Kielce: ceny mieszkań używanych ciągle spadają

Ceny mieszkań w Kielcach odpowiadają trendom w innych miastach Polski. Obserwujemy dalszy, postępujący wolno, spadek cen ofertowych mieszkań używanych.
  • Wykres analizy rynku

    W ostatnim czasie na rynku wtórnym kupna-sprzedaży mieszkań w Kielcach odnotowuje się spadki cen. Zdaniem analityków tendencja taka utrzyma się w najbliższych miesiącach, ale nie należy spodziewać się wielkich obniżek.

    sxc.hu

Wciągu ostatnich 12 miesięcy na kieleckim rynku wtórnym odnotowany został spadek cen metra kwadratowego. Są one niższe o 6,34%. To duży spadek. Dla porównania w czerwcu średnie ceny lokali wystawianych do sprzedaży w największych miastach były niższe o 3,8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego (wg domy.pl i Open Finance). 

W Kielcach w lipcu 2011 roku koszt zakupu mieszkania na rynku wtórnym wynosił 4807 zł/m2, podczas gdy w czerwcu 2012 r. – 4515 zł/m2. W ostatnich trzech miesiącach obniżka ceny metra kwadratowego wyniosła 1,91%. Porównując średnią cenę z maja br. – 4602 zł/m2 obserwujemy spadek w skali miesiąca o 1,8%.

Według analityków wyższy w porównaniu z innymi miastami spadek cen mieszkań w Kielcach może oznaczać, że ceny ofertowe nieruchomości na tym rynku były zawyżane.

Zobacz również: Oferty używanych mieszkań na sprzedaż w Kielcach

Banki utrudniają dostęp do kredytów, a nie go ułatwiają 

Pomimo spadku cen mieszkań wcale nie jest łatwiej o zakup własnego M. Wpływ na to ma podwyżka stóp procentowych w maju oraz wzrost marż kredytowych w bankach. Niestety, aby uzyskać kredyt hipoteczny trzeba zarabiać coraz więcej. Wg Open Finance chcąc pożyczyć 270 000 zł na mieszkanie warte 300 000 musimy zarabiać średnio minimum 4107 zł. Tymczasem trzy miesiące temu wystarczało 4004 zł (oznacza to wzrost o 2,6%.).  

Warto przeczytać: Mało nowych mieszkań w Świętokrzyskiem 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Dane statystyczne z oferty.net - nieruchomości w internecie
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Spadają ceny, bo były wygórowane i wciąż przekraczają znacznie średnią cen za 1m2 mieszkania o podobnym stanie w innych miastach tej wielkości. Kielce są tak drogie, że młodzi muszą uciekać z tego miasta kupując w tej samej cenie mieszkania w Krakowie czy Warszawie, gdzie problem z pracą jest znacznie mniejszy. Dla przykładu w Radomiu ceny są o 35% niższe i młodzież trzyma się swojego miasta. Dzisiaj Radom ma ponad 220 tys mieszkańców , a Kielce mają oko 196tys i ciągle się wyludniają.
Kotowski, 27.08.2012, 13:21
tanieja?!!! to i tak jest gruba przesada,2800za metr nowego to wszystko
rad, 27.08.2012, 17:16