Kujawsko-pomorskie: nawet 8 lat czekania na mieszkanie socjalne

Mieszkanie socjalne to lokal o obniżonym standardzie, często ze wspólną z innymi lokatorami kuchnią albo toaletą poza mieszkaniem. Kolejki oczekujących na mieszkania socjalne w Kujawsko-Pomorskiem są jednak gigantyczne.
Bloki socjalne przy ul. Odrzańskiej w Bydgoszczy
Do nowych mieszkań w bydgoskim Brdyujściu jeszcze w tym roku wprowadzą się lokatorzy

fot. Kamila Mądrzyńska

W mieszkaniach socjalnych mieszkają (lub mogą zamieszkać) m.in. osoby o najniższych dochodach oraz te, które za zadłużenie własnych mieszkań, otrzymały sądowe nakazy eksmisji. Od momentu wyroku sądu do przeprowadzki zazwyczaj mija wiele czasu, nawet osiem lat. Powód? Lokatorzy, czekający na przymusową wyprowadzkę, nie mają dokąd być eksmitowani, bo gminom brakuje takich lokali mieszkalnych.

Mieszkanie socjalne, czyli jakie?

Warunki lokalowe w mieszkaniach socjalnych są z reguły o niższym standardzie. Mają wspólne kuchnie z innymi rodzinami albo toalety na zewnątrz lokalu. Często mieszkania socjalne znajdują się w dawnych, zaadaptowanych barakach lub kontenerach, hotelach robotniczych, często na obrzeżach miast.

To zadaniem gminy jest zapewnienie takich lokali swoim mieszkańcom. Sprawdziliśmy, ile osób czeka na mieszkania socjalne w największych miastach województwa kujawsko-pomorskiego.

Toruń

W tym mieście sytuacja przedstawia się najgorzej, bo tutaj na lokum socjalne trzeba czekać najdłużej. Lista oczekujących obejmuje ponad 1100 nazwisk mieszkańców Torunia. Mimo tego, że w mieście co roku przybywa około 100 nowych mieszkań (nie licząc tych odzyskanych, wyremontowanych). W bieżącym roku ratusz przekazuje do użytku 40, na ul. Andersa. Następne, w sumie 48 mieszkań, powstają w dawnym hotelu Lipsk na Rubinkowie.

Zobacz również: Do nowych mieszkań wprowadzi się 48 rodzin 

Bydgoszcz

Tylko w Bydgoszczy na liście osób ujętych na przydział mieszkania socjalnego znajduje się około 1000 nazwisk. Kolejka trochę się skróci, bo jeszcze w tym roku wytypowane rodziny wprowadzą się do czterech nowych bloków socjalnych przy ul. Odrzańskiej w Brdyujściu. W sumie miasto zbudowało tam 72 mieszkania.

Możesz się starać o lokum socjalne: Chcesz nowe mieszkanie? 

Kolejne mieszkania są oddawane do użytku w generalnie wyremontowanym, zaadaptowanym z byłego hotelu robotniczego przy ul. Kapuściska na osiedlu Kapuściska. 29 rodzin wprowadzi się jeszcze w tym roku do mieszkań pod tym adresem.

Włocławek

Mniej więcej 900 rodzin czeka, aż się zwolni (lub zostanie zbudowane) mieszkanie socjalne we Włocławku. Jedynie w zeszłym roku włocławski urząd miasta rozdzielił 46 mieszkań komunalnych i socjalnych. Włocławek jednak inwestuje w nowe lokale socjalne. W tym roku postawiło już dwa bloki, a w nich łącznie 80 mieszkań. Znajdują się one przy ul. Toruńskiej. W drugim etapie tej inwestycji przybędzie jeszcze 120 mieszkań. 

Przybywa nam we Włocławku mieszkań socjalnych: Nowe bloki przy Toruńskiej

Autor: Katarzyna Piojda
13komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (13)

Gdyby nie Gierek ,to już dawno byście mieszkali w norach i gliniankach.
Proboszcz, 19.09.2012, 16:19
Realia są takie ,że dano mieszkamy w norach i gliniankach.
Kwela, 01.10.2012, 19:16
Panie Edwardzie Gierku- nie trzeba się domyślać ,że jesteś na rencie psychiatrycznej, Mój piesek nie chciał by cię nawet osikać!!!!!!!!!!!!!!
psychiatra, 12.10.2012, 23:38
Jak się wprowadzą, zobaczycie, że nie będzie gdzie zaparkować.
kyselak, 19.09.2012, 16:44
lepiej pomóc tym co maja chore dzieci ,czy zasilki pielegnacyjne na poziome 153 zl a nie dewastatorom
nol, 19.09.2012, 19:03
A tych co mają zasiłki na poziomie 153zł stać zapewne na luksusowe nowe budownictwo za 4000zł za metr kwadratowy.
Proszę przedmówcy ja zamieszkam w tych blokach między innymi i takiej wysokości mam zasiłek na dziecko nie wspominając o mojej rencie bo to jałmużna. Dziękuje Bogu że wyprowadzę się z budynku w którym w zimie nie ma wody jest wilgoć a po schodach strach wchodzić.
Także trochę empatii i szerszego postrzegania problemów.
Kwela, 01.10.2012, 19:15
kwela, szkoda nerwów, nie tłumacz się zawistnej chołocie. Bo obojętnie co napiszesz, to ich i tak będzie ich zawiść zżerała, że to ty będziesz mieszkała, a nie oni. Nikt normalny nie ocenia sytuacji w ten sposób co oni, tym bardziej że otrzymując przydział takiego mieszkania komisja mieszkaniowa sprawdza sytuacje mieszkaniową i materialną rodziny. Niech sobie piszą co chcą, a wy wszyscy Szanowni Państwo olewajcie te zawistne komentarze, dbajcie o te mieszkania i wewnątrz i zewnątrz budynku i pilnujcie wasze pociechy żeby nie malowały ścian, a w razie jak zobaczycie że robi to zawistny sąsiad to zgłaszajcie to na Policje i ADM. Dbajcie tak o te bloki żeby niczym się nie wyróżniały od bloków prywatnych, a będzie dobrze ,UWAGA, zapewne w dniu waszej przeprowadzki wścibscy ludzie będą stać pod waszymi blokami i liczyć ile jest zajętych miejsc parkingowych , ale nie martwcie się , bo kiedyś będzie musiało im to minąć. Dbajcie tak o te bloki, że gdy kiedyś postawią następne budynki z cegły socjalne, to żeby nie pisano że i tak będą zdewastowane jak na Odrzańskiej. Panu Prezydentowi Rafałowi Bruskiemu z Bydgoszczy należą się podziękowania, że pomyślał i zadbał o suche mieszkania dla najuboższych rodzin , którzy prowadzą się moralnie i z jakiś powodów zostali żle doświadczeni przez życie, oraz chorobę .Wszystkim mieszkańcom którzy tam zamieszkają życzę jak najlepiej i dużżżżo zdrówka.
Maks, 12.10.2012, 13:15
nol, jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził l!! . Idż dziecko jeszcze raz do podstawówki i cofnij się z nauką czytania, czytania ze zrozumieniem, kto właśnie komu zostały przydzielone te mieszkania. Nie wypisuj bzdur skoro nie masz pojęcia. Założę się, że masz swoje mieszkanie zdewastowane, albo go w ogóle nie masz skoro bez zastanowienia się piszesz bzdury.
obiektywna, 17.10.2012, 03:36
z naszch podatków sa budowane a potem zaraz zdewastowane , kontenery stawiac i slamsy jak w stanach
OLA , 20.09.2012, 10:06
dobra dobra zazdroscicie ? Prezydent jeszcze wybuduje parking nie wszystko naraz ludzie co wyscie w gorącej wodzie kompani?
renata Sandecka , 20.09.2012, 11:57
Do Ola- z moich podatków również są socjalne mieszkania budowane, a nie pluje jadem jak ty czarownico!!!!!!!! Daj tym ludziom spokojnie tam mieszkać żmijo.
konstantynapolitankiewiczówna, 12.10.2012, 23:42
nic tylko płakac jaka potrafi byc znieczulica ludzka nic tylko podłosc,zawisc,zazdrłaosc i puste łby!A moze pani ola by tak pomyslała ze sa takie rodziny wielodzietne gdzie jeden z rodzicow pracuje i co zrobic opłacic czynsz czy dac dziecia jesc ?Pomyslała Ola a moze jest panienka lub mezatka bezdzietna!?Wiem ze czasami myslenie boli !jestem za by takim rodzina wspomagac jak najbardziej bo w takim przypadku dzieci tu winne nie sa.Olu pomysl zanim napiszesz.
szpotanska aleksandra, 08.01.2013, 20:41
kurza mnie to ze miasto dba o takich co maja nosie wszystko i uwazaja ze im sie wszystko nalezy .
ewa, 16.11.2012, 15:10