie uczono ze nalezy szanowac kazdego czlowieka i kazda religie i tak robia zyd nie pijak tylko pracus umie oszczedzac a kim my jestesmy znani na calym swiecie z pijanstwa wstydzcie sie rodacy swoich slow
halina nosorowska, 27.10.2012, 09:49
Przykro to czytać twoje błędy!!!
Koszaliski, 28.10.2012, 22:51
nie podoba mi sie slowo zyd u polakow to polak bo urodzony w polsce religia judaizm to tak samo jak katolicyzm u polakow mieszkajacych w izraelu jestem katoliczka ale w kazdej religii jest ten sam bog a my polacy niby bardzo religijni jestesmy antysemitami orzykro mi czytac takie breddni mieszkalam duzo lat w miescie gdzie bylo 80 religii i nikt mojej religii ani mnie nie obrazil mnie uczono ze nalezy szanowac kazdego czlowieka i kazda religie i tak robia zyd nie pijak tylko pracus umie oszczedzac a kim my jestesmy znani na calym swiecie z pijanstwa wstydzcie sie rodacy swoich slow
halina nosorowska, 27.10.2012, 09:50
nie podoba mi sie slowo zyd u polakow to polak bo urodzony w polsce religia judaizm to tak samo jak katolicyzm u polakow mieszkajacych w izraelu jestem katoliczka ale w kazdej religii jest ten sam bog a my polacy niby bardzo religijni jestesmy antysemitami orzykro mi czytac takie breddni mieszkalam duzo lat w miescie gdzie bylo 80 religii i nikt mojej religii ani mnie nie obrazil mnie uczono ze nalezy szanowac kazdego czlowieka i kazda religie i tak robia zyd nie pijak tylko pracus umie oszczedzac a kim my jestesmy znani na calym swiecie z pijanstwa wstydzcie sie rodacy swoich slow
halina nosorowska, 27.10.2012, 09:51
Musiał wybudować tylko dwie ściany zewnętrzne, a działkę pewnie wysępił za friko od miasta. Miasto musiało dać działkę i zezwolenie na tą wątpliwej stabilności konstrukcję, bo inaczej byłby to przejaw skrajnego antysemityzmu :D
V, 27.10.2012, 10:14
Nie wiem, czy wiecie, że ojciec tego pisarza przetrwał wojnę przymusowo siedząc w kryjówce, dosłownie siedząc, tak, że po wyjściu miał zaniki mięśni i nie mógl chodzić. dlatego wąskość tego domu jest dodatkowo dośc przerażająco znacząca... obyśmy żyli w pokoju, wszyscy.
Niunia, 27.10.2012, 10:16
a gaz ma podłączony? ten dom to raczej komora gazowa a nie dom. Sztuka srania i pierdolenia.
Gres, 27.10.2012, 11:38
super tylko pytanie jak ma się dostać do tego fotelika zielonego? skakać przez dziurę czy jak? druga sprawa, bez sensu jest tak się ugniatać i łazić po drabinie :/
trzecia sprawa. fajnie gdyby takie pokoje powstawały ale lepsze by było budowanie komór sypialnych ale nie za 100zł za nocleg jak to ma miejsce we wrocławiu :/ tylko za 2 zł albo 5 maksymalnie :/ sama szuflada do spania zamhykana z lamkną nocną tak jak to jest popularne w japonii ..
a tak, nie ma co , wycieczki sobie nie zrobisz do innego miasta bo jak masz płacić 100zł za nocleg to ja dziękuję :/
nazwisko, 27.10.2012, 17:37
I co będzie pisał o bohaterskich męczennikach w getcie i o polskich obozach śmierci ?????
Za nasze pieniądze mieszkanie???
Żeby pluć Polakom w twarz ????
Jan Kowalski, 27.10.2012, 21:09
Izraelczyków, ale mówiąc o nim od razu :" antysemita" , oskarża się go o nienawiść do 38 milionów np. Etiopczyków, którzy też są Semiatami, podobnie jak 200 mln arabów, ilu ludzie z tych tak zwanych :"antysemitów" nienawidzi Etiopczyków, podejrzewam, że 99,99% ludzi nie wie, że Arabi i Etiopczycy to semici. I wypowiadając słowo :"antysemita" czy "semita" nie rozumieją w ogóle o co chodzi, Pewien arab jak usłyszał, że w Polskich obozach śmierci zginęło 6 mln semitów, powiedział, że to straszne, że polacy mordują czy mordowali Arabów.
Jak już jest Żydowski pisarz za nasze pieniądze, to niech chociaż prostuje takie rzeczy, a nie tworzy nowych.
Jan Kowalski, 27.10.2012, 21:17
jagby to zrobił polak ale że zrobił to żydek to o tym piszecie.
bolo, 28.10.2012, 05:46
Jakbyś szkoły nie omijał, to byś znał polską pisownię. A jakby cię to cokolwiek obchodziło, to byś wiedział, że budynek zaprojektował Polak.
k, 28.10.2012, 15:54
Oglądam przekrój tego mieszkania i nijak nie mogę dopatrzyć się gdzie on sie myje...
rr, 28.10.2012, 08:54
1. Myje się pewnie tam, gdzie ma kibelek.
2. Ciekawe jakie ma szyby w oknach - czy przezroczyste czy jakieś mleczne.
3. Pomyślałem, że jakby chciał sobie znacząco powiększyć kubaturę domu to zeskrobie po 5-10cm styropianu ze ścian bloków po obydwu stronach i już, jak panisko jakie ma 142cm szerokości w sypialni! ;-)
aaadi, 28.10.2012, 11:54
Weź sobie wpisz w Google dom Kereta. Zdjęcia są, nagrania są. Tylko Pomorska ich najzwyczajniej w świecie nie ma.
k, 28.10.2012, 17:49
ta straż pożarna to chyba myje mu ten skośny szklany dach obsrywany przez gołębie