Mieszkania socjalne w Darłowie: tu nie można normalnie żyć

Bez łazienek, bez toalet, żyjemy tutaj jak w slamsach – o mieszkaniach socjalnych przy ulicy Portowej w Darłowie mówi Lech Witkowski. Zapowiada batalię o poprawę warunków życia lokatorów.
Jedna umywalka w łazience.
– Jedna umywalka w łazience. To całe jej wyposażenie – pokazuje Lech Witkowski.

fot. Radek Koleśnik

– Proszę zobaczyć w jakich warunkach gnieżdżą się tutaj ludzie – Lech Witkowski wskazuje na popękane z zewnątrz ściany, wąski i ciemny korytarz prowadzący do malutkich mieszkań. Prawie wszystkie z nich przeciekają, mają popękane lub powybijane szyby. – W budynku śmierdzi, bo w łazienkach nie ma armatury do pryszniców, nie ma toalet. Myjemy się w miskach lub u naszych znajomych – informują mieszkańcy.

Batalia o poprawę warunków bytowych w miszkaniach socjalnych

Jednym z najbardziej zaangażowanych w walkę o poprawę warunków bytowych mieszkańców jest Lech Witkowski.

– Mam w ręku ekspertyzę specjalisty, która mówi o tym, że stan obiektu jest bardzo zły i nie nadaje się on do dalszej eksploatacji – podkreśla. – Każdy wie, że przy Portowej powstało swego rodzaju getto. Są tutaj oczywiście ludzie, którym wszystko jest obojętne, chcą tak żyć. Ale są też tacy, którzy nie zgadzają się na takie warunki, chcą coś zmienić. Tutaj nawet panie z opieki społecznej boją się przychodzić – podkreśla Witkowski.

Nie zgadzam się z argumentami, że sami lokatorzy dewastują ten budynek. Utarło się już, że można tutaj bezkarnie przyjść i rozrabiać – podkreśla nasz rozmówca, który zapowiada długą batalię z władzami miasta o to, by wreszcie ktoś rozwiązał problem budynku przy ulicy Portowej w Darłowie.

Władze Darłowa o problemie

– Problem tego budynku niewątpliwie istnieje – przyznaje burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz. – Nikt nie ma jednak cudownej recepty, która rozwiąże problemy wszystkich mieszkańców – dodaje. – Dlaczego? Bo proszę pamiętać, że przy Portowej żyją między innymi ludzie z problemem alkoholowym, wielu mieszkańców jest niezdolnych do pracy, wielu po prostu nie chce żadnych zmian w swoim życiu. Z drugiej strony wiele osób, które tam mieszkają nie ma nawet tytułu prawnego do lokali. W takiej sytuacji, co zyskalibyśmy wyburzeniem tego obiektu? Zasililibyśmy w ten sposób rzeszę bezdomnych. A chyba nie o to chodzi.

– Chcę jednak podkreślić, że jeżeli wśród lokatorów są osoby, które nazwijmy to rokują na przyszłość, to będziemy starać się przenosić je w inne miejsca, tak by wyrwać je z tego środowiska – dodaje burmistrz Klimowicz.

Gospodarz Darłowa podkreśla, że miasto wybudowało w ostatnich latach nowe mieszkania socjalne, a miasta nie stać, by spełnić w ten sposób oczekiwania wszystkich potrzebujących.

Jednym z pomysłów na zagospodarowanie budynku przy ulicy Portowej jest przekształcenie go w klasyczną noclegownię, oczywiście po uprzednim przeniesieniu niektórych lokatorów do innych lokali. Niewątpliwie jest to temat do dyskusji – zakończył burmistrz.

Autor: mk
Współpraca: redakcja GDP
Podziel się:
Wersja do drukuWersja do druku
32komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (32)

dlaczego ludzie muszą żyć w takich tragicznych warunkach :(
ania, 11.06.2011, 18:15
bo inaczej nie potrafią za to potrafią nic nie robić i narzekać
Kamil, 12.06.2011, 10:23
Anonim, 11.06.2011, 19:27
porządni i uczciwi którzy przechodzą czasowe kłopoty nie tylko finansowe, jednak jest też spora grupa w tych socjalkach których trudno nazwać lokatorami a tylko flejami i zakałami naszego społeczeństwa. Wiem co mówię bo mieszkam obok takiego budynku socjalnego i to właśnie z tymi drugimi należałoby zrobić porządek umieszczając ich w jakiś barakach z dala od reszty społeczeństwa. Wiem , wiem zaraz podniesie się krzyk że każdemu trzeba dać szansę na godne życie, ale pytam ile razy ? i czy nie lepiej zainwestować w tych pierwszych aby uwolnić ich od tych drugich. Ci co tak bronią te różne fleje lub jak kto woli tych meneli to powinni pomieszkać w bezpośrednim sąsiedztwie takich ludzi a szybko zmienili by zdanie.
Anonim, 12.06.2011, 08:18
moi znajomi tam mieszkali i dostali szansę, mieszkanie dostali koło liceum i sobie żyją, ale oni się starali, wzięli się do roboty, poszli do pracy, a nie topili smutki w alkoholu i narzekali-do roboty a nie obiboki do narzekania
Kamil, 12.06.2011, 10:21
źle mu? siedź z dupą i nie narzekaj! Mogłeś płacić za normalne mieszkanie.
Anonim, 12.06.2011, 09:43
Problem napewno jest. Ale dlaczego wszyscy mają im pomagać, Sa tacy którzy naprawdę się starają, pracują. Ale sa tacy, którzy tylko żądają, a dlaczego? Bo tak im dobrze. Niebezpieczeństwo napewno jest, jak kradna energię, podłaczaja sie przedłuzaczami do innych, piją, biją się. Dajcie żyć pozostałym mieszkańcom tego budynku. A Pan niech weźmie się do pracy. MZBK uzupełnia zlewy, umywalki, wstawia drzwi, uzupełnia kontakty. Ale to jest tylko chwila przecież nikt z miasta nam nie kradnie, kradzieże są przez naszych lokatorów proszę Pana. A sprzatać powinni wszyscy a nie tylko część lokatorów.
Wanda, 11.12.2011, 19:38
Sami sobie niszczą wszystkie urządzenia, a potem mają problem do innych, a może tak trochę własnej dobrej woli, a nie bo mi się należy....."paniska", zna się ten typ
plus, 12.06.2011, 10:16
ja znam tego gościa, dużą część życia w kryminale spędził za rozboje, a teraz ma jakieś problemy ze mu przyszło w takich warunkach mieszkać
Randon, 12.06.2011, 11:35
juz po samym foto widać co za gwiazdeczka z niego :D:D:D
Do roboty zamule!
Ulice sprzatać!
Anonim, 12.06.2011, 12:25
Problem mieszkań socjalnych jak i komunalnych w Darłowie istnieje od wielu lat. Problem w tym, że włodarze miasta mają to w głębokim poważaniu. Mieszkania socjalne koło liceum zostały rozdane "pod stołem". Ja się pytam - kogo stać na przystrojenie mieszkania światełkami, które świecą całą zimę i kogo stać na samochód (nie byle jaki) sokoro mieszka w socjalnym mieszkaniu. Nie oszukujmy się - mieszkania socjalne koło liceum (jak kto woli domki) są wybudowane za unijne pieniądze, ale ludzie (znacząca większość) tam mieszkająca, to nie są ludzie, którzy powinni od miasta dostawać takie "socjalki".
Wiele mieszkań komunalnych w Darłowie jest poniżej standardu mieszkań socjalnych, ale tylko dla tego, że UE nie daje na budowę mieszkań komunalnych, to miasto takowych nie buduje. Do budowy socjalnych mieszkań miasto też niewiele się dołożyło. Burmistrz tylko patrzy, aby ludziom spoza Darłowa sprzedawać działki pod budowę domków jednorodzinnych. Wyłączyli światło na noc, by zaoszczędzić marne 100 tys zł, a nie ma nawet komu wziąć się za naprawę barierek na moście głównym, które tylko patrzeć, jak polecą w dół.
Były wybory i ludzie głosowali za mniejszym złem, ale taka prawda, że w Darłowie jest wiele do zrobienia nie tylko w kwestii bytowej stałych mieszkańców miasta, a władze miasta stawiają na turystykę (i brak programów kulturalnych dla turystów i mieszkańców) i sprzedaż gruntów w ręce prywatne. Nikt z włodarzy nawet się nie zainteresuje, aby przyciągnąć inwestora do miasta i dać ludziom pracę. Ciężko zatem mówić, aby ludzie w Darłowie wzięli los w swoje ręce, bo ci, którzy wzięli i otworzyli jakiś sklepik, szybko padają i na ich miejsce otwierają się kolejne sklepiki. A pracodawcy z prawdziwego zdarzenia w Darłowie i jego okolicach jest jak na lekarstwo.
Dawno wyjechałem z Darłowa i cieszę się z tego tytułu. Przyjeżdżam kilka razy w roku do rodziców i za głowę się łapię, co się robi z tym miastem i jego mieszkańcami. Tak jak niektórzy na tym forum piszą - ludzie narzekają, bo mają ku temu powody. Ludzie za własne pieniądze naprawiają rudery komunalne w których żyją i miasto ma to gdzieś, bo śmieje się w twarz frajerstu!!!
gdynianin, 12.06.2011, 16:12
Ale przynajmniej o nie dbaja a tacy jak mieszkaja na portowej szybko by wszystko zdewastowali.
domena, 12.06.2011, 18:13
ja mam kredyt na 30 lat i nikogo nie interesuje skad mam na to wziac
moja pensja to polowa sredniej krajowej (taka to jest srednia wlasnie)
a tu daja kolesiowi mieszkanie - kat do spania a ten jeszcez marudzi i narzeka
wez sie do roboty - odremontuj to bedziesz mial
jakos do mojego mieszkania nikt sie nie doklada, zasilku zadnego nie pobieram i kredyt regularnie splacam (bo musze, wiec zapierdzielam w soboty,niedziele i szukam dorywczej pracy caly czas)
Anonim, 12.06.2011, 16:56
Sami nie potrafią zabrać się do roboty . Cały czas tylko pija i to nie tylko panowie ale i kobiety. Powybijane szyby sami w amoku je powybijali. Są ludzie naprawdę potrzebujący ale tacy którzy potrzebują wstydzą poprosić o pomoc.
domena, 12.06.2011, 18:09
chłopie weź sie ogarnij o czym Ty mówisz obecny burmistrz zrobił więcej dla darłowa niż kto kolwiek inny, miasto kwitnie a że sprzedaje grunty no cóż lepiej sprzedac i zrobić pożytek z pieniędzy niż mają leżeć odłogiem.. i pamiętaj ze wszystkiego na raz nieda sie zrobić i każdemu dogodzic a skoro na portowej ludzie wyladowali to nie bez powodu.. co myśleli ze ich do "lidii" przeniosą..
qwert, 12.06.2011, 18:55
Jakoś nie żal mi ludzi tam mieszkających. Brak armatury? przecież sami ją wymontowali i sprzedali na złom. Na Portową nawet Policja niezbyt często zagląda. Przecież oni tam żyją za nasze podatki, sami nigdy nie garnęli się do pracy.
Anonim, 12.06.2011, 19:39
Radni nie mają zielonego pojęcia na czym polega POLITYKA MIESZKANIOWA GMINY,jak rozwiązuje się problemy wykluczonych w tym alkocholików.Ale wiedzą jak sobie zapewnić nie mniej jak 900 zł.miesięcznie "bez podatku",nie rezygnując z wynagrodzenia podczas zwolnienia na pracę dla miasta.Współczuję mieszkańcom ul. Portowej bo przy tej R.M.nie doczekają się rozwiązania swych problemów,gyż Ci myślą tylko osobie.
Andrzej, 12.06.2011, 20:07
wydaje mi sie ze problem lezy w tym ze oni jak cos sie da to sprzedaja, moze nawet i lazienki swoje sprzedli za paczke fajek albo wino! okradaja dzialki, pija i smierdza, masakra, jesli chca jakas szanse na lepsze zycie niech sie wezma do roboty! jak ludzie jezdza do mrowki to az sie patrzec nie chce jak siedza pijani a dzici w kaluzach grzebia masakra!! do roboty ludzie a nie narzekacie!
Anonim, 12.06.2011, 21:29
Istotnie z boku tak to moze wyglądac ale nie wrzucaj wszystkich do jednego wora tam mieszkają tez ludzie dla ktorych alkohol i dewastacja nie sa jedynym celem zycia
LW, 17.06.2011, 10:28
Trzeba mieć tupet żeby dostawać coś za darmo i narzekać
Michal, 12.06.2011, 23:30
niech najpierw pier dolnie sobie jeszcze 1 tatooooo na czole..
Krzysiek Darłowo , 13.06.2011, 00:44
Jeśli lubisz tatuaże na czole to wystaw swoje czoło
LW, 17.06.2011, 10:29
Do pracy by się wzieli, wszystko za darmo by chcieli. Najlepiej apartament opłacany przez podatników do tego socjal do portfela. Takiemu to się luksusy marzą, a robić to już się nie chce. Najwygodniej jest zwalić swoje porażki na innych. Niedojdy życiowe, nie potrafią naprawić nic, wszystko za nich trzeba robić
SH, 13.06.2011, 08:05
Człowieku nie wiem kim jesteś i wcale mnie to nie interesuje chcę ci jednak rzec, że nie masz pojęcia czym jest to miejsce i kto je zniszczył.Jeśli za utrzymanie mieszkania w którym mieszkasz płaci twoja mamusia i tatuś to przypominam ci, że ja za swoją norę płacę nie wiele mniej
LW, 17.06.2011, 10:17
Człowieku nie wiem kim jesteś i wcale mnie to nie interesuje chcę ci jednak rzec, że nie masz pojęcia czym jest to miejsce i kto je zniszczył.Jeśli za utrzymanie mieszkania w którym mieszkasz płaci twoja mamusia i tatuś to przypominam ci, że ja za swoją norę płacę nie wiele mniej.
LW, 17.06.2011, 10:17
ja wiem dlaczego musza tak mieszkac
bo KU...!!!! wola budowac centra handlowe i w swoje du.. pchac niz pomagac ludziom zyc w normalnych warunkach potrzebnych do zycia
ciorass, 13.06.2011, 09:05
Często tamtędy jeżdżę i widzę kto tam mieszka, Ci ludzie sami sobie taki urok stworzyli. Jaki wstyd dla miasta będzie jak powstanie obwodnica przy tym przewróconym wieżowcu. Slamsy Darłowa, ludzie bez przyszłości. Kłusownicy, złodzieje, dilerzy narkotyków. Takie mam o nich zdanie, i nie tylko ja. Jeśli są tam ludzie którzy myślą o swojej przyszłości, to niech zaczną od porządkowania życia w koło siebie. Na pewno da się to zrobić. Troszkę chęci.
swój, 13.06.2011, 11:44
Są osoby, które nie potrafią zadbać o swój byt. Takim to osobom przyznaje się socjalkę ale ... MOPS wraz z Biurem pracy powinien zadbać o to, żeby każdy z nich miał zatrudnienie (choćby roboty publiczne) i regularnie płacił za mieszkanie. Jak się płaci to się dba. To chyba jest możliwe?
Anonim, 14.06.2011, 13:59
To są mieszkańcy Darłowa, i jacy by nie byli to mają swoje prawa. Od tego jest burmistrz, opieka społeczna i biuro pracy, żeby tym ludziom wskazać drogę i pomóc w trudnych momentach. Burmistrz jest nie tylko od rzeczy wielkich- promenada, nowy dom kultury, ale tez od rzeczy mniejszych zabezpieczenie bytu najuboższym. Patrzenie "z góry" na tych ludzi może się źle skończyć. To też ludzie!
Anonim, 15.06.2011, 09:45
Zaniedbanie o zasoby mieszkaniowe ze strony miasta nie dotyczy tylko budynku socjalnego na portowej czy Chopina. miasto a dokładnie MZBK w Darłowie nie dbał o właściwy stan budynków które miał w swoich zasobach dzięki temu że powstały wspólnoty mieszkaniowe i sami mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce to budynki komunalne zostały odremontowane a nawet można powiedzieć odrestaurowane. MZBK nigdy nie miał na to środków finansowych trudno powiedzieć gdzie szły pieniądze z czynszów ale na pewno nie na utrzymanie w należytym stanie tych budynków.
Anonim, 17.06.2011, 09:38
a u Wiktora sie fajnie wcionga i fcale niejest taki syf
Anonim, 22.06.2011, 21:44
Proszę Was...Zarówno ja, jak i mąż zasuwamy jak osły, żeby podołac wziętemu na 30 lat kredytowi na mieszkanie, nikt nam ani pracy, ani opieki dla dzieci na tacy nie podaje, ale z wywalonymi jęzorami zasuwamy i nigdy nie korzystaliśmy z żadnych MOPSów itp. jestem z tego dumna, mimo,że od rodziców nic nie dostałam. A tacy,że nie określę dobitnie, o nic się nie martwią i jeszcze narzekają. Brac los w swoje ręce, a nie liczyc,że z moich podatków będziecie za darmo w luksusach mieszkac!!!
Anonim, 28.06.2011, 16:39