Kielecka „metoda" na remonty. Ocieplają tylko... jedną ścianę

Spółdzielnia mieszkaniowa Na Stoku stosuje „nietypowe" rozwiązanie? Lokatorzy osiedla Na Stoku w Kielcach są oburzeni. Liczyli na to, że ich bloki zostaną solidnie ocieplone, a okazało się, że spółdzielnia zadbała tylko o... jedną ścianę każdego z budynków.
  • Spółdzielnia mieszkaniowa Na Stoku

    Spółdzielnia mieszkaniowa Na Stoku ociepla i maluje tylko ściany szczytowe bloków. Lepiej ocieplić jedną ścianę, a dobrze – przekonywał prezes Adam Jaskóła.

    Dawid Łukasik

– Ociepliliśmy tylko ściany szczytowe, bo na więcej nie ma pieniędzy – odpowiada Adam Jaskóła prezes spółdzielni mieszkaniowej Na Stoku i zachęca mieszkańców do... dobrowolnego zwiększenia składki na fundusz remontowy.

Jedna z mieszkanek bloku numer 72 wyjaśniała, że mieszkańcy są bardzo niezadowoleni ze sposobu, w jaki spółdzielnia mieszkaniowa Na Stoku wykonuje remont części bloków.

Przeczytaj również poradnik: Jak wybrać dobrego wykonawcę do ocieplenia budynku

– Robotnicy ocieplają i malują tylko jedną ścianę bloku, a potem robią dokładnie tak samo na innych budynkach – opowiadała.
Dodała, że mieszkańcy mieli nadzieję, że remont mimo wszystko zostanie przeprowadzony solidnie i że lada dzień także inne ściany zostaną ocieplone. Niestety, nie doczekali się. – Nasze osiedle wygląda teraz w dziwaczny sposób. Na kilku blokach tylko szczytowe ściany budynków są wymalowane w żywe i rzucające się w oczy kolory, a pozostałe szpeci stara elewacja – mówiła zbulwersowana mieszkanka.

Jak całą sprawę tłumaczy Adam Jaskółą prezes spółdzielni mieszkaniowej Na Stoku?

– Ocieplamy tylko ściany szczytowe budynków, bo na więcej nie ma pieniędzy – stwierdził. Do-dał, że pochodzą one tylko z funduszu remontowego i mieszkańcy musieliby czekać 20 lat, żeby ocieplić wszystkie ściany.

Prezes wyjaśnił, że przed remontem odbyło się spotkanie mieszkańców, na którym proponował zaciągniecie kredytu po to, aby można było ocieplić wszystkie ściany. – Mieszkańcy o żadnym kredycie nie chcieli słyszeć – stwierdził Jaskóła.

Prezes spółdzielni mieszkaniowej Na Stoku jest przekonany, że ocieplanie tylko jednej, szczytowej ściany przynieście mieszkańcom wymierne efekty. – Oczywiście, że będzie cieplej. Ściany szczytowe zostały bardzo dokładnie i solidnie ocieplone. Użyliśmy grubego, 13-centymetrowego styropianu. Lepiej ocieplić jedną ścianę, a dobrze – przekonywał prezes Jaskóła. Na razie nie wiadomo, ile bloków zostanie w ten sposób ocieplonych. – Będzie ich tyle, na ile starczy pieniędzy – poinformował.

Przeczytaj: Dlaczego warto wykonać termoizolację domu

Nie wiadomo także, kiedy dokładnie ocieplane zostaną pozostałe ściany bloków, choć najprawdopodobniej będzie musiało minąć jeszcze kilka lat... Aby można było zrobić to szybciej, potrzebne są pieniądze i dlatego prezes Jaskóła zachęcał mieszkańców, aby sami podjęli wysiłek finansowy i przekazywali na remonty wyższe opłaty. - Mamy najniższy wskaźnik opłat na remonty w całych Kielcach. Zachęcam do analizy opłat i do dobrowolnej decyzji o ich zwiększeniu – mówił prezes Adam Jaskóła.

Autor: Paulina Baran
48komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (48)

pan prezesik chyba wie jak ocieplił już ocieploną miesiąc wcześniej aptekę przy obecnym Lewiatanie nieprawdaż? Nie ma jak podwójna izolacja - i wtedy na ściany nie starcza.
Janek Gajos, 25.11.2013, 13:38
to samo jest na ślichowicach poracha, zaczynają prawie każdy blok i chociaz zeby mieli jakas obcje ze ocieplaja tylko np sciany polożone na północ (I TO JESZCZE NIE CAŁE TYLKO MAŁE KAWAŁECZKI DOSŁOWNIE PO PARE METRÓW) NAPEWNO zalezy to od tego gdzie mieszka kogo znajomy. Bezmyslne działania zasłaniają się kasą a może ktoś by pomyślał ile kosztuje ciągłe przestawianie rusztowań przewożenie materiałów i odnowa rozkładanie czy to robotnicy wykonują za darmo??? Poza tym czy ktoś myślał pod kątem wizualnym jak to będzie wygladać jak za jakiś czas przyjdą i będą dokańczać przeciez ta wcześniej ocieplona i pomalowana ściana bedzie się znacznie różnić od nowej. Odwalają jakieś badziewie i jak zwykle tylko znajomości i kożyści się liczą.
Druga kwestia to wykonywanie kamer płacilam za nie kase przez wiele lat w czynszu pomimo ze nie było ich w najbliższej okolicy. A jak ja juz zrobili to wykonali ja na bloku gdzie w jej zasiegu sa krzaki i tył śmietnika i po co ona jest pytam tam nawet ludzie nie chodza(wiem to bo mam widok z okna?????????
kasja, 25.11.2013, 14:27
A ja chodzę tamtędy i kamera jest mi niezbędna właśnie w tym miejscu. Pisze się korzyści, a nie "kożyści". Co do wyglądu bloków - tak, na Śli też remontują po jednej ścianie i wygląda to strasznie, zrobili akurat te ściany, na które widok mają mieszkańcu nowego bunkra przy Kaznowskiego. Bunkra też nie lubimy, ogromny moloch zasłaniający świat.
Barbara Binera, 25.11.2013, 22:52
panie preziu a czyja to apteka ?śwagra czy taniej leczą ??
mag, 25.11.2013, 20:42
Osobiście mieszkam w bloku, w którym istnieje wspólnota mieszkaniowa i jak chcieliśmy ocieplać blok to mieliśmy dwa wyjścia- albo podnieść opłaty na fundusz remontowy albo wpłacić na raz całą kwotę. Spółdzielcze opłaty za mieszkanie w porównaniu z naszymi opłatami są niższe (porównywałam), nie wiem więc czemu narzekacie. Mnie nic nikt nie daje- sama muszę uzbierać jeśli chcę zrobić coś w domu, a jeśli remontujemy części wspólne bloku- składamy się wszyscy w zależności od metrażu. Jak macie za mało pieniążków przeznaczonych na inwestycje to nie dziwcie się, że robią wam po jednej ścianie. Dlaczego jeden blok miałby być zrobiony cały, a trzy inne nie. Wtedy też by ktoś narzekał- ten, co u niego nic nie zrobiono. Mają wam wszystkie bloki zrobić na raz?
Klara, 26.11.2013, 12:44
A ja zachęcam do odwołania prezesa Jaskóle ponieważ jego decyzje miedzy innymi ta świadczą o jego niskich kompetencjach i jeżeli nic z tym nie zrobimy to tacy ludzie bede zarządzać naszym osiedle to będziemy pośmiewiskiem dla innych a prezes za takie absurdalne pomysły dostaje sowite wynagrodzenie
Mieszkaniec, 25.11.2013, 14:14
pan Jaskóła bardzo przypomina człowieka który musi być prezesem to bardzo ważna osoba i dużo wie tak mu się przynajmniej zdaje
sowa, 25.11.2013, 20:45
na Ślichowicach od kilku lat stosują ten patent. Ocieplają tylko te ściany które są od ulicy :) a jak w którymś bloku w ogóle nie ocieplają to tam wymieniają drzwi wejściowe na nowe. Taki patent żeby nikt nie mógł się doczepić że w jego bloku nie robią nic. A tymczasem pan prezes bierze sobie 30 tys na odchodne.....
ja, 25.11.2013, 14:35
Masz może wiadomości, że ten nieudolny ale usłużny Rek odchodzi ?
Jankowski, 26.11.2013, 19:32
Masz może wiadomości, że ten nieudolny ale usłużny Rek odchodzi ?
Jankowski, 26.11.2013, 19:33
niekompetentna osoba na stanowisku zarządzającym! Pan Jaskóła powinien jak najszybciej opuścić fotel prezesa i zająć się czymś bardziej dla niego odpowiednim, na przykład pieleniem.
Ola, 25.11.2013, 14:37
To po jaka cholere malowali wcześniej ściany szczytowe-zapłacilismy za to my jako mieszkańcy! I jeszcze chcieli obciążyć nas za wodomierze! Niegospodarność czy działanie celowe aby ktoś zarobił na tym interesie? Inne osiedla dorobiły sie plywalni a Stok bloki stawia-a może parkingi dla mieszkańców zbudujecie tam,gdzie sa potrzebne a nie wysylacie pisemka,że miejsce postojowe w nowym bloku za 22 tys.sprzedacie.Oj chyba ktos za to powinien sie tłumaczyc przed członkami...........
MIESZKANIEC, 25.11.2013, 15:38
Ha ha JAKI PREZES TAKA SPOLDZIELNIA.
KIEDY ZEBRANIE WYBORCZE?
zxc, 25.11.2013, 19:06
A jakie sa teraz czynsze na Os Stok ?
zajac, 25.11.2013, 14:52
czynsze na stoku to ponad 500 zł. Tragedia nie wspominają że bloki które były malowane jako pierwsze już nadają sie do ponownego malowania. A na klatkach schodowych grzyb i brud. To po co nam ten cały fundusz remontowy.
is, 25.11.2013, 15:25
Pytam bo mam znajoma ktora mieszka w bloku 50 NA Stoku i mowi ,ze placi 1000 zl czynszu az nie wiem czy mam w to wierzyc? nie mieszkam w bloku nie orjetuje sie jakie sa czynsze no ale jej mnie rozwalil !!!
zajac, 25.11.2013, 16:00
nnnno tysiąc to może nie ale zależy jakie ma mieszkanie , lecz jezeli doliczy świaatło i telewizje oraz podatek to około
nne, 25.11.2013, 20:48
hahaha czynsz wszystko zależy ile wody zużyjesz!!!! za 50 m2 przy 3os prawie 500zł to wcale nie jest mało!!!! może zapytać prezesa spółdzielni Bocianek jak zarządzać osiedlem. wystarczy tylko przejść się po osiedlu aby zobaczyć jak gospodarz gospodarzy!!!!! chodniki w zimie odśnieżone, trawa w lecie skoszona liście pozbierane a i przede wszystkim osoby pilnujące porządku widać na każdym kroku!!! wystarczy zapytać!!! skandal
no name, 25.11.2013, 17:57
750 zł za M4 + doplata 1000 zl za ogrzewanie
Biernad, 26.11.2013, 18:01
Na os. Pod Dalnią czynsze najwyższe w Kielcach a spółdzielnia ma w nosie mieszkańców, nic się tam nie dzieje!
mieszkaniec, 25.11.2013, 15:00
– Ociepliliśmy tylko ściany szczytowe, bo na więcej nie ma pieniędzy – odpowiada Adam Jaskóła prezes spółdzielni mieszkaniowej Na Stoku.......
pieniędzy nie ma bo najpierw trzy lata temu zmarnowano maę pieniędzy wydając je na pobielenie ..tak pobielenie bo inaczej tego nazwać nie można- wszystkie bloki a teraz podjęto decyzję aby te niedoruby przykryć przynajmniej po jednej ścianie styropianem, wcześniej zmaRNOWANO RÓWNIEŻ SETKI TYSIĘCY ZŁ BO PRZY BUDOWIE BLOKU 50B WYKONAWCA "ZAPOMNIAŁ A INSPEKTOR NADZORU REPREZENTUJĄCY INWESTORA CZYLI SPÓŁDZIELNIĘ NA STOKU NIE SPRAWDZIŁ -WYKONAC IZOLACJE FUNDAMENTÓW REZULTAT ?TERAZ NA KOSZT SPÓŁDZIELCÓW ODKRYWA SIĘ TE FUNDAMENTY SMARUJE LEPIKIEM I OBKŁADA MATĄ Z TWORZYWA , CZY PRAWIDŁOWO ? NIE WIEM A ŻADNEGO INSPEKTORA NADZORU ZE SPÓŁDZIELNI NIE WIDZĘ. POPRZEDNI INSPEKTOR NADZORU ZE SPÓŁDZIELNI WYLECIAŁ Z PRACY JAK UJAWNIONO ŻE W CZASIE PRACY M NADZOROWAŁ PRYWATNĄ INWESTYCJĘ PREZESA OCZYWIŚCIE ZA PIENIĄDZE SPÓŁDZIELCÓW, A PAN JASKÓŁA UDAJE GŁUPA JAKBY O TYM NIE WIEDZIAŁ i CO NAJFAJNIEJSZE NIKT NIE POMYŚLAŁ O TYM ŻEBY POWIADOMIĆ O DZIAŁANIU NA SZKODEĘ SPÓŁDZIELNI I SPÓŁDZIELCÓW PROKURATORA ...CZYŻBY KOLESIE ?? ALBO ..................TERAZ MY???
Maciaszczyk, 25.11.2013, 15:53
Panie Jaskóła najpierw aby było tanio i solidnie a nade wszystko gospodarnie należało wziąć kamere termowizyjną i zrobić rozeznanie którędy ucieka ciepło bo wiele z tych "ocieplanych bloków wcale nie wymaga ocieplenia a jedynie uszczelnienia , ale przy takich metodach jak Pan i koledzy stosujecie jest jeden cel wydać kase bo "trza" a przy okazji załatwi się swoje sprawy i może coś jeszcze kapnie ........a nawiasem mówiąć należy was prezesów i zarządy społdzielni poduczyć co to jest spółdzielnia i do czego zobowiązuje zajmowane stanowisko że ma służyć członkom którzy wam za to płacą a nie traktować jej jako dojnej krowy ale tylkow jednym kierunku...do sie.....
KONIO, 25.11.2013, 16:58
To jakaś kpina. ocieplają i malują po 2 ściany z każdego bloku, reszta wygląda fatalnie. Brak słów
SuperStar, 25.11.2013, 15:55
a może pan prokurator z urzędu zabierze się za złodziejskie praktyki w spółdzielniach ? może ktoś z urzędu sprawdzi jakość styropianu użytego do "ocieplania" bloków (czy aby ten styropian nie jest za bardzo "nadmuchany ") jakie podejmowane są działania zabezpieczające interes mieszkańców - gwarancje ubezpieczeniowe , informacja o wykonawcach itp ?? na czym polega i jaka jest odpowiedzialność materialna pracowników spółdzielni za "działanie szkodliwe ? jaką odpowiedzialność materialną czy karną ponosi prezes spółdzielni w przypadku podejmowania szkodliwych decyzji bo wywalenie ze stanowiska to trochę za mało
moniok, 25.11.2013, 16:10
Tym razem ocieplili drugie sciany :) zostawili tylko nie ocieplone balkony, ale co tam za dwa lata je ocieplą będzie git hehe.
Tomek, 25.11.2013, 16:43
a czy ktos pomyslala o tych ludziach co zostali eksmitowani z mieszkan bo zwyczajnie nie mieli na czynsz!!!! w zamian dostaja dziury a nie mieszkania!!!!
zajac, 25.11.2013, 16:44
nie tu chcialam dodac ten komen... :) przepraszam :) pomylilam sie .
zajac, 25.11.2013, 16:47
Jak Spółdzielnie przestaną rżnąć mieszkańców na kosztach administracyjnych w tym eksploatacji, nie wspominając już o kosztach konserwacji której nie ma to ludzie będą mieli możliwość zwiększenia składek na fundusz. Dlaczego we Wspólnotach się da?- Bo mają kontrole nad swoimi kosztami a nie odgórnie narzucane- strasznie wysokie.
Kaka, 25.11.2013, 17:27
Podobnie dzieje się na ul. Śląskiej w Ck. Zarządcy to jednak nie przeszkadza i odprowadza sobie ładne sumki na swoje konto...
obs, 25.11.2013, 17:42
Koszty remontu bloków - ocieplenia, malowania, bieżące naprawy - najlepiej najpierw rzetelnie wycenić a przekonacie się Państwo, że remont można przeprowadzić za połowę kosztów. Na pewno starczy na więcej niż jedną ścianę. Jeśli wykona remont generalny wykonawca a nie podwykonawca podwykonawcy to będzie jeszcze taniej. Pozdrawiam i zapraszam o wyceny remontów
kosztorysant, 25.11.2013, 17:48
Panie prezesie Jaskóła: czy wiedząc o tym że spółdzielnia poniosła straty z powodu zaniedbań Pańskiego pracownika -inspektora nadzoru tj niedopełnienia obowiązków zakresie nadzoru nad budową bloku nr 58 B gdzie "zapomniano" o wykonaniu izolacji fundamentów, jak również o braku nadzoru nad sposobem wykonania " malowania" elewacji budynków (do chwili obecnej nie przeprowadzono przeglądu gwarancyjnego wykonanych prac a nałożona farba całymi płatami odlatuje ze ścian -nie spełnia swoich funkcji ochronnych) był Pan uprzejmy podjąć działania mające na celu ochronę interesu mieszkańców-członków spółdzielni i odzyskanie straconych pieniędzy z funduszu remontowego (naprawa izolacji bloku 50 B), czy powiadomił Pan stosowne organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa z tym związanego ? czy wie Pan ze w przypadku posiadania wiedzy o takowej istnieje na Panu obowiązek powiadomienia organów ścigania ? czy liczy Pan że zrobią to mieszkańcy osiedla Na Stoku ??
Kotera, 25.11.2013, 18:09
PISZE PAN ŻE ŚCIANY SZCZYTOWE ZOSTAŁY OCIEPLONE STYROPIANEM 13 CM ,DOBRY BAJER DLA TYCH CO SIĘ NIE ZNAJĄ ,JESTEM BUDOWLAŃCEM I PIERWSZE SŁYSZĘ ŻE JEST TAKA GRUBOŚC STYROPIANU Z TEGO CO WIDZIAŁEM TO ZWYCZAJNA 10.............
LOKATOR, 25.11.2013, 19:50
"cóś" mi się zdaje ze pan prezes Jaskóła dojdzie szybko do wniosku że "ciężko być prezesem"
war, 25.11.2013, 20:54
w czasie walnego był bardzo aktywny aby dopiąć się do tego korytka zobaczymy na jak długo a pytań niestety mamy oj mamy
smig, 25.11.2013, 21:20
Spółdzielnia Na Stoku od lat jest znana z okradania mieszkańców na różne sposoby. Ostatnio zarząd wymyślił żeby ulotkowicze płacili za korzystanie z koszyczków reklamowych, tłumacząc się poniesionymi kosztami na ich montaż, pod groźba wyrzucania przez niczemu niewinne i zastraszone sprzątaczki całej zawartości koszyczka - efekt jest taki, że ulotki znikają z koszyczków wraz z przejściem sprzątaczki.Tej ekipie z dawnych lat komuny powinna się prokuratura dokładniej przyjrzeć...
pawcio, 25.11.2013, 21:07
to u ciebie chodzą sprzątaczki??? u mnie to raz na rok przyjdą sprzątnąć klatkę i raz do roku umyją okna. po ostatnim okresie zimowym zamieciona została klatka w kwietniu. spokojnie można było się wywrócić.
no name, 26.11.2013, 19:12
Szanowni forumowicze
czytając Wasze wpisy zaczynam zauważać że zmieniły się "dobre czasy" kiedy być prezesem albo członkiem zarządu spółdzielni to było życie "cysorza" co najmniej dzisiaj w czasie zmian własnościowych dawna spółdzielnia stała się jedynie zarządcą majątku jej członków a nie jej właścicielem fakt ze zmiany prawne jak zwykle nie "zdążyły" za życiem wielu "cfaniakom" wydaje się że jeszcze dużo można z tego korytka pociągnąć i zapominają że teraz ludzie za swoje pieniądze zaczną więcej wymagać od "służby" jaką stały się zarządy spółdzielni i której za to płacą ciężkie pieniądze i nie pozwolą się dalej okradać .coraz częściej doceniają swoją siłe i coraz bardziej patrzą na łapki które ich skubią nie omieszkują przy tym zawiadomić odpowiednie organy. tak więc panowie "rzondzoncy" pomyślcie nad tym co robicie bo teraz bardzo łatwo można po łapkach oberwać a Wy prawdziwi właściciele spółdzielni nie bójcie się po tych łapkach przylać bo to za Wasze pieniądze ci panowie cuda czynią
coral, 25.11.2013, 21:09
Wszystkie spółdzielnie tak działają na Słonecznym Wzgórzu również. ocieplili jedną stronę i już. A czynszu płacimy ponad 500 zł. Swoją drogą dostali dofinansowanie z unii na ocieplenia i chcą pewnie za tą kaskę ocieplic jak najwięcej bloków. Tylko problem w tym, że tylko jedną stronę od zachodu. Jak się kaska skończy to nici z ocieplania.
CK, 26.11.2013, 07:09
Oczywiście ocieplać wszystkie ściany, a to że wtedy co czwarty by był ocieplony to betka. Koniecznie zacząć od mojego bloku. Takie jest myślenie komentujących i narzekających (nie jestem mieszkańcem Stoku)
Pinokio, 26.11.2013, 10:35
docieplenie tylko szczytów nie przyniesie duzych oszczędności ani znaczącej poprawy dla mieszkańców, za to są to próżniacze pieniądze dla wykonawcy, najłatwiejsza fucha i tysiące metrów kawdratowych. Podsumowując nie da się wszystkim zrobić dobrze ani dupy szkłem utrzeć, ja uciekam ze Stoku jak najdalej.
Budowlaniec, 26.11.2013, 10:41
ocieplili jedną sciane. a na wiekszosci bloków nie napisali numeru bloku. i zadne telefony i prosby do spoldzielni nie pomogły. obiecują że podpiszą blok juz 3 miesiące.
aga, 26.11.2013, 12:43
Nikomu się nie dogodzi. Spółdzielnia mogła nic nie robić w sprawie docieplania to by nikt nie narzekał. Ale to właśnie "ta" Polska.
murarz, 26.11.2013, 15:07
Od 20 lat płace 75 zł funduszu remontowego i co ? Zaplaciłem juz 20 tys. zł i co ? Takich jak ja jest 25 płatników w bloku ! Chyba mozna za takie pieniądze ocieplić cały blok. Ale spółdzielnia za nasze pieniądze robi sobie interesiki - z tych pieniędzy stawiają nowy blok i garaże, a dochód z tego to już nie wiadomo gdzie się podziewa !
Prezes chciał aby mieszkancy brali kredyt na docieplenie. Np. Radomskie spółdzielnie mieszkaniowe postarały się o dofinansowanie z środków UE i dostali 60% doplat. A nasz pseułdo prezes nie umie wniosku napisać !
Gdzie są pieniądze które płacimy przez 20 lat.
A teraz sprzedają ostatnie wolne miejsca parkingowe na osiedlu. Córka z niemowlęciem przyjeżdza to 500 metrów dalej parkuje bo wszędzie blokady pozakładane ! Wstyd prezesie ! Prokuratura juz blisko.
Biernad, 26.11.2013, 17:46
W Domatorze to prezesik Rek nawet stróżów nocnych do pilnowania spółdzielni zatrudnia / w tym emerytów MSW/ jakby nie było monitoringu i patroli interwencyjnych ochrony, których zatrudnienie byłoby o połowę tańsze niż 3-4 cieci, ale cóż, na układy nie ma rady......
Jankowski, 26.11.2013, 19:13
Na Ślichowicach I mają extra patent. Co rok malują balkony i je naprawiają bo się w następnym roku sypią i tak się kręci lody bo co rok wykonuje to ta sama firma mająca monopol od paru lat !
Jankowski, 26.11.2013, 19:17
W Starachowicach też tak jest całe osiedle zrobili w ten sposób wszędzie od ulicy ocieplone i pomalowane reszta czeka.
Luks, 26.11.2013, 22:58
Przeczytałem wszystkie komentarze i z przyjemnością stwierdzam, że nie ma nawet jednej krytycznej oceny remontów na osiedlu Uroczysko. Nic dziwnego, bo nie stosuje się tutaj metod, o których mowa w artykule. Lepiej poczekać, zgromadzić środki i wykonać elewacje budynków solidnie. To metoda najlepsza.
xyz, 27.11.2013, 13:00
no przeciez lepiej dać miliony na bezsensowne przystanki, ktore nie chronia nawet od malego wietrzyku niż na ocieplenie w blokach gdzie na codzien zyja ludzie i beda zyc przez jeszcze kilkanascie lat...conajmniej..