Inowrocław: graffiti na elewacjach budynków mieszkalnych

Mieszkańcy osiedla Piastowskie w Inowrocławiu nie chcą elewacji pomazanych sprayem. Przez to wstydzą się okolicy, w której mieszkają.
  • Elewacja oszpecona graffiti

    Jeden z odnowionych bloków na os. Piastowskim pobazgrany przez wandala grafficiarza

    Joanna Olszewska

– Nie ma bloku bez bazgrołów - skarżą się mieszkańcy inowrocławskiego osiedla Piastowskie, mający już dosyć wandali. – Aż wstyd tu mieszkać! - dodają.

Inowrocławianie mieszkający w tej dzielnicy krytykują pacykarzy, którzy pstrzą bazgrołami odnowione elewacje bloków. To najczęściej osoby nieletnie, które za nic mają zakazy i poczucie estetyki.

Graffiti z nudów...

Część mieszkańców ma inne spojrzenie na ten problem. – A co mają robić nastolatki, skoro nie otrzymują ciekawych propozycji? Nudzą się i stąd te akty wandalizmu – oponują inni. – Edukację trzeba rozpocząć od rodziców. Niech zaczną zwracać uwagę na to, co robią ich dzieci – apeluje pani Wirginia z ul. Łokietka.

Miejsce, w którym mogą malować grafficiarze

Zapytaliśmy o zdanie radnego Grzegorza Pińskiego, inicjatora akcji „Wielkie malowanie graffiti w Inowrocławiu". – Uważam, że jest to wandalizm. Spółdzielnia mieszkaniowa wskazała przecież grafficiarzom miejsce, gdzie mogą tworzyć. Jest to tył garaży ciągnących się od ulicy Krzywoustego do ronda przy Łokietka  – przypomina. Każdego, który omija wyznaczone miejsce i maluje po ścianach bloków Piński nazywa po prostu „papraczem".

Podkreśla, że winę ponosi również policja, ktora powinna organizować więcej patroli po cywilnemu. Władze miasta przekazują z budżetu co roku dodatkowe pieniądze dla policji. Taka forma działań z pewnością zwiększyłaby skuteczność policji, bo widząc umundurowanego policjanta, grafficiarze uciekają.
Mieszkańcy też są bezsilni. Będąc sąsiadem wandala, boją się zgłaszać sprawę na policję. – Nie ma na nich sposobu, zawsze się mszczą. Czują się bezkarni – żalą się.

Monitoring: czy kamery pomogą

Grzegorz Piński proponuje także inne rozwiązanie – zwiększenie liczby kamer na osiedlu. Monitoring działa odstraszająco na potencjalnych wandali. Wpłynie również pozytywnie na ogólną poprawę bezpieczeństwa na osiedlu.

Organizując akcję „Wielkie malowanie graffiti w Inowrocławiu" radnemu przyświecała idea nauczenia młodzieży wykorzystywania tych miejsc, które wskazuje im miasto oraz dbania o estetyczny wygląd osiedla. Zapewnia, że zmobilizuje nowy zarząd Piastowskiego, aby częściej przeprowadzano podobne akcje. Dostrzega wielką rolę szkół, które mogą udostępnić młodym ludziom miejsca do malowania, gdzie mogliby się „wyżyć" – podsumowuje. Poceder malowania po blokach trzeba ukrócić, ponieważ czyszczenie elewacji ze szpecącego graffiti jest kosztowne.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Joanna Olszewska
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Proste-nagroda 50% kary od złapanego i ukaranego pseudoartysty a kara koszt remontu odmalowania razy dwa. Czyli około 50 000zł.
Uzasadnienie : koszty remontu i koszty nadzoru wykrycia sprawców.
logik, 29.07.2011, 12:13
Niedawno widziałem jak pracownik KSM robił zdjęcia świeżo odnowionym elewacjom i się śmiał, że nie zdążył przed graficiarzami. Na to jest prosty sposób: Farby antygraffiti. Mają one bardziej tłustą konsystencję, że farby w spreju poprostu po nich spływają. Pomalować tak na wys. 1piętra i będzie ładnie a z drabiną to im się nie będzie chciało chodzić!!!
mieszkaniec , 31.07.2011, 22:16
to znacząca różnica -łatwa do rozpoznania i surowego ukarania .Ta PLAGA MA SIĘ DOBRZE bo z reguły uchodzi tym zwyrodnialcom BEZKARNIE .Co robią w tej materii stróże PRAWA MAJĄCY SŁUŻBĘ NOCNĄ -stwierdzam , że nie dużo skoro bazgrałów na odnowionych budynkach coraz więcej .To za ten stan rzeczy odpowiada ??
serek, 05.09.2011, 16:10
Miszkańcy wielu dzielnic Wrocławia sa naprawdę bezsilni wobec tego chodzącego ścierwa. Nie tylko niszczą nasze elewacje budynków, ale rozbijają szyby w wejściowych drzwiach, niszczą nasadzenia, ogrodzenia. Wokół budynku pełno śmieci, ludzie wieczorem boją się wychodzić. Policja nie jest skuteczna, a oni coraz bardziej zuchwali.
mieszkaniec Wrocławia, 26.11.2011, 12:56