Kielce: specjalne mieszkania dla seniorów. Jakie mają udogodnienia (WIDEO, ZDJĘCIA)

W bloku przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Kielcach zamieszkali starsi ludzie. Mogą czuć się w nim bezpiecznie, ponieważ został wyposażony w urządzenia ułatwiające im życie. Mają też opiekuna, który przebywa z nimi przez całą dobę.
 • Podjazd do budynku

  Do budynku prowadzi podjazd wyposażony w poręcze ułatwiające wejście do niego, czy też wjazd na wózku inwalidzkim.

  Łukasz Zarzycki
 • Dźwig osobowy

  W środku czterokondygnacyjnego bloku znajduje się winda, więc starsze osoby nie muszą chodzić po schodach.

  Łukasz Zarzycki
 • Ławka przed budynkiem

  Przed budynkiem są ławeczki.

  Łukasz Zarzycki
 • Dariusz Zdanek

  – Po naciśnięciu przycisku w mieszkaniu przez lokatora, w naszym pokoju zapali się światełko informujące, który lokator potrzebuje pomocy – mówi opiekun Dariusz Zdanek.

  Łukasz Zarzycki
 • Łazienka w mieszkaniu dla seniorów

  W łazience zamiast wanny jest prysznic z niskim brodzikiem i poręczą do trzymania się – pokazuje lokator Jerzy Dąbrowski.

  Łukasz Zarzycki
 • Przycisk do wzywania pomocy

  Taki przycisk znajduje się w każdym mieszkaniu i po jego naciśnięciu przyjdzie opiekun.

  Łukasz Zarzycki
 • Budynek z mieszkaniami dla seniorów

  Tak wygląda blok ze specjalnymi mieszkaniami dla starszych osób wybudowany w Kielcach.

  Łukasz Zarzycki

Do budynku prowadzi podjazd wyposażony w poręcze ułatwiające wejście do niego lub wjazd na wózku. W środku czterokondygnacyjnego bloku znajduje się dźwig osobowy, dlatego starsze osoby nie muszą chodzić po schodach.

Nie tylko budynek, ale i mieszkania są przystosowane do osób starszych. W łazience zamiast wanny jest kabina prysznicowa z niskim brodzikiem i poręczą do trzymania się. Przy sedesie zamontowano barierki ułatwiające wstanie.

Kolejnym ułatwieniem jest system przywołujący pomoc. W każdym pokoju znajduje się przycisk po naciśnięciu, którego zapala się kontrolka w pomieszczeniu, w którym przebywa opiekun. On pomoże lokatorowi prawie w każdej sytuacji.

– Naszymi lokatorami są osoby starsze, po 60-tce, często chore, ale mogące samodzielnie mieszkać. Wymagają tylko pomocy. Opiekun zrobi herbatę, jeśli lokator czuje się gorzej, ugotuje obiad, pójdzie po zakupy, czy pomoże w sprzątaniu. Gdy mieszkaniec chce po porostu z kim porozmawiać, może zejść do pomieszczenia socjalnego i tam pobyć z opiekunem. W naszym budynku lokatorzy mogą się czuć bezpiecznie przez całą dobę. W dzień jest dwóch opiekunów, a w nocy jeden – mówi Małgorzata Ceglarska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

W Kielcach to drugi taki blok z mieszkaniami dla seniorów. Pierwszy wybudowano przy ulicy Wiejskiej, a w tym roku powstanie trzeci, także przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Bloki należą do miasta. Seniorzy, którzy chcą w nich zamieszkać, muszą złożyć podanie i spełnić odpowiednie wymogi. Mieszkania przydziela specjalna komisja.

 

Autor: Agata Kowalczyk
0komentarzy