Kielce: pierwsze mieszkania dla osób potrzebujących opieki

W Kielcach po raz pierwszy w Polsce zrealizowano nowatorski projekt, utworzono piękne lokale dla osób potrzebujących opieki.
 • Łazienka dla niepełnosprawnych

  Dom Pomocy Społecznej imienia Jana Pawła w Kielcach zapewnia komfortowe warunki życia osobom starszym i niepełnosprawnym. W łazienkach zastosowano udogodnienia dla niepełnosprawnych.

  Aleksander Piekarski
 • Aneks kuchenny

  Z nowego mieszkanka zadowolona jest Danuta Furmanik. Tak wygląda w nim w pełni wyposażona kuchnia.

  Aleksander Piekarski
 • Nowe lokum Heleny Romaniec

  Nowe lokum Heleny Romaniec oglądają wojewoda Bożen-tyna Pałka Koruba i wicedyrektor ośrodka pomocy Magda Gościniewicz.

  Aleksander Piekarski
 • Niepełnosprawna mieszkanka Domu Pomocy społecznej w Kielcach

  Elżbieta Zawora, niepełnosprawna po operacji kręgosłupa nie kryła zadowolenia z nowego lokum.

  Aleksander Piekarski
 • Mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej

  Dariusz Młynarczyk, który otrzymał nowe mieszkanie był bardzo szczęśliwy.

  Aleksander Piekarski
 • Prezydent Wojciech Lubawski i senator Krzysztof Słoń

  Prezydent Wojciech Lubawski pomaga przeciąć wstęgę senatorowi Krzysztofowi Słoniowi, operacji przygląda się Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

  Aleksander Piekarski
 • Mieszkanie dla osoby potrzebującej

  Wojewoda Bożentyna Pałka Koruba i wicedyrektor ośrodka pomocy Magda Gościniewicz oglądają nowe lokum Heleny Romaniec.

  Aleksander Piekarski
 • Nowa mieszkanka

  Z nowego mieszkanka zadowolona jest Danuta Furmanik.

  Aleksander Piekarski
 • Elżbieta Zawora

  Elżbieta Zawora, niepełnosprawna po operacji kręgosłupa dziękuje przybyłym gościom za odmienienie jej losu.

  Aleksander Piekarski
 • Wyposażona kuchnia

  Były pensjonariusz Dariusz Młynarczyk, który otrzymał nowe mieszkanie pokazuje swoją kuchnię.

  Aleksander Piekarski

Wczoraj w Domu Pomocy Społecznej imienia Jana Pawła przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach oddano do użytku 19 mieszkań aktywizujących dla seniorów i osób będących w trudnej sytuacji. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.

– Pieniądze na realizację tego wyjątkowego projektu w 85 procentach pozyskaliśmy ze Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy – mówił Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach. – Brakujące 15 procent to wkład miasta. Całkowita wartość tej inwestycji wynosi 1 milion 788 tysięcy 937 złotych. – Udało nam się wybudować nowoczesne i funkcjonalne mieszkania, jedno i dwuosobowe przystosowane także dla osób niepełnosprawnych. Cieszymy się z tego, że mieszkańcy placówki po wielu dyskusjach zaakceptowali nowych lokatorów.

Jedyny taki projekt w kraju

– Przeszkolony został też personel domu pomocy, bo każde mieszkanie wyposażone jest w przycisk wzywający, gdyby ktoś potrzebował wsparcia – dodała wicedyrektor MOPR Magda Gościniewicz. Wojewoda Bożentyna Pałka Koruba podkreśliła, że jesteśmy jedynym regionem w kraju, w którym taki projekt został zrealizowany w oparciu o urząd wojewódzki, w innych strona szwajcarska współpracowała z urzędami marszałkowskimi.

– Szwajcarzy chwalili nas, wzorcowe wykonanie całej inwestycji – poinformowała wojewoda. Senator Krzysztof Słoń zauważył, że ta inicjatywa pozwala też rozwijać się temu Domowi Pomocy Społecznej, bo wszyscy uczą się nowej formy współpracy. Swoje zadowolenie z możliwości uczestniczenia w tak ważnym jakościowo i społecznie projekcie wyraził również Piotr Piwowarczyk, dyrektor placówki. – Obok mieszkań mamy jeszcze zmodernizowaną salę do terapii zajęciowej i salę ćwiczeń ogólnousprawniających, żeby, szerokie przestronne korytarze, pochwyty przy ściankach umożliwiające przemieszczanie się i inne rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie osób starszych – wyliczał. – Ponadto na całym trzecim piętrze zastosowano ekonomiczne rozwiązania techniczne.

Radość mieszkańców

Uroczystość najbardziej przeżywali ci, którzy takie mieszkania otrzymali. Chętnie podzielili się swoimi wrażeniami. – Wcześniej mieszkałam z wnukiem i prawnuczkami, teraz wreszcie będę na swoim – mówiła Helena Toporek. – To znakomite wyjście dla wnuka i dla mnie. Czynsz będzie mnie wynosił 377 złotych, mieszkanie bardzo mi się podoba.

– Z powodu nieudanej operacji kręgosłupa poruszam się na wózku – zwierzyła się Elżbieta Zawora. – Tutaj są poręcze przy prysznicu i ubikacji, dodatkowe światło przy drzwiach i łazience, nie ma barier architektonicznych, nie będę już więźniem, zawsze musiałam kogoś prosić o pomoc, żeby mnie zniósł po schodkach, teraz wreszcie odzyskałam wolność. Jak gorzej się poczuję to nacisnę przycisk i otrzymam pomoc.

Helena Romaniec, która wcześniej mieszkała w wynajmowanym mieszkaniu przy ulicy Orkana w Kielcach powiedziała, że nawet nie marzyła o tym, że kiedyś otrzyma własne komfortowe lokum. Będzie za nie płaciła 360 złotych. – Wprost płaczę ze szczęścia, że mam przyjemny pokój, komfortową łazienkę i blisko do przychodni – cieszyła się.

Aniela Śmietana ujęła to tak, że teraz w starości zacznie się dla nich wszystkich całkiem nowe życie. Zgodził się z tym Dariusz Młynarczyk, jeden z czterech pensjonariuszy, którzy przenieśli się z pokoju w tym Domu Pomocy Społecznej do nowego mieszkania aktywizującego. – Tutaj będziemy mieć większą swobodę i samodzielność, która jest dla mnie bardzo ważna – podkreślał.

Mogą spokojnie i ciekawie żyć

Prezydent Wojciech Lubawski powiedział, że jest dumny z tego, że w Kielcach są realizowane takie unikalne projekty z myślą o osobach starszych, to pewna zmiana cywilizacyjna.

– Naszym obowiązkiem jest zapewnienie seniorom godnego życia i dziś zrobiliśmy kolejny krok na tej drodze – mówił prezydent. – Kielce słyną z tego, że tu robi się dla osób starszych bardzo dużo, a chcielibyśmy robić jeszcze więcej, żeby mogli ciekawie i spokojnie żyć.

Dowiedz się: Jakie warunki powinno spełniać mieszkanie dla niepełnosprawnych

Autor: Iwona Rojek
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

TYLKO ZASADNICZE PYTANIE KOGO NA TO ZAMIESZKANIE I REHABILITACJE STAĆ PROMINĘNTA MOŻE ? Albo jakiegoś obcokrajowca a nie z rentą 1100zl
otwinowski, 10.09.2014, 18:38
szkoda, że nie zeszliście piętro niżej na oddział dla chorych na alzheimera .Syf bez udogodnień dla niepełnosprawnych, koryto zamiast jedzenia, zasrane kible i ludzie bez opieki, z którymi nikt na dwór nie wychodzi. Zapraszam tam Pana Prezydenta i Pana Senatora.
ja, 10.09.2014, 18:47
Kategorycznie nie zgadzam się z przedmówczynią!!!! Miałam tam mamę i jestem zadowolona z opieki.To nie prawda że jest jak to ktoś napisał cytuję''syf,koryto zamiast jedzenia,zasrane kible..itd''Jedzenie zawsze było dobre.Proponuje rodzinom aby oddali swoich bliskich do szpitala i tam zobaczyli jaka jest opieka,jakie posiłki itd..Wymagacie ZŁOTYCH GÓR a powinniście się cieszyć ze jest taki oddział i mieliście możliwość oddać swoich bliskich.co do opieki załoga jest miła i zawsze pomocna.po przeniesieniu mojej mamy na inny oddział w dalszym ciągu mam serdeczny kontakt z załogą tegoż oddziału.Podziwiam personel za cierpliwość i serce włożone w ciężką pracę.
gość, 16.09.2014, 20:46
W imieniu personelu DZIĘKUJE, że ktoś docenił ile codziennie wkładamy trudu, cierpliwości, miłości i wysiłku w opiekę nad osobami z ch.. Alzheimera, którym choroba zabrała najcenniejszy skarb - własną osobowość!!!!!
P, 16.09.2014, 22:36
Jestem głęboko zdziwiony że ktoś pisze takie brednie na temat tego oddziału..Sam byłbym wdzięczny losowi gdyby udało mi się umieścić tam mamę z która jest coraz gorzej i nie jestem w stanie dalej sie nią opiekować.Odwiedzałem tam babcię i nie zauważyłem żeby był bród,czy też brak zainteresowania ze strony personelu.Owszem nie wiem jak jest teraz,ale wtedy oddział wymagał remontu.Jednakże obserwując ludzi tam pracujących,nie zauważyłem zaniedbań z ich strony.Pozdrawiam serdecznie oddziałową p. Grażynkę ,oraz cały personel .Z poważaniem Andrzej
Andrzej, 17.09.2014, 10:30
nikt tu nikogo na siłę nie trzyma .
ja, 17.09.2014, 20:20
Najbardziej chore to są co nie które rodziny pensjonariuszy...
Prezydent , 18.09.2014, 21:15
Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog.
Any responses would be greatly appreciated. https://docbao123.blogspot.com/
Chelsey, 21.12.2018, 06:51
Komentarz został usunięty.