Jak będzie się mieszkać w Kielcach

Kielce jeszcze do niedawna były miastem przemysłowym. Od kilku lat władze Kielc stawiają przede wszystkim na młodość, rozrywkę i edukację. Czy miasto jest coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do mieszkania?
  • Panorama Kielc

    W ciągu ostatnich kilkunastu lat Osiedle Ślichowice stało się sypialnia Kielc. Dlatego ma ono charakter mieszkalny. Nie ma tam zakładów pracy czy siedzib dużych firm.

    Ckprzemek

O atrakcyjności miasta w dużej mierze decydują warunki mieszkalne, które oferowane są ludziom. O to jak kształtuje się i jak będzie wyglądał w najbliższej przyszłości rynek mieszkaniowy w Kielcach spytaliśmy Wojciecha Zielińskiego, doradcę finansowego z Domu Kredytowego Notus, oddział Kielce.

A Wam gdzie żyje się najlepiej? Zagłosuj w SONDZIE

Czy planowane są nowe inwestycje mieszkaniowe? Jeśli tak, to czy ich liczba zaspokoi potrzeby miasta? 

– W ciągu najbliższych dwóch lat w Kielcach planowane jest wybudowanie ponad dwóch tysięcy nowych mieszkań. Jednak w związku z niestabilną sytuacją na rynku finansowym, a przez to i zmniejszającą się liczbą udzielanych kredytów hipotecznych, trudno określić czy wszystkie z nich znajdą właściciela. Dlatego też deweloperzy przygotowując inwestycję starają się dzielić jej
wykonanie na etapy, które będą uruchamiane w zależności od zainteresowania klientów.

Warto przeczytać: Udzielanych jest coraz mniej kredytów hipotecznych 

Czy Kielce są atrakcyjnym rynkiem dla deweloperów? 

– Na rynku kieleckim od wielu lat funkcjonuje niewielka grupa przedsiębiorców, którzy mniej więcej, co 2–3 lata (jest to standardowy okres przygotowania i zakończenia budowy) wychodzą z nowymi ofertami. Co jakiś czas pojawiają się także inwestycje firm spoza województwa świętokrzyskiego. Z drugiej strony coraz częściej kieleccy deweloperzy pojawiają się na bardziej wymagających rynkach jak np. Kraków czy Warszawa. 

Jakie kieleckie osiedla najprężniej się teraz rozwijają? 

– Od kilkunastu lat najbardziej rozwinęło się Osiedle Ślichowice, które stało się największą
sypialnią Kielc. W ostatnim czasie, dzięki kilku inwestycjom, rozwinęło się osiedle Podarczówka, gdzie powstało około pół tysiąca mieszkań. Aktualnie rozpoczynają się relatywnie duże projekty (w sumie ok. 800 mieszkań) we wschodniej części miasta, gdzie pod budownictwo wielorodzinne przeznaczone zostało kilka hektarów atrakcyjnych terenów. Można powiedzieć, że w każdej
części miasta powstają nowe inwestycje. Jednak w większości przypadków są to
pojedyncze budynki, obejmujące kilkadziesiąt mieszkań, rzadziej większe, inwestycje z 200–300 mieszkaniami. 

Czy zamknięcie programu dopłat Rodzina na Swoim będzie miało wpływ na ceny mieszkań i popyt? 

– Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o dopłatach w sierpniu 2011 r., która drastycznie zmniejszyła dostępność, a co za tym idzie, także zainteresowanie kredytami w programie „Rodzina na swoim", można było zauważyć powolny spadek cen nowych mieszkań. Jednak nie jest to tylko i wyłącznie „zasługa" nowelizacji ustawy, ale także ogólnej sytuacji na rynku budowlanym i nieruchomości. Zmusiła ona deweloperów do obniżenia cen mieszkań. W związku z powyższym zamknięcie programu „Rodzina na swoim" będzie miało, przynajmniej na rynku kieleckim,
niewielki wpływ na ceny mieszkań. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Wojciech Zieliński, doradca finansowy, Dom Kredytowy Notus, oddział Kielce
22komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (22)

Kielce jako miasto upada a rzeczywista liczba mieszkańców to poniżej 150 000.Widzę to z obserwacji np.3 dzieci sąsiada mieszka już od lat w UK a są zameldowani w rodzinnym domu.Duża liczba kielczan mieszka w okolicznych gminach zachowując adres kielecki, itp.Likwidacja Województwa Świętokrzyskiego co nie jest takie niemożliwe w dobie kryzysu to byłby gwóźdź do tej trumny zwanej KIELCE.Brak jakiejkolwiek sensownej pracy spełniającej ambicje młodych wykształconych ludzi wyznacza kierunek czyli ucieczkę z tego miasta bez przyszłości.Przykład idzie od góry , zadajmy sobie pytanie gdzie teraz mieszkają np.dzieci naszego prezydenta i kiedy zamierzają tu wrócić ?. Odpowiedź jest jedna ,daleko i nigdy tu nie powrócą.
to ja, 24.11.2012, 15:16
Skoro jest tak źle to sie wyprowadź i nie jęcz.
kielczanin, 24.11.2012, 17:11
Kolego nie przesadzasz? Przykładowo samych studentów w Kielcach jest blisko 50 tyś. Dajmy na to, że 40% jest z Kielc i okolic.
rk, 24.11.2012, 20:01
stan faktyczny nie ma nic wspólnego. Kielce to bieda.
jarek, 25.11.2012, 05:20
Ślichowice słynie z bezmyślnego przycinania drzew i krzewów. Zawyżania kwot za czynsz. Już nie mówiąc o brudzie jaki panuje na klatkach schodowych.
MAKA, 25.11.2012, 09:26
Zobaczcie jak rozwija się podobne do Kielc miasto Rzeszów, mają lotnisko,za kilka lat autostradę , ceny mieszkań sensowne, komunikacja przyjazna, perspektywy na przyszłość , u nas bez lotniska targi umrą a co za tym idzie reszta. Brak dobrej drogi do ŁODZI I KRAKOWA to kolejny minus. Na przemysł nie liczył bym stawiał bym na małe prężne firmy i szybką infrastrukturę netu to przyszłość a nie fabryki zatrudniające 1000 ludków za minimalne wynagrodzenie. E usługi można świadczyć z Kielc na cały świat ale warunek to prędkość sieci i uczelnie kształcące na wysokim poziome ( teraz tylko Politechnika to renoma) .
dafne, 25.11.2012, 10:45
najlepsze osiedle w ck nie ma bata
tm, 24.11.2012, 15:29
2000zł za metr to uczciwa cena za nowe mieszkanie w ck,jakie 4 czy 5 tys,za 10-15 lat bedzie fala samobojstw,wszedzie zwolnienia ,a zarobki po 1500-2000tys jak dobrze pojdzie za 12 h tyrania jak niewolnik,wszędzie znajomości,obłuda
rad, 24.11.2012, 16:40
mieszkam w berlinie od 15 lat i moge powiedziec ze jak przyjezdzaam do ck do rodziny na swieta to tu jest jedna wielka kiszka nic niema sama chołota pijana biega po deptaku kieleckim pijana i sie wydziera zero jak dla mnie kultury tu jest a wasz boss jest beznajdziejny sam beton zero zieleni nic lokali tez niemacie fajnych same badziewie
toony, 24.11.2012, 18:43
Własnie jest mecz w Hali na Bocznej Wspaniała lokalizacja.Wszedzie zawalone samochodami ulice na szczęście pozamykane żeby wszalkiej maści kibice nie zablokowali stając na wjazdach bramach mając gdzieś że ktos potrzebuje z domu wyjechać,Podobnie stadion piłkarski poplokowane ulice utrudniony przejazd przekleństwa mieszkańców i kierowców.Tylko kieleckie głowy mogę tak budować obiekty sportowe aby utrudniać wszystkim życie genetrować ha łas puszczać drogi szybiego ruchu przez centrum i to ma byc przyjazne miasto. Kwestia likwidacji tego woj klasy C wcale nie jest taka nie realna a wybrańcy ośmieszają kieleckie jak mogą różnymi głupotami.
Kuba, 24.11.2012, 19:33
To dobrze że tam mieszkasz bo tylko nieudacznicy uciekają zza granice. Cieszy mnie fakt że tacy ludzie nie mieszkają w Kielcach i innych polskich miastach bo jedyne co potrafią to opluwać swoje rodzinne miejscowości i przyjeżdżać na święta aby się pochwalić swoim "bogactwem". Śmiać mi się chce z takich polaczków:)
Kielce rozwijają się dzięki funduszom europejskim, duże firmy mają tu siedziby (Kolporter, Barlinek, Echo, Opoczno), 2-3 lata i będzie ekspresówka do Warszawy i 4-5 lat do Krakowa, sport i turystyka regionalna na plus. Jedynym minusem dla mnie są ceny mieszkań nie adekwatne do zarobków. CK życie płynie jak rzeka...
TK_1973, 25.11.2012, 13:36
Owszem Kielce są siedzibą całych 5-10 w miarę dużych firm, ale wynika to z przywiązania Sołowowa do tych stron. Po kłótniach z Lubawskim zapowiedział już, że nie "ściągnie" już do Kielc żadnej swojej firmy. A Kolporter gdzie miałby w Polsce szukać frajerów pracujących za 1200zł? Tak taniej siły roboczej nigdzie nie znajdzie.
Moim zdaniem Kielce bez dużych firm dających zatrudnienie min. 100osobom samoistnie znikną. Zastanawiam się tylko komu Lubawski tą infrastrukturę buduje.... Mam 3 dzieci i na pewno nie pozwolę im studiować, a potem zamieszkać w Kielcach.
DAREK952, 23.08.2014, 09:04
Ludzie w Kielcach są w stosunku do siebie nieuprzejmi i złośliwi. Po blokowiskach kupa hamstwa i wieśniactwa. Na dowód moich słów mój poobijany samochód przez hamów z osiedlowych parkingów, którzy jak wysiadają z samochodu to patrzą tylko na siebie nawet jak jeżdżą 20 letnim maluchem. Tragedia. Narodzie kielecki więcej kultury i zachowań jak na mieszkańcow stolicy województwa przystoi.
johny_23, 24.11.2012, 20:36
Są w Kielcach tylko dwa małe osiedla, w którym ludziom dobrze się żyje. Może nie wszystkim, ale tym na wyższych stołkach na pewno. Te "osiedla" to magistrat (siedziba Lubawskiego) oraz tzw. "Manhattan" (siedziba Pałki i Jarubasa). Tym to się żyje luksusowo, szkoda tylko, że reszta miasta przez nich zdycha...
aks, 24.11.2012, 21:41
I w Berlinie jak stracisz pracę KICHA będziesz zawsze obcy śmieszny polaczek.
Jak zabiorą województwo to przyłączą do KRAKOWA - a cóż za bogactwo jest w tym Krakowie? -Jaki przemysł cóż za gospodarka gdyby im zabrać dotacje na odnowę zabytków którą otrzymują od 30 lat to by był prawdziwy obraz gospodarnego miasta ( syf i ruina). W Kielcach nie ma dobrobytu ale miasto rozwija się co najlepiej widać przyjeżdżając tam co jakiś czas. Mam tę możliwość bo pracuję za granicą ale cała rodzina mieszka w Kielcach i jest nam tam dobrze. Nie sztuka narzekać i uciekać. Sztuka kochać to miasto.
xxxjurek, 25.11.2012, 07:50
Kielce się rozwijają, wczesniej jak mieszkalem w Ck sądzilem inaczej, obecnie od roku przebywam w krakowie, ludzie Kielce a Krakow to niebo a ziemia! Widzieliscie jakie sa drogi i wyjazdy z miast Krakowa? W kielcach jest eskpresowka, obwodnica w budowie. wprawdzie korki sa przez te remonty niemilosierne w centrum, ubolewam na tym, ale mam nadzieje, ze pozniej bedzie lepiej. na pewno w Kielcach potrzeba nowych miejsc pracy, nalezy tez zadbać o zapomnianie osiedla, ktore ze wzgledu na swoje polozenie i mozliwosci moglyby o wiele wiecej oferowac kielczanom. mam tu na mysli podkarczowke, herby czy swietokrzyskie. wojewodztwa nie zlikwiduje nikt, nawet nie wiecie jaka jest to powazna decyzja polityczna, a pamietajcie ze legislacyjnie jeszcze trudniejsza. zreszta nie wyobrazam sobie Kielc w woj malopolskim, predzej juz zostanie utworzone nowe wojewodztwo Kielce-Częstochowa i moze Radom
Godny Kielczanin, 25.11.2012, 18:45
Kielce sie zwijają, a nie rozwijają. Budowa tras tranzytowych przez środek miasta tylko temu miastu szkodzi, a mieszkańcom utrudnia życie. Komunikacja miejska, która ze wzgledu na korzyści dla miasta powinna być pieszczochem władz, jest totalnie zaniedbana. Podobnie alternatywne dla ruchu osobowego trasy rowerowe. Nasze miasto się demoluje według wzorców i sposobu myślenia z zeszłego stulecia. A koszty ponosimy my, mieszkańcy.
mamy XXI wiek!, 26.11.2012, 15:12
ilość wieśków na TKI i podobnych jest w Kielcach miażdżąca.Gdzie się nie odwrócisz,to wsiowy morelson
Filiusz Starszy, 30.11.2012, 19:03
wiekszego wieśniaka niż Ty to tu nie ma
kielce, 30.11.2012, 20:35
Najlepsza dzielnica to Białogon przy każdym płocie co najmniej dwa psy, jak idziesz to nie wiesz gdzie uciekać, mistrzostwo świata to w tej dziedzinie ma ul. Pańska, tu jest więcej psów niż ludzi. Proponuje to osiedle jak ktoś nie lubi w nocy spać i uwielbia nocne ujadanie burków.
Białogon, 30.11.2012, 20:46
Co to znaczy rozwój osiedla? Czy może jest to dobudowywanie nowych budynków wszędzie tam, gdzie tylko można znaleźć kawałek wolnego miejsca? Jeśli tak, to ja dziękuję za taki "rozwój".
rita, 30.11.2012, 21:14
...że władze miasta stawiają na młodość, rozrywkę i edukację? Jestem młoda, bawię się i uczę mam więc odpowiedni wiek, knajpy, kina i galerie do rozerwania i parę uczelni do wyboru - w związku z nauką jestem na utrzymaniu rodziców i mieszkam z nimi bądź w internacie czy akademiku. No ale przychodzi czas końca nauki, - lat też przybyło i zamiast bawić się zaczynam bawić dziecko (dzieci ) - też kosztowna impreza. I co teraz ? Praca - niekoniecznie bo jej nie ma dla ludzi z moim wykształceniem w naszym mieście, rodzice już nie mogą mnie utrzymywać - zostaję poza zainteresowaniem władz. Jedyne wyjście - być wiecznym studentem, nie starzeć się i prowadzić rozrywkowy tryb życia? Hura, mieszkam w Kielcach jestem młoda i bawię się. A co z resztą mieszkańców? Tak tylko pytam bo jestem w grupie tej poza wszelkim zainteresowaniem naszych władz, które też w większości do młodzieży nie należą.
kika z Kielc, 19.09.2013, 13:06