Kujawsko-pomorskie: studencie, już teraz szukaj mieszkania do wynajęcia

Studencie będziesz szukał mieszkania w Bydgoszczy lub Toruniu? Nie zwlekaj.
  • Lokal do wynajęcie

    Koniec roku akademickiego to wysyp lokali do wynajęcie, które zwalniane są przez studentów.

    sxc.hu

– Wzmożony okres przed nami – przestrzega Grzegorz Pińkowski, pośrednik z biura „Sielanka Nieruchomości" w Bydgoszczy. – Duże ruchy na rynku najmu rozpoczną się po ogłoszeniu wyników przyjęć na studia.

Warto przeczytać: Wynajem mieszkania: co musisz wiedzieć 

To specyficzny czas na rynku najmu 

Zbliżają się koniec roku akademickiego i wakacje. – Nastąpi wysyp lokali zwalnianych przez studentów – twierdzi Marcin Drogomirecki z portalu Domy.pl. – Klienci poszukujący mieszkań będą mieli większy wybór ofert, właścicielom lokali trudno będzie znaleźć teraz nowych najemców. Jeszcze trudniej będzie utrzymać dotychczasowe ceny.

Zobacz również: Wścibscy właściciele. Zobacz, jakie problemy może mieć lokator 

Wynajem mieszkań w lepszym standardzie tanieje

– Na lokalnym rynku nieruchomości w ostatnim czasie ceny wynajmu kawalerek i mieszkań dwupokojowych, słabiej wyposażonych, utrzymują się na tym samym poziomie – podaje Pińkowski. - Ale tych z wyższej półki, większych i lepiej wyposażonych, ceny spadły o 10–15 procent na miesiąc.

W Toruniu drożej niż w Bydgoszczy

A co z fanami piłki nożnej, którzy mieli zajmować lokale? – Szumnie zapowiadany najazd zagranicznych kibiców na Euro i związane z tym zyski z najmu mają niewiele wspólnego z rzeczywistością – wyjaśnia Drogomirecki. – Ofert wynajmu, nie tylko w miastach-gospodarzach turnieju, ale i w innych, jest dużo. Stawki ofertowe za najem najpopularniejszych lokali – kawalerek i mieszkań dwupokojowych – stoją w miejscu. Lokale większe staniały w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku nawet o 20 procent.
Jak wynika z danych portalu Domy.pl, średnio miesięcznie za wynajem kawalerki w Bydgoszczy zapłacimy 850 złotych, a za 2-pokojowe mieszkanie 1100 złotych. W Toruniu wychodzi drożej, średni miesięczny czynsz za kawalerkę wynosi 900 złotych, a za 2-pokojowe – 1200 zł.

Studencie, gdzie szukać

– „Swój kąt" dwa lata temu znalazłam na tablicy ogłoszeniowej na uczelni – mówi Joanna Białecka, studentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Dziewczyny potrzebowały trzeciej na mieszkanie. Jestem zadowolona, od października zamieszkamy ponownie w tym samym składzie. Znajomi korzystają z ofert na forach studenckich. Sprawdza się też droga pantoflowa.

Jak ma szukać mieszkania świeżo upieczony maturzysta

– Najlepiej przez biuro nieruchomości – twierdzi Pińkowski. – Zawiłości w prawie dla zwykłych obywateli jest wiele. Dobra umowa zabezpiecza interesy młodych ludzi. Również właściciele wiedząc, że za studentem stoi biuro, inaczej traktują wynajmujących.

– W zeszłym roku, pokoju szukałam we wrześniu na ostatnią chwilę – mówi Ania, studentka pierwszego roku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Było to stanowczo za późno. Pomogła znajoma. Na kolejny rok akademicki już wstępnie mam umówione przedłużenie umowy.

Kiedy zacząć poszukiwania mieszkania do wynajęcia

– Jeśli maturzyści wiedzą, że matura poszła im dobrze, mogą już wcześniej, przed wynikami na uczelnię, zacząć się rozglądać – podpowiada pośrednik z obrocie nieruchomościami. – W ten sposób można złapać ciekawsze miejsce. Ale uwaga, będą musieli już zapłacić za miesiące letnie. Mało który właściciel będzie chciał czekać do października z pustym lokalem. Można też spróbować porozumieć się i dokonać częściowych opłat za miesiące wakacyjne. 

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: Katarzyna Paczewska
0komentarzy