Kiermasz sadzonek. Można dostać drzewko za makulaturę

Na kiermaszu sadzonek będzie można tanio kupić różnego rodzaju drzewka. Niektóre będą za darmo. Wystarczy tylko przynieść makulaturę.
  • Sadzonka

    Na kiermaszu sadzonek drzewka będzie można dostać za darmo.

    sxc.hu

– W ofercie mamy sadzonki występujące w naszych szkółkach leśnych – mówi Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. – Świerki pospolite, sosny, brzozy, lipy, dęby, modrzewie, a także sadzonki drzew liściastych rzadko dostępnych w dystrybucji takie jak jesion czy klon.

Zobacz również: Targi w Zaściankach: mieszkaj i żyj ekonomicznie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku organizuje kiermasz sadzonek, który odbędzie się 1 i 2 października przy ul. Szosa Baranowicka 39 w pobliżu firmy Lasbud. Będzie można tam nie tylko kupić drzewka po atrakcyjnych cenach, ale i dostać za darmo niektóre gatunki.

Drzewko za dwa kilogarmy makulatury

– W zamian za dwa kilogramy zużytego papieru będziemy dawali jedno drzewko – mówi Jarosław Krawczyk. – Podczas ostatniej zbiórki udało nam się zapełnić makulaturą prawie dwa kontenery.

Sadzonki będą nadawać się od razu do posadzenia. Sami leśnicy wykorzystują ten okres do uzupełniania ubytków w leśnych szkółkach i sadzenia. Drzewka przyjmują się bez problemu. Można je sadzić na dziełkach oraz w ogrodach.

Nauka poprawnego sadzenia

Na Kiermaszu dowiemy się też, w jaki sposób sadzi się konkretne gatunki drzew. – Inaczej bowiem sadzi się sosnę, a inaczej gatunki liściaste – mówi Jarosław Krawczyk. – Znaczenie ma odległość między sadzonkami, a także narzędzie, którym posługujemy się podczas prac.

Sosnę sadzi się za pomocą kosztura. Jest to klin umocowany do tyczki, którym robi się szczelinę w ziemi. W niej umieszcza się korzenie sadzonki sosny. Dąb czy świerk sadzi się już zwykłym szpadlem. Kopie się jamę o szereokości i głębokości szpadla. Należy pamiętać, aby nie zawijać korzeni do góry. Zawinięte korzenie usychają, a sadzonka przewraca się i ginie.

To już czwarta taka akcja. Z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Adrian Kuźmiuk
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Ba nawet dopłacę....Bo nie mam serca wwalac do kosza non-stop dobrego papieru. Może ktoś wie....Bo ponoć teraz w modzie recycling. Ale to tylko puste słowo
heniek, 30.09.2011, 10:13
Mozesz zawiesc do Eko partnera na uslugowej za firma Adampol, rowniez do firmy Kasol, tam tez przyjmuja.
Paweł, 30.09.2011, 10:26
koło Lidla na Berlinga jest skup makulatury, czynny pon.-sob., ostatnio zawiozłam 100 kg makulatury
edyta, 01.10.2011, 16:11
Gdybyś tylko naprawdę chciał, to byś wiedział.
Ev, 01.10.2011, 16:11
a ile tej makulatury za sadzonkę trzeba przyniesc?
ramona, 30.09.2011, 12:08
nowak, 30.09.2011, 12:41