Megaosiedle komunalne w Białymstoku. Budowa już w planach

Budowa nowego osiedla komunalnego ma ruszyć w 2012 roku, po przygotowaniu kompletu dokumentów.
  • Widok osiedla KTBS

    W Białymstoku jest duże zapotrzebowanie na mieszkania od miasta.

    KTBS Białystok

Dokumentacja trzech pierwszych bloków komunalnyc przy ulicy Wojsk Ochrony Pogranicza już powstaje. Ma być gotowa w przyszłym roku i wtedy też inwestycja będzie mogła ruszyć. To będzie początek osiedla, na którym jest miejsce na prawie tysiąc mieszkań komunalnych.

Dokumentacja megaosiedla komunalnego już w toku

W rejonie ulicy Wojsk Ochrony Pogranicza miasto ma w sumie do zagospodarowania osiem hektarów gruntu. Jednak ten spory teren wymaga jeszcze uzbrojenia.
Trwa kompletowanie dokumentacji, niezbędnej do rozpoczęcia całej inwestycji. – Finalizujemy prace związane z dokumentacją projektową – mówi Andrzej Ostrowski, szef Zarządu Mienia Komunalnego. – Jeszcze w tym roku złożymy wniosek o pozwolenie na budowę.

W przyszłorocznym budżecie ZMK ma zapisanych 7 mln złotych na budowę mieszkań komunalnych. Jeśli wszystko potoczy się bez większych problemów, to pierwsze mieszkania na nowym osiedlu mogłyby być oddane do użytku w przyszłym roku. W pierwszym etapie zaplanowano wybudowanie ponad stu lokali.
Ale to niejedyna inwestycja, która ma zapewnić dach nad głową niezamożnym białostoczanom.

Inne inwestycje z mieszkaniami komunalnymi dla białostoczan

Kończona jest budowa przy ulicy Borsuczej. W dwóch blokach będzie tu 87 mieszkań komunalnych. Budynki mają być gotowe w połowie przyszłego roku.
Nowe mieszkania powstaną też w Komunalnym Towarzystwie Budownictwa Społecznego – u zbiegu ulic Kołłątaja i Komisji Edukacji Narodowej. W jednym bloku znajdzie się 80 mieszkań, osiem lokali użytkowych i garaże.
Jednak nadal potrzeby białostoczan są większe, niż możliwości gminy. Tylko w tym roku wpłynęło 700 wniosków o przyznanie lokalu komunalnego. Na takie mieszkanie mogą liczyć osoby o niewysokich dochodach czy będące w trudnej sytuacji życiowej. 

Autor: Aneta Boruch
29komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (29)

czym to jest spowodowane, że w Białymstoku jest aż tak duże zapotrzebowanie na mieszkania od miasta. Czy w innych miastach Polski jest ten sam problem? Ja tam za dużo pieniędzy nie mam, ale jakoś sami z żoną wystaraliśmy się o kredyt i lokum - małe bo małe, no ale cóż
Paweł S., 19.12.2011, 13:13
I teraz całe życie drżysz jak spłacić lichwiarzy.
bodek, 20.12.2011, 09:36
Lepiej spłacać kredyt za własne mieszkanie, niż dawać zarabiać wynajmującym, lub mieszkać w slamsie komunalnym.
Ali, 20.12.2011, 10:15
Jakie własne, jakie? Dopóki nie spłacisz kredytu to ono należy do banku i w razie jakiegokolwiek problemu ze spłatą wypadasz na bruk lub do slamsu, ale prawdziwego slamsu. Mieszkania komunalne to jednak nie slamsy tylko mieszkania dla ludzi, których stać na czynsz lecz zarabiają za mało by zostać niewolnikami kredytu mieszkaniowego. Co innego socjalki. tam lądują ci, którzy nie mogli spłacić ostatniej raty kredytu mieszkaniowego
bodek, 26.12.2011, 21:08
To prawda że banku. Tylko różnica jest taka że ten kto mieszka w komunalnym przez lat powiedzmy 30 nie ma nic, a ten kto spłacał przez lat 30 własny kredyt w końcu ma coś swojego. Później można dzieciom coś zostawić przynajmniej.
andru, 29.12.2011, 16:33
A może jednak lepiej dać zarobić komuś wynajmującemu a nie płacić odsetki bankowi?
Wnikliwy, 06.01.2012, 16:31
ci z Bema 100a 100b będą mieli wesoło, działki ogrodnicze będą dostarczać w nocy warzywek mieszkańcom komunalnym.
dd, 20.12.2011, 11:36
Moze nie wszyscy mogą starać się o kredyt, może nie mają tyle szczęścia co inni i nie umieją tak kombinować,dlatego się starają dostać mieszkanie komunalne. Jest ciężko ludzie... I teraz nie trzeba być nierobem żeby ledwo wiązać koniec z końcem. Egoistyczny posiadaczu mieszkania-skoro Ci się udało, ciesz się i nie zazdrość tym, którzy mieszkanie mogą dostać za darmo. Niektórzy muszą stawić czoła problemom, nie raz można nawet w sekundę stracić dach nad głową. Życie na stancji w ogóle się nie opłaca,a właściciele cenią się coraz wyżej. Owszem są i tacy,którym mieszkanie komunalne niekoniecznie się należy,ale nie mierzy się wszystkich jednakową miarą.
blanka, 19.12.2011, 14:42
Kombinować, człowieku o czym ty piszesz. Dorabiać gdzie się da i pracować w weekendy chyba miałeś na myśli.
młody z kredytem, 20.12.2011, 07:35
jankowski, 04.01.2012, 13:54
A EKSTERMINACJĘ MOŻE TRZEBA PRZEPROWADZIĆ W MIEJSCU GDZIE MIESZKASZ "BYWATELU"
blanka, 19.12.2011, 14:46
spowodowane jest duża patologią.
Bomba, 19.12.2011, 15:56
A cóż to za ekonomia jest, Niedawno miasto sprzedawało za przysłowiową zlotowkę mieszkania komunalne a teraz sciągać z nas będzie ciężkie miliony bo ich brakuje.
mikin, 19.12.2011, 17:18
A cóż to za biedaki mają tam się wprowadzić, dla których potrzebne są mieszkania z garażami?
Karol D, 19.12.2011, 17:55
Ja uwazam, ze na mniejszej przestrzeni mozna wybudowac kilka wyzszych budynkow zamiast tych niskich domow, ktore byly modne w PRL.. To by sie bardziej oplacalo.
Kosinski, 19.12.2011, 18:57
Sam jesteś nierobem!!!Człowieka o niskich dochodach na te mieszkania nie stać za duże sa czynsze wiec i ludzie mieszkaja na ktorych to stać takie gadanire że to ludzion biedny g... prawda.
mieszkanka tbs , 19.12.2011, 19:39
I daje im sie darmowe mieszkanie,to po co im garaże jak sa tacy "biedni" czy cwani,bo tylko cwaniacy dostaja nowe komunalne mieszkania.
Icek, 20.12.2011, 09:47
witam. jeden z poprzedników napisał że ma żonę i jakoś sobie sami kredyt załatwili, kolejny pan pani stwierdziili że nieroby a co powiedzieć maja osoby , które pracują , nie mają mężów , kochanków itp. a żeby załatwić sobie kredyt to tez nie moga ponieważ za mało zarabiają. ja jestem w takiej sytuacji i bardzo bym chciała otrzymac takie mieszaknie ale cóż nie spełniam kryteriów , nie chodzę do opieki bo wiem że jest innych bardziej potrzebujących osób I muszę dalej wynajmować z dzieckiem pokój w mieszakniu trzypokojowym.wesołych świąt wszystkim szczęściarzom którzy mają swoje m.
samotna matka, 20.12.2011, 09:47
Jeśli to komunalne mieszkania są dla najuboższych to dlaczego są budowane garaże,Jakie bryki póżniej będą parkować w tych garażach.
homomini, 20.12.2011, 10:47
Jeśli to komunalne mieszkania są dla najuboższych to dlaczego są budowane garaże,Jakie bryki póżniej będą parkować w tych garażach.
homomini, 20.12.2011, 10:48
Po to są garaże, że takie mieszkania załatwiają sobie ludzie wcale nie biedni, tylko takie cwaniaki, którzy mają wejścia i plecy w urzędzie. Dadzą w łapę i mają mieszkanie. A naprawdę potrzebujące osoby mogą wisieć w tych kolejkach i czekać do usranej śmierci.
Aome, 20.12.2011, 11:56
A co te zdjęcie tam robi. Ja tam widzę bloki Leśnej Doliny, rodziny kolejowej, wersalu podlaskiego, tbs, a i kawałeczek właśnie komunalnych to te najbardziej zdewastowane po lewej.
bloker, 20.12.2011, 12:41
Dalszy ciąg propagandy Naszej Kochanej Władzy. Już drugi rok budowany jest blok w Dojlidach i dalej się wlecze. Proszę tylko porównać okres budowy bloku Rodziny Kolejowej przy Monte Cassino. - 4 miesiące. Firma a firma.
Bolesław, 20.12.2011, 14:17
Najwięcej korzystają zawsze tacy ,którzy potrafią ukryć swoje dochody i właśnie takich będzie najwięcej w tych blokach.
buba, 22.12.2011, 09:48
jolanta wardach, 25.12.2011, 08:07
koleżance z 3 dzieci odmówili - wynajmuje za 1000zł stancje i musi mieć dach nad głową a odmowę komunalnego uzasadnili że nie będzie w stanie jego utrzymać - to w końcu komu dajecie? biednym potrzebującym czy bogatym glebusom ????
sruuuur, 29.12.2011, 21:18
A z jakiej racji z moich podatków sponsorują mieszkania komunalne??
To może ja się tam wprowadzę?W koncu ja za to zaplacę
Mimo, że pracuję tylko ja to nie ma mowy o żadnych socjalach czy mieszkaniach komunalnych.
To co za nieroby otrzymają takie mieszkania? bezrobotni od 10 lat?
To może zrobić podmiankę? niech się te towarzystwo wprowadzi do bloków z płyt na Dziesięcinach czy Piasta a mieszkańcy tych bloków wprowadziliby sie do nowiutkich mieszkań!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Każdy chętnie skorzysta
reklamacja, 03.01.2012, 09:30
bedą tylko K urwyyy i złodzieje!!!
Jarząbek, 05.01.2012, 23:20
Dlaczego Wy ludzie nie myślicie samodzielnie tylko łykacie wszystko co Wam powiedzą. Miasto buduje mieszkania a później je wynajmuje. Zarabia ana tym kasę a setki ludzi ma robotę budując i konserwując mieszkania mieszkania. Jak ktoś zalega z czynszem to nie dostaje mieszkania proste. A za kilka lat będzie jak w Niemczech że jak ktoś wyda kogoś że ma mieszkanie komunalne i wynajmuje po kryjomu to dostanie nagrodę za donos. A oszustowi zabiorą mieszkanie, teraz tak robią na leśnej dolinie.
model, 09.01.2012, 16:23