Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego szykuje się do budowy kolejnych bloków

Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego szykuje się do budowy kolejnych bloków, które powstaną przy ulicy Puscha, a później na Herbach.

Jeden lub dwa nowe bloki mieszkalne powstaną przy ulicy Puscha, a kolejne w osiedlu Herby lub w północnej części Kielc.

Przeczytaj: Wykup mieszkań od Kieleckiego TBS tylko dla nielicznych

– W tym roku będzie gotowa dokumentacja na budowę bloków przy ulicy Puscha –  informuje Mirosław Buczkowski, prezes Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Nie wiemy, ile ich powstanie, ponieważ część działki musimy oddać pod budowę drogi, obwodnicy Ślichowic, która powstanie w przyszłości i jest bardzo potrzebna. W ratuszu trwają prace nad podziałem nieruchomości. Po ich zakończeniu zlecimy wykonanie koncepcji i projektu budynków, i wtedy będziemy wiedzieć, czy postawimy jeden większy blok czy dwa mniejsze. Chcemy zapewnić mieszkańcom optymalne warunki, więc na pewno nie będziemy upychać bloków do granic możliwości czy budować blisko projektowanej drogi. Na pewno budynki zostaną oddzielone od ulicy pasem gęstej zieleni.
Budowa ma ruszyć w przyszłym roku.

Budynki z windą

W osiedlu przy ulicy Puscha miało powstać sześć bloków, trzy z nich oddano do użytku jesienią ubiegłego roku. W związku z pojawieniem się planu budowy ulicy i konieczności okrojenia działki pod zabudowę mieszkaniową budynków będzie mniej. Nowe bloki będą podobne do już istniejących przy ulicy Puscha, ale nie identyczne.

– Na pewno wprowadzimy pewne ulepszenia dla mieszkańców, na przykład w nowych budynkach będzie widna wewnętrzna, dostępna dla wszystkich mieszkańców. W istniejących blokach tylko w jednym jest dźwig zewnętrzny wybudowany dla osoby niepełnosprawnej – zapewnia prezes Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

W osiedlu jest już plac zabaw dla dzieci, bezpieczny i ładnie wyposażony oraz ławeczki. Jest też miejsce na boisko, które powstanie w przyszłości. Ta infrastruktura będzie dostępna także dla mieszkańców nowych bloków.

Szukają kolejnych działek budowlanych

Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego szuka kolejnych terenów pod zabudowę. – Mamy na uwadze trzy lokalizacje, między innymi na Herbach i w dzielnicach położonych na północy miasta. Teren należy do miasta – przyznaje prezes.

Mieszkania nie dla biednych

Mieszkania budowane przez Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego są przeznaczone dla osób średnio zarabiających, które mają wystarczające dochody, aby pokryć dość wysoki czynsz (prawie 10 złotych za metr kwadratowy mieszkania), ale zbyt niskie na otrzymanie kredytu hipotetycznego na całą wartość mieszkania.

Aby dostać takie mieszkanie lokator musi pokryć połowę kosztów inwestycji, a na pozostałą część Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zaciągnie kredyt, który spłaca mieszkaniec w czynszu. Po uregulowania wszystkich rat i spisaniu aktu notarialnego mieszkanie stanie się własnością lokatora.

Autor: Agata Kowalczyk
0komentarzy