Lębork - rewitalizacja kamienicy za unijne pieniądze

W Lęborku rozpoczęto prace przy odnowieniu elewacji zabytkowej kamienicy czynszowej z końca XIX wieku przy ulicy Armii Krajowej 7.
  • Kamienica w Lęborku

    Projekt rewitalizacji tej kamienicy był konsultowany z konserwatorem – mówi Antoni Górski, prezes spółki Nova, pomysłodawca.

Większość pieniędzy na rewitalizację kamienicy w Lęborku dała Unia Europejska. Remont elewacji zabytkowej kamienicy przy ulicy Armii Krajowej 7 jest częścią dużego unijnego programu rewitalizacji centrum Lęborka, który wart jest aż 13 mln złotych (70 procent tej kwoty pokryją środki unijne).

W ramach tego planu zaplanowano osiem dużych inwestycji:

  • pięć z nich stworzy miasto (m.in. przebudowa placu Pokoju),
  • szósty projekt to działania starostwa,
  • siódma inwestycja – przebudowa domu parafialnego, to inwestycja realizowana przez franciszkanów,
  • ósmy projekt  to właśnie odświeżenie elewacji zabytkowej kamienicy. Pomysł jest autorstwa działającej tam wspólnoty mieszkaniowej i administratora, którym jest lęborska spółka Nova.

– Mieszkańcy już od dawna zwracali się do nas z pytaniami o kompleksowe odnowienie elewacji tej kamienicy, w której mieszka w sumie 10 rodzin. Zwracano uwagę, że ta kiedyś reprezentacyjna i malownicza kamienica czynszowa jest zaniedbana i zapomniana. Wiedzieliśmy, że koszt robót będzie wysoki, dlatego dołączyliśmy do dużego miejskiego programu rewitalizacji centrum miasta – tłumaczy Antoni Górski, prezes spółki Nova.

Początkowo planowano, żerewitalizacja kamienicy w Lęborku wystartuje w wakacje 2010 roku. Długotrwałe i szczegółowe formalności związane z realizacją takiego unijnego projektu sprawiły, że prace ruszyły dopiero kilka dni temu. Remont zabytku wykonuje lokalna firma Gips-Tech. Zaplanowano, że całość inwestycji rewitalizacyjnej zostanie zakończona pod koniec sierpnia.

Koszt prac remontowych kamienicy wyceniono na 177 tysięcy złotych, z czego 70 procent pokryje Unia Europejska. Pozostałe środki pochodzą od wspólnoty mieszkaniowej.
Plany odnowienia elewacji były konsultowane z konserwatorem zabytków, do stworzenia projektu wykorzystywano materiały historyczne. Przydatne okazały się chociażby pocztówki pokazujące czasy świetności kamienicy.

Pomysłodawcom projektu remontu elewacji kamienicy zależało na przywróceniu dawnej kolorystyki i detali elewacyjnych, dlatego też zrezygnowano z jednej ze wstępnej wersji remontu, który zakładał pomalowanie kamienicy w kolorze seledynowym.

Oprócz nowej elewacji projekt polega także na remoncie historycznych drzwi prowadzących do kamienicy. Zostaną one wymontowane i trafią do konserwatora, który zajmie się ich pieczołowitym odnowieniem – zapowiada Leszek Miśnik ze spółki Nova.

Jak podkreśla Zachariasz Frącek, pasjonat historii z Lęborskiego Bractwa Historycznego, kamienica czynszowa przy Armii Krajowej 7 powstała w drugiej połowie XIX wieku i wtedy była jednym z najpiękniejszych budynków w Lęborku.
– Jej mieszkańcem był znany w tych czasach restaurator, który prowadził jeden z lepszych lokali gastronomicznych w Lęborku. Należy pochwalić starania przywrócenia dawnego wyglądu kamienicy, tym bardziej, że inwestor nie zapomniał o odnowieniu stylowych i drobiazgowo wykonanych drzwi prowadzących do tego budynku – mówi Frączek.

Administrator kamienicy planuje także zająć się odnowieniem wnętrz klatki schodowej (aktualne prace polegają jedynie na wymianie elewacji i remoncie drzwi). – Takie prace zaplanowaliśmy jednak dopiero na przyszły rok. I będziemy na nie szukali innych niż unijne funduszy – podkreśla prezes spółki Nova.

Autor: mk
Współpraca: Grzegorz Bryszewski
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

budynków w polsce, najepiej na biało... bedzie bardziej przyciagał uwage na tej szarej ulicy, jego blas bedzie oślepiał, bedzie wyglądał jak pałac, ludzie pomyślą że to cud, bedzie się zyło lepiej w lęborku
sho, 12.05.2011, 14:26
zabiera się nam z kieszeni kupę szmalu, daję się go EU, a jak wraca do nas to już jest "unijny". A to ciągle nasz ten sam szmal.
Anonim, 13.05.2011, 00:18
Prawda - coś tam płacimy
ale dostajemy o wiele więcej
za to później będzie odwrotnie
będziemy coś płacić
a dostawać mniej
Anonim, 17.05.2011, 22:47
Jak unia da to na pewno da. Trza brać i uciekać. Bo jeszcze chwilka a unia zacznie zjadać własny ogon To to samo co RWPG do jednego gara... no no no nie wszyscy nara jeden sie nażre a inni ...wara... Przynajmniej mam czyste sumienia i za ta unia nie glosowałem...
Anonim, 18.05.2011, 18:38