Mieszkania kompaktowe - czyli małe jest piękne, ale i praktyczne

Mieszkania kompaktowe to te najmniejsze, na których zmieści się to samo, co zmieściłoby się w dużych lokalach. Niewielkie metraże cieszą się największą popularnością.
  • Małe mieszkanie

    Dobrze zaprojektowane małe mieszkanie wcale nie będzie wyglądało na zbyt ciasne.

    Starter

Ostatnie obniżki stóp procentowych Rady Polityki Pieniężnej sprawiły, że znacznie staniały kredyty mieszkaniowe. Analitycy podają, że ci, którzy zaciągnęli 300 tys. zł kredytu w zeszłym roku na 30 lat, teraz płacą miesięczną ratę o około 300 zł niższą. Koszty ponoszone z tytułu wynajmu 2- lub 3-pokojowego lokum są wyższe niż wysokość comiesięcznej raty kredytu hipotecznego za mieszkanie o podobnych parametrach. Mimo braku rządowego dofinansowania w ramach programu „Rodzina na swoim" obecne oprocentowanie kredytów jest okazją do zakupu lokum.

Małe mieszkania w centrum zainteresowania

– Największym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania 2-pokojowe o powierzchni 38-48 metrów kwadratowych oraz 3-pokojowe do 55 metrów. Ograniczenia w wyborze powierzchni podyktowane są możliwą do uzyskania przez klientów kwotą kredytu hipotecznego. Niestety banki zapowiadają na przyszły rok kolejne obostrzenia w uzyskaniu kredytów, dlatego już warto zainteresować się kupnem mieszkania, którego cena jest niższa od tej proponowanej w ubiegłym roku – mówi Lucyna
Jarczyńska, zastępca dyrektora ds. sprzedaży i marketingu w firmie Agrobex.

Poczytaj: Jak urządzić i optycznie powiększyć małe mieszkanie lub pokój 

Często deweloperzy, aby zachęcić klientów do zakupu mieszkania, oferują dodatkowe usługi,
jak aranżacja wnętrz i darmowe porady projektanta lub architekta. – Takie konsultacje obniżają całościowy koszt wykończenia mieszkania, a dzięki poradom specjalisty można niskim kosztem urządzić swoje lokum – dodaje Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor.

Małe metraże to najlepsza opcja na zdobycie własnego „M" przy ograniczonych możliwościach kredytowania zakupu nieruchomości. W odpowiedzi na rosnący popyt na takie mieszkania, w serwisach  pojawiło się sporo ofert. Porównując liczbę ofert w maju tego i zeszłego roku zauważamy spore wzrosty. Na przykład w Gdańsku wystawiono na sprzedaż aż o 40 proc. więcej nowych lub używanych mieszkań, w Krakowie i Poznaniu 30 proc., a w Warszawie jest blisko 20 proc. więcej ofert niż rok temu.

Mieszkanie kompaktowe, czyli jakie

Na większe metraże młodzi ludzie zazwyczaj nie mogą sobie pozwolić, bo ogranicza ich budżet. Coraz większe natomiast jest zainteresowanie mieszkaniami kompaktowymi, czyli o niewielkiej powierzchni ale z dostateczną liczbą oddzielnych pomieszczeń. W większości dużych miast w Polsce notuje się systematyczny spadek średniej ceny mieszkań o powierzchni do 35 metrów. W ciągu ostatniego roku cena metra kwadratowego takiego mieszkania w Warszawie zmalała średnio o 450 zł.

Zobacz: Urządzamy małe mieszkanie 

Mieszkania kompaktowe to alternatywa dla jeszcze niedawno popularnych kawalerek. Są czasem niewiele większe, ale za to dużo bardziej funkcjonalne. – Główną zasadą jest to, aby pomieścić jak
najwięcej pokoi na niewielkiej powierzchni – mówi Monika Szczęsny. W takich aranżacjach sprawdzają się zabudowy i szafy przesuwne, dzięki którym można wykorzystać każdy kąt i wnękę.

Mieszkanie małe, ale stylowe

Grunt to dobry projekt mieszkania. Usługi doradcze świadczą obecnie liczne sklepy meblarskie oraz producenci mebli. Można także przejrzeć gotowe aranżacje i skorzystać z gotowych propozycji. Kupujący mieszkanie może liczyć na darmową konsultację z projektantem wnętrz. To praktyczne tym bardziej, że mały metraż wymaga pomysłu na zaprojektowanie, aby wnętrza nie przytłaczały.

W małym mieszkaniu praktyczny jest styl minimalistyczny. Ograniczona liczba mebli zapewni ład i porządek nawet na kilkumetrowej powierzchni. – W parze z minimalizmem powinna iść harmonia i równowaga. To cechy typowe dla japońskiej i skandynawskiej koncepcji. Małe mieszkanie powinno być uporządkowane i mądrze zorganizowane – dodaje Katarzyna Drabik. - Bałagan i porozrzucane rzeczy mogą sprawić, że przestrzeń wydaje się mniejsza. Zaśmiecanie dotyczy także zbędnych ozdób i gadżetów, które warto po prostu ukryć. Drobiazgi schowaj w pojemnych szafach.

Pomieszczenia bez ścianki działowej

Pokoje nie będą już ciasne, jeśli pozbędziemy się ścian działowych. Najpopularniejsze to łączące pokój dzienny z kuchnią. Takie rozwiązanie zwiększa pole powierzchni mieszkania. Spójność zyskamy, stosując jednakową podłogę we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami łączenia ze sobą pomieszczeń, można zdecydować się na montaż przesuwanej ściany albo coraz popularniejszej ostatnio lekkiej ściany ażurowej.

Trik optycznie zwiększający wnętrza to również montaż luster. Te nie muszą być same w sobie przymusowym dodatkiem. Odpowiednie ich rozmieszczenie i zastosowanie może nadać "oddechu" każdemu pomieszczeniu.

To ciekawe: Mieszkanie małe, ale dobrze zaprojektowane 

Z kolei w małych łazienkach nie można zmarnować ani kawałka przestrzeni. Narożna kabina i narożna toaleta, mała pralka i umywalka, za to dużo światła oraz lustra spowodują, że nawet ciasna łazienka będzie wyglądać atrakcyjnie i znajdzie się w niej wszystko to, co w łazience być powinno.

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

A może ogłosimy konkurs na mieszkania dla polskiej rodziny.We Wrocławiu są w sprzedaży mieszkania 12m2 ale przy tych cenach to rozrzutność.Takie mniejsze np.8m2 po 6 000pln/m2 to z podatkami niewiele więcej niż 50 000 pln a w kredycie 30 letnim to tylko marne 1 000 pln/m-c czyli żadne pieniądze.
to ja, 06.07.2013, 12:48
super urzadzone , bardzo mi sie podoba, szukam inspiracji, bo wlasnie kupilam kawalerke na kredyt w getin banku i za wiele miejsca to tamnie bedzie, ale jak widac mozna urzadzic z glowa taka przestrzen
nina, 06.07.2013, 14:21

Polecamy