Mieszkania komunalne: eksmisja dłużników do hotelu

Urzędnicy z Kędzierzyna-Koźla mają sposób na dłużników z mieszkań komunalnych. Będą ich eksmitować do hotelu, ale pobyt opłacą tylko na miesiąc.
  • Kędzierzyn-Koźle: eksmisja mieszkańców lokali komunalnych

    Tomasz Kapica

Spośród blisko czterech tysięcy najemców gminnych mieszkań w Kędzierzynie-Koźlu kilkaset osób nie płaci czynszu wcale albo robi to nieregularnie. Dotychczas większość spała spokojnie, bo chociaż groziły im wyroki eksmisyjne, to gmina miała obowiązek podstawić lokal socjalny albo tzw. pomieszczenie tymczasowe. W ten sposób nieuczciwi lokatorzy zachowywali dach nad głową, za który płacił podatnik. Teraz na wielu z nich padł blady strach.

– Gmina chce takie osoby eksmitować do hotelu, za który trzeba będzie samemu płacić. Skończyła się zabawa – przyznaje pan Wiesław z Kędzierzyna-Koźla, jeden z ponad 100 lokatorów, na których ciąży eksmisyjny wyrok za uchylanie się od czynszu.

Dyrektor Miejskiego Zarządcy Budynków Komunalnych Stanisław Węgrzyn potwierdza, że gmina ma takie plany, i tłumaczy, że pierwsza eksmisja do hotelu miała mieć miejsce w poniedziałek. Pani poprosiła jednak o tydzień czasu i powiedziała, że dobrowolnie opuści zajmowane mieszkanie – mówi dyr. Węgrzyn. – W kolejce mamy już kolejne osoby.

Dłużnik, który znajdzie się w hotelu, dostanie łóżko, szafkę, dostęp do łazienki i kuchenki elektrycznej. Niewykluczone, że w pokoju będzie przebywał z sublokatorem – gmina dopilnuje tylko, aby każdy eksmitowany miał do dyspozycji minimum 5 metrów kwadratowych powierzchni. Miasto opłaci pobyt przez miesiąc (doba w najtańszych hotelach kosztuje ok. 40 złotych), a potem eksmitowany będzie musiał sobie radzić sam.

Wszystko jest zgodne z prawem, bo o ile ustawa o ochronie lokatorów zabrania eksmisji na bruk i nakazuje podstawienie co najmniej pomieszczenia tymczasowego, to nie precyzuje, jak długo gmina ma za nie płacić. Dłużnicy z Kędzierzyna-Koźla są winni miastu z tytułu nie zapłaconych czynszów 15 mln zł. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Tomasz Kapica
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Gmina zdaje się w ten sposób próbuje "nabić" kasę prywatnym przedsiębiorcom. Pomysł jest dalece poddający wątpliwość, iż nie odbywa się ten proceder bez korupcji w tle. Poza tym, nadal jest to eksmisja na bruk, tyle tylko, że z odroczonym terminem jednego miesiąca. Jak zatem, w tej sytuacji, ma się ustawowa działalność gminy w przeciwdziałaniu bezdomności?
neugebauer, 18.10.2011, 22:25
mb, 04.12.2011, 22:31
Grudziadz przerabia ten temat już od 2 lat więc żadna nowość. W listopadzie zmieniły się przepisy więc warto zwrócić uwagę ze hotel może być problemem z uwagi na konieczność zawarcia umowy najmu. Ale za to jest możliwość eksmisji do schroniska lub noclegowni.
Lokator mpgn, 14.01.2012, 14:16