Miasto Kielce kupuje budynki Uniwersytetu. Co w nich powstanie?

To już pewne, Kielce kupią od Uniwersytetu Jana Kochanowskiego budynek przy ulicy Leśnej. Powstanie tu instytucja kształcą ca informatyków.
  • Budynek Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

    Sprzedaż budynku poprawi sytuację finansową uczelni.

    Agata Kowalczyk

Chodzi o działkę przy ulicy Leśnej z budynkiem, w którym znajdowała się dawna siedziba Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowksiego. Miasto już w grudniu ubiegłego roku wyraziło chęć nabycia nieruchomości. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski argumentował, że nie można dopuścić do zmarnowania się takiego budynku.


Nieudane przetargi

Uczelnia od ponad dwóch lat usiłowała sprzedać budynek. Na pierwszy przetarg wystawiła go za ponad 18 milionów złotych, ale nie znalazł się chętny. Po kilku miesiącach cenę obniżono do ponad 13 milionów złotych, ale dalej kupca nie było. Wówczas ofertę złożyło miasto zapowiadając, że na pewno nie da tak dużo jak oczekuje uczelnia. Uzgodniono cenę 8,8 miliona złotych. Do sprzedaży jednak nie mogło dojść, dopóki minister skarbu nie wyrazi zgody. Została ona wydana dopiero pod koniec września.

Uczelnia wyjdzie na plus

– Teraz zostało tylko podpisanie aktu notarialnego, co jest zaplanowane na 14 października - mówi rzecznik prasowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Piotr Burda.
Dzięki sprzedaży nieruchomości poprawi się sytuacja finansowa uczelni. – Według prognoz ten rok zakończymy z 7,3 miliona złotych na plusie – informuje rzecznik. – Dwa lata temu mieliśmy ponad 10 milionów złotych deficytu, a w ubiegłym roku po wprowadzeniu planu oszczędnościowego już tylko 2,1 miliona złotych.

Budynek zajmą młodzi informatycy

Po sfinalizowaniu transakcji gmach nie trafi do Kieleckiego Parku Technologicznego, jak wcześniej zapowiadano.
– Przekażemy go nowej jednostce Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, która została wyłoniona z Parku – informuje prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. – Na ulicy Leśnej będziemy szkolić młodych informatyków. Budynek wymaga remontu i przebudowy, ale będą na to pieniądze z Unii Europejskiej. Myślę, że adaptacja potrwa jakieś półtora roku.

Przeczytaj też: Czy w budynku po miejskiej spółce powstanie dom opieki? 

Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, Dominik Kraska dodaje, że jeszcze za wcześnie na szczegóły.
– Na pewno budynek położony w centrum nie nadaje się do praktycznej nauki uczniów i studentów z branży metaloprzemysłowej, ale jak najbardziej można go wykorzystać do kształcenia informatyków – mówi. – Nie mogę jeszcze powiedzieć, jak głębokiej przebudowy wymaga gmach i ile to pochłonie pieniędzy. Niezależnie od przejęcia budynku przy ulicy Leśnej będziemy budować Centrum przy ulicy Olszewskiego umożliwiające praktyczną naukę zawodu w wielu dziedzinach.

Działka z halą na sprzedaż

Uniwersytet Jana Kochanowskiego sprzedał miastu tylko część swojej nieruchomości położonej między ulicami Leśną a Plantami. Nadal w rękach uczelni pozostaje działka, na której znajduje się hala handlowa Planty. O jej zakup stara się Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych. Grunt wyceniono na około 1,5 miliona złotych, hala jest własnością zieleni.

Jak do tego doszło?

W budynku przy ulicy Leśnej w Kielcach mieścił się Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, między innymi dziekanat i instytuty filologii polskiej, rosyjskiej.
W 2013 roku uczelnia opuściła budynek i przeprowadziła się do nowej siedziby.
W sierpniu 2013 roku uczelnia ogłosiła pierwszy przetarg na sprzedaż nieruchomości z ceną ponad 18 milionów złotych, ale chętnych nie było. Po kilku miesiącach cenę obniżono do ponad 13 milionów złotych, ale dalej kupca nie było. W grudniu 2014 roku prezydent Kielc złożył ofertę kupna, która teraz jest finalizowana za cenę 8,8 miliona złotych 

Autor: Agata Kowalczyk
11komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (11)

Instytut! Tam się mieścił Instytut Filologii Polskiej, a nie żaden wydział.
Jelena, 07.10.2015, 07:58
czy na zdrowy rozum normalnego prezydenta miasta nie powinno się tam przenieść wydziałów UM z Szymanowskiego i z Herbów, żeby wszystko było w jednym miejscu i kielczanie nie musieli jeździć z jednego końca miasta na drugi? a tu znów objawia się jakieś wizjonerstwo nie służące mieszkańcom typu hala sportowa z brakami, stadion i droga krajowa w środku miasta czy przejście podziemne na terenie od wieków podmokłym.
pytam, 07.10.2015, 09:23
Wąsaty Lubawski król betonu wpierw wytnie wszystkie drzewa które się tam znajdują i zrobie w centrum sklep biedronka :)
kielczanin_87, 07.10.2015, 10:23
"Po sfinalizowaniu transakcji gmach nie trafi do Kieleckiego Parku Technologicznego, jak wcześniej zapowiadano.
– Przekażemy go nowej jednostce Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, która została wyłoniona z Parku – informuje prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. – Na ulicy Leśnej będziemy szkolić młodych informatyków. "
Utopi z KPT ciąg dalszy ? To czym się zajmuje KPT, jaką działalność prowadzi? I kiedy zysk wypracuje ? Miasto będzie szkolić informatyków w takim wielkim budynku 5-ciu czy 500-set ? A Politechnika nie kształci informatyków ?
$$$$$$$, 07.10.2015, 11:16
Miasto wie lepiej, a obywatela ma gdzieś!!
Moze przeniesc wydzial z Szymanowskiego oraz przestac wynajmowac budynki w Exbudzie i placic za to?
EmiAmi, 07.10.2015, 13:19
8,8 mln za taki budynek w takim miejscu.A za biurowiec Kolportera na Strycharskiej 10 mln.I nikogo nie dziwiła to cena.Aha ale to była transakcja wiązana ,1 zł za Koronę 10 mln za biurowiec i tak to kupiono Koronę za złotówkę.
no name, 07.10.2015, 16:29
a Politechnika nie ma informatyki? a to kumple będą wykładać i dorabiać?
zielińska , 07.10.2015, 13:14
a Politechnika nie ma informatyki? a to kumple będą wykładać i dorabiać?
zielińska , 07.10.2015, 13:15
Wybudowałem sobie nowy dom pod Kielcami. Starego domu na Baranówku nie mogę sprzedać od roku mimo, że już dwa razy obniżał em cenę. Może miasto by kupiło ode mnie mój dom?
Jan wieczorkowski, 07.10.2015, 18:23
Jak będziesz "Kolegą" i będziesz chciał sprzedać to kupię jak będziesz potrzebował wynająć to wynajmę, ale jak będę potrzebował to "wiesz" ;)
zdzisek, 07.10.2015, 19:48
Jak będziesz "Kolegą" i będziesz chciał sprzedać to kupię jak będziesz potrzebował wynająć to wynajmę, ale jak będę potrzebował to "wiesz" ;)
zdzisek, 07.10.2015, 19:49