Najdłuższy blok mieszkalny w Polsce ma 860 metrów długości

Wzdłuż niego są zlokalizowane 3 przystanki autobusowe. Mieszkańcy śmieją się, że jeśli lokator z pierwszej klatki chce odwiedzić tego z klatki ostatniej, szybciej pokona odległość, jadąc autobusem niż idąc.
Najdłuższy polski blok mieszkalny
Miał to być "standardowy" blok, ale w pobliżu było sporo wolnej przestrzeni i bardzo długa kolejka czekających na mieszkanie na początku lat 70-tych, dlatego stopniowo zmieniano plany zabudowy.

fot. wikipedia.org Nemo na licencji GNU Free Documentation

Wieżowiec znajduje się na gdańskim Przymorzu przy ul. Obrońców Wybrzeża, na terenach po dawnym lotnisku. Liczy 11 pięter, ma 860 metrów długości i 32 metry wysokości. To najdłuższy polski blok mieszkalny. 

Budynek liczy sobie już 40 lat. Powstał w latach 1970–1973. Zamysł nie był taki, aby zbudować aż tak długi wieżowiec. Miał być "standardowy", ale z tego względu, że w pobliżu było sporo niezagospodarowanej przestrzeni i bardzo długa kolejka czekających na mieszkanie na początku lat 70-tych, stopniowo zmieniano plany zabudowy.

Przeczytaj także: Zobacz najdroższy dom świata i najdroższy dom w Polsce 

Blok na Obrońców Wybrzeża ma 11 kondygnacji (10 pięter i parter). Składa się z czterech segmentów, w każdym z nich znajdują się po cztery klatki schodowe. W sumie w najdłuższym polskim falowcu w 1792 lokalach mieszka około 6 tysięcy osób. Przy dobrej widoczności można z jego dachu zobaczyć m.in. Bałtyk.

Autor: Katarzyna Piojda
41komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (41)

najdłuższy blok w rzeszowie jest na ulicy mikołajczyka ma 26 klatek i 304 mieszkania
ewcia, 31.07.2012, 10:01
ale rzeszow to zdaje sie na ukrainie jest
hooj, 31.07.2012, 13:01
Radzę pouczyć się geografii, skoro nie wiesz gdzie leży stolica jednego z województw.
x10nc, 31.07.2012, 15:02
to po co wyskakujesz z jakimś rzeszowem, kogo to obchodzi
ds, 31.07.2012, 15:13
Nie ja to pisałem, zdenerwowało mnie tylko niepotrzebne "hejtowanie" innych miast.
x10nc, 31.07.2012, 15:18
ozo, 31.07.2012, 17:34
jak rz-ów jest na ukrainie to gdańsk jest na uralu.tyle w temacie.
user, 31.07.2012, 16:42
a jak gdańsk jest na uralu to ty jesteś inteligentny :D
sdasada, 31.07.2012, 17:44
a ty chyba z kaukazu jestes baranie
marosław, 31.07.2012, 20:06
Brak wiedzy geograficznej świadczy tylko o twojej inteligencji...nieuk!!
ja, 31.07.2012, 21:37
I po co te głupie uwagi o Rzeszowie? A Gdańsk to nie jest w Szwecji czasem? Żeby nie było, jestem z największego miasta na wschodzie Polski :)
góral, 01.08.2012, 08:24
No zaiste,miasto największa wieś,porównuję je do kielców też metropolia wiejska.Reasumując ,ni to miasto ni to wieś ni zaruchać ni coś zjeść.
Szturman Chlebowicz-Ogon, 01.08.2012, 13:00
największe miasto na wschodzie to Lublin jest prawie 2 razy większy niż rzeszów.
kris , 04.08.2012, 08:07
ewcia wróć się do podstawówki bo jesteś anal-fabetką....., Rzeszów leży w południowo-wschodniej Polsce i liczy 180 tys. mieszkańców, zobacz link maps.google.pl/maps?hl=pl&tab=wl
geograf, 01.08.2012, 12:28
i całe podkarpacie powinno się zaorać i odłączyć od Polski,bo wstyd.
qq, 01.08.2012, 07:43
bezczelny ignorancie, ukraiński pomiocie przesiedlony z akcją wisła, oświadczam ci, że cała kongresówka, i pozostałe obszary Polski mogą się od nas uczyć. Zapraszam, to zobaczysz totalny ignorancie. Wstydem jest wydawanie na swiat takiego knypa, jak ty. Założę się, że jesteś gdzieś z mazur z okolic obwodu kaliningradzkiego (królewca) i zionesz do wszystkich Polaków nienawiścia, bo jesteś tępym ukraincem
rsa, 01.08.2012, 09:24
obetrzyj pianę z ust i tobie podobni też i przestańcie sobie wzajemnie
ubliżać, bo z tego co piszecie wygląda, że jeden drugie wart jest.
ab, 01.08.2012, 17:03
W białymstoku blok ma 4 klatki i 282 mieszkania + 6 lokali uzytkowych :)
Pioterrrr, 02.08.2012, 00:27
Szanowni nieodpowiedzialni redaktorzy. Więcej profesjonalizmu życzę. Zdjęcie przedstawia blok przy ul. Jagiellońskiej. Falowiec przy Obr. Wybrzeża jest przecznicę dalej.
rec, 31.07.2012, 15:40
No wlaśnie - to nie jest falowiec przy Obrońców Wybrzeża. Ale to w sumie nieistotne. Budynek jest na tyle dlugi, że wszystko jest "pod domem" - dwie Biedronki, Tesco, Galeria Przymorze, lekarze, poczta, pralnia, zegarmistrz, male sklepiki... no i przystanki autobusowe :-) Można w ogóle nie wychodzić z falowca, żeby wszystko zalatwić :-)
Ania, 31.07.2012, 16:00
A domek ze świntuszącymi dziewczynkami też tam macie?
Andrzej Grajek, 31.07.2012, 17:07
pewnie nie jeden się znajdzie
a, 31.07.2012, 17:16
Ania, 31.07.2012, 22:41
wszystko jasne ale w jakim miescie jest ten blok
ja, 31.07.2012, 22:48
To jest zdjęcie najdłuższego bloku, tzn . jego fragmentu. Trudno dać zdjęcie w całości takieeeeeego budynku
Kasia, 01.08.2012, 09:21
a ile karalucha przypadka na jednego mieszkańca?
www, 31.07.2012, 18:28
to nie blok, tylko falochron.w Gdansku, akurat pasuje.
bezara, 31.07.2012, 18:34
4*4=16 klatek. To jakies strasznie duże te klatki muszą być, bo ja w dzieciństwie mieszkałem w 15-klatkowym (i również 10-pietrowym) bloku w Krakowie, ale w całym bloku było w sumie niecałe 500 mieszkań (w każdej klatce były 3 mieszkania na piętrze, co teoretycznie daje 495, ale na przestrzeni kilku klatek przez blok było zrobione przejście i mieszkania zaczynały sie dopiero od 2 piętra, wiec było ich mniej).
raj, 31.07.2012, 22:14
autor wszystko popitolil. u nas w rzeszowie przy pulaskiegorowniez jest blok z 15 klatkami x 33 mieszkania na klatke co daje 495. nie wiem jak oni tamw gdansku to wszystko obliczyli, to jakas matematyka wyzsza. niech na kazde meiszkanie przypada 4 osoby to daje ponizej 2 tys mieszkancow. szczury chyba autor policzyl :)
kazek, 31.07.2012, 22:40
Popatrzcie na budowę tego bloku, Do mieszkań nie wchodzi się z klatki tylko z tarasu.Tak jakby z takiego dużego wspólnego balkonu :)
gość, 31.07.2012, 23:11
Na klatkę w falowcu liczy się sama klatka schodowa z jednym wejściem do mieszkania (mieszkanie jednostronne, dwa balkony) plus kilka mieszkań do których wchodzi się z "galerii", galerie nie są identyczne, dlatego w każdej klatce może być inna liczba mieszkań, ale mniej niż 8 na piętro chyba nie ma, za to bywają z kilkunastoma (najczęściej w miejscach gdzie są tunele i brak parteru). Żeby było ciekawiej, falowiec na zdjęciu to jedyny falowiec w Gdańsku Nowym Porcie i ma on 11 pięter, pozostałe są na Przymorzu i nie wiem czy wszystkie ale maja po 10 pięter ale dodatkowo mają takie "wewnetrzne" klatki schodowe - z normalnej klatki schodowej przechodzi się galerią tak jak do zwykłych mieszkań a tam zamiast mieszkania klatka schodowa i wejscia do 2 mieszkań :) Tak więc średnio w każdej klatce może być jakieś 90 - 120 mieszkań jak nie więcej.
tomek, 01.08.2012, 02:31
Przeczytaj prosze komentarz Tomka poniżej: on to wszystko doskonale wyjasnia. To nie jest przecież typowy blok
Kasia, 01.08.2012, 09:29
Przeczytaj wyjaśnienie Tomka, które dopisał dziś rano: on to dobrze tłumaczy, skąd wzięło się tyle mieszkań w gdańskim falowcu - to nie są typowe klatki, tylko takie, jak pisze o nich Tomek
Kasia, 01.08.2012, 09:24
Najdłuższy budynek mieszkalny nie tylko w Polsce, ale i na świecie to Przyczółek Grochowski w Warszawie. Ma półtora kilometra długości. Jest do jeden długi budynek, który układa się w zygzak na kształt litery M.
Andrzej, 01.08.2012, 01:01
Dlatego gdański falowiec jest najdłuższym pojedyńczym blokiem z jednym adresem (na Przyczółku Grochowskim ludzie mieszkają na kilku ulicach, bo to jest osiedle składające się w sumie z kilku budynków). http://pl.wikipedia.org/wiki/Przycz%C3%B3%C5%82ek_Grochowski. W Warszawie odpowiednikiem falowca jest Jamnik http://pl.wikipedia.org/wiki/Jamnik_(budynek), jednak jest sporo krótszy (ma 508 metrów).
Paweł Nyczaj, 05.08.2012, 10:12
Ten blok ma 990m. Mieszkałem w nim to wiem - sam mierzyłem jako dzieciak :)
gdańszczanin, 01.08.2012, 13:42
Znam ten blok, hmmm... Tęsknię za Przymorzem... Tęsknię za Gdańskiem...
iwona, 02.08.2012, 23:31
Zapomieli, że mieszka tam 34 Adrzejów, 35 Janów, 64 Anny, 60 Baś i 1 Kungunda, 2 murzynów, 3 wietnamczyków, jest 304 psów i 111 kotów, 19% ma wyższe wykształcenie i są 4 pustostany.
wers, 03.08.2012, 09:37
a jak się do niego ma blok przy Kijewskiej w Warszawie? Też długi prawie jak ulica...
kiler, 03.08.2012, 18:33
zj, 03.08.2012, 20:01
A I TAK WARSZAWA JEST NAJLEPSZA,A CAŁA RESZTA TO KARTOFLISKO!!!
LEGIONISTA, 02.09.2012, 13:47