Grudziądz: - Tu nie da się normalnie żyć! Pleśń jest wszędzie [zdjęcia]

- Płakać się chce, jak na to patrzę - mówi Halina Golberg. Administracja winę zrzuca na... lokatorów.
  • Administracja powinna o nas dbać

    Halina Golberg: - Wiemy, że żyjemy w lokalu socjalnym, ale płacimy za niego, dlatego administracja powinna o nas dbać

    Aleksandra Pasis
  • Niemal każda ściana w mieszkaniu państwa Golbergów jest zagrzybiona

    Aleksandra Pasis
  • Niemal każda ściana w mieszkaniu państwa Golbergów jest zagrzybiona

    Aleksandra Pasis
  • Niemal każda ściana w mieszkaniu państwa Golbergów jest zagrzybiona

    Aleksandra Pasis

Niemal każda ściana w mieszkaniu państwa Golbergów jest zagrzybiona. - W szafach nie mogę trzymać ubrań i jedzenia, bo wszystko momentalnie przesiąka - denerwuje się pani Halina.

Kobieta razem z mężem i niepełnosprawnym synem mieszka na parterze kamienicy przy ul. Rybackiej 25 a. Lokal ma status socjalnego. - Chcemy jednak żyć w godnych warunkach - domaga się Franciszek Golberg.

Rodzina przeprowadziła się na ul. Rybacką niespełna rok temu. - Mieszkanie wtedy wyglądało dobrze - dodaje pan Franciszek. - Problem pojawił się, gdy zaczął się okres grzewczy, a wraz z nim „grzyby". Okazało się też, że piece nie są w pełni sprawne. Palimy regularnie węglem, a mamy co najwyżej 15 stopni Celsjusza!

Lokal nie spełnia żadnych warunków do prawidłowego funkcjonowania niepełnosprawnego Dawida (syna Haliny i Franciszka) - jest przekonana jego wychowawczyni z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, która przeprowadziła wywiad środowiskowy w domu państwa Golberg.

Także pracownik sanepidu podczas kontroli stwierdził ślady zawilgocenia widoczne we wszystkich pomieszczeniach, ubraniach i produktach żywnościowych, a co za tym idzie naruszenie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Zenon Różycki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami: - To najemca jest zobowiązany utrzymywać lokal we właściwym stanie. Wilgoć jest wynikiem słabego wietrzenia i nieodpowiedniego dogrzewania pomieszczeń. Spółka ze swojej strony w ramach dodatkowej kontroli dokonała osuszenia ścian piwnic - kwituje prezes.

Warto przeczytać: Pleśnie i grzyby w domach: zagrożenia i przyczyny pojawienia się 

Autor: redakcja GP
Współpraca: Aleksandra Pasis
24komentarzy

Komentarze (24)

Zagrzybili i zasyfili mieszkanie teraz najlepiej nagłośnic i starać się o nowe by doprowadzić do takiego samego stanu.Grzyb powstaje na skutek niedogrzania mieszkania, zawilgocenia i braku wietrzenia.
ewa, 25.02.2013, 09:15
Grzać i wietrzyć.Administracja powinna sprawdzić piece,czy żeczywiście nie spełniają swoich funkcji.Jeśli piec jest ok.wtedy wina leży tylko po stronie tych państwa.
w, 25.02.2013, 09:47
Zalezy czy maja jeden piec na cale mieszkanie bo jednym piecem nie ogrzejesz mieszkania a co tu widac ze nie maja pieniedzy zeby zaplacic ze swojej kieszeni na ocieplenie
zenada, 31.01.2014, 13:45
Sprawdź grzybie ile tona węgla stoi. !
Teraz Ci 1500 i wyżyj oraz miej na węgiel i czynsz !
A jak sobie nie dasz rady to na bruk. Nie mówię, by komuś dawać zaraz rybę, ale ta demokracja zabrała nam także wędkę.
przelicznik, 25.02.2013, 13:45
Wiem,że jest drogo,że pensje w miejscu,a ceny w górę.Na szczęście każdy ma możliwość wyjechać(choćby na trochę)i dorobić do budżetu domowego.Jeszcze granic nie zamkneli,jeszcze ogłoszeń jest pełno.Wystarczy chcieć.NIESTETY znam takich,którzy nie wyjadą i nie zrobią NIC ,żeby sobie polepszyć,bo zasiłki z MOPR-U stracą.TO JEST CHORE.DO ROBOTY LENIE I NA WYBORY IŚĆ ZMIENIĆ WŁADZĘ W MIEŚCIE.
w, 25.02.2013, 14:02
Jak ktos w szkole podstawowej uwazal, wie, ze do takiego stanu nie mozna doprowadzic w ciagu jednego lub dwoch miesiecy.
Lennock, 25.02.2013, 18:04
Może trzeba sprawdzić piece,kominy i wentylację jeżeli lokatorzy twierdzą,że mimo palenia w piecu węglem mają tylko 15 stopni ciepła?
Majka, 25.02.2013, 09:42
Grzyb pojawił się tam nie od braku grzania,tylko od tego,że zburzono budynki Pomorskiej Odlewni,które stały kilka cm od budynku mieszkalnego i dawały "ocieplenie".
Cały budynek jest zagrzybiony,mimo że jego mieszkańcy palili w piecach,tak jak dawniej-a kiedyś tego grzyba nie było.Poza tym nie ma tam wielkich mieszkań,które trudno ogrzać.
Dorota, 25.02.2013, 10:17
wypowiedzi p.rozyckiego sa dla debili tak dla idiotow zamieszkujacych kamienice mpgin k....tylko czynsze brac a nic nie robic..nie oceniam czy ten grzyb to wina tych czy tamtych prawda jest taka ze budynki mpgin to ruiny
...., 25.02.2013, 12:55
Mądrale - trzeba natychmiast dokonać zamiany, przeprowadzić was na ul. Rybacką, będziecie palić 24 godz. na dobę , a pleśń wam na czole i na nosie wyrośnie, a w końcu na oczach. Ściana murowana na dwie dziurawe od pocisków cegły, obłożona od środka rigipsem klejonym przez fachowców z MPGN-u na tak zwane rzadkie "pączki kleju" to jest technologia różycka - gratuluję. Chcecie całkowicie nas upodlić, pomimo naszych problemów - biedy i chorób. Pan prezes MGNU powinien zamieszkać w takim mieszkaniu tylko przez jedną zimę - nie chodzi w krótkim rękawku i inhaluje zdrowe powietrze
Roman, 25.02.2013, 11:55
nażekać i czekać na jałmużnę?Nie masz możliwości we własnym mieście,to trzeba ruszyć du..pę i jechać zarobić kasę nawet za granicę.Też kupisz sobie mieszkanie albo nawet i dom.No,ale to już trzeba się języka trochę pouczyć,mieć jakiś fach w ręku,a to już za wiele dla niektórych.Pełno jest takich co tylko siedzą i marudzą i jeszcze pretensje do wszystkich,tylko nie do siebie.Komuna się skończyła,a niektórzy ciągle jakby w letargu.Nikt Ci nie pomoże,jak sam sobie nie potrafisz pomóc.OBUDŹ SIĘ CZŁOWIEKU i nie upadlaj się do końca.Choroby nikt nie wybiera i nikomu jej nie życzę,ale z biedy można wyjść.Tylko,że to kosztuje trochę wysiłku i wystawienia nosa trochę dalej niż tylko po za balustradę własnego balkonu.
w, 25.02.2013, 13:05
Prezes Różycki nie potrafi ludziom zapewnić mieszkań - to jest fakt. Prezydent Malinowski jest kompletnie bezradny, kombinuje tylko co sprzedać, co przekształcić w spółkę, ze tylko kasa dla rządzących była. Przez ich błędy ludzie mają wyjeźdżać za granicę?? Nie każdy może wszystko rzucic i wyjechać. Niech władze Grudziadza się obudzą zanim miasto do całkowitej ruiny doprowadzą.
Nadia, 25.02.2013, 16:27
Nadiu - czy Ty naprawdę jesteś niepełnosprawna umysłowo czy tylko tak udajesz??
A od kiedy to jakikolwiek prezes ma ZAPEWNIAĆ LUDZIOM MIESZKANIE??
Toż komuna skończyła się ćwierć wieku temu - za zgodną wolą całego narodu, który wybrał zamiast reglamentacji (kiedy to prezesi zapewniali ludziom to i owo) wolny rynek towarów, w tym mieszkań.
Kiedyż wreszcie skończy się ta postkomunistyczna patologia o bolszewickiej mentalności? Kiedyż wreszcie wymrą homosovieticusy potrafiące wyłącznie żądać i mieć pretensje??
Juka, 25.02.2013, 17:40
To po co są te dwa twory ( MPGN i GTBS) ? W statucie mają zapisaną pomoc w zapewnieniu bytu mieszkaniowego mieszkańcom, którzy spełniają określone warunki . Jeżeli nie mają żadnych obowiązków to po co istnieją ? Chyba tylko po to żeby zapewnić ciepłą posadkę pewnym osobą. Domy sprzedać prezesów zwolnić , wtedy wszyscy powinni być zadowoleni. Co do grzyba to jest prosta sprawa , nieocieplone budynki , duża różnica temperatury i skraplanie się pary wodnej na ścianie. W środku mogą mieć 30 stopni , a jak będzie duży mróz to i tak będzie mokro na ścianie . MPGN ma w dupie mieszkańców nawet jeżeli płacą.
JJJ, 25.02.2013, 18:40
Akurat za tego prezesa nie ma kolejek wieloletnich na mieszkanie komunalne i nikt wcześniej nie potrafił tego dokonać.
A ci ludzie zostali eksmitowani z jednego mieszkania za które ne płacili wiec nie dziwne że mają tak zaniedbane mieszkanie i oby nie dostali kolejnego
Lokator mpgn, 25.02.2013, 19:18
Możliwe że masz rację co do tych ludzi , nie znam ich więc nie upieram się ale co do reszty jestem pewien na 100 %. Dużo ludzi wyjechało , zmieniono warunki przyznawania mieszkań i problem się sam rozwiązał.Tylko nie przywiązywał bym się na twoim miejscu do mieszkania bo mpgn dużo mieszkań zamierza się pozbyć i wtedy pewnego dnia zapuka ktoś do Ciebie i oświadczy ,że jest właścicielem i teraz czynsz będzie wynosił 120% więcej.Bardzo ludzkie podejście prezesa. Nie ważne że regularnie płacisz czynsz.
JJJ, 25.02.2013, 23:15
Mieszkanie dostali z eksmisji więc za zadłużenie. Niby skąd mpgn ma brać na remonty jeśli tacy ludzi mają po kilka lub kilkanaście a niektórzy i kilkadziesiąt tysięcy długu. Całe lata było to tolerowane a teraz krzyk i lament że bieda i węgiel drogi. My płacimy czynsz więc dlaczego za nasze pieniądze mają być robione remonty dla ludzi, którzy nie płaca czynszu?
Gość, 25.02.2013, 14:46
Nie wszyscy mogą mieć dochody wysokie ,które wystarczą na opłaty.Jeśli w Grudziądzu zarabia się najniższą krajową i czynsz w prywatnej kamienicy za metraż ok. 65 m kw. wynosi 700 zł + gaz,prąd i woda i nie korzysta się z dofinansowania z Opieki do czynszu,ze względu na nadmetraż to niestety dochodzi do zadłużenia.W starej budzie to na zimę trzeba mieć ok 2,5 tony węgla i do tego drzewo więc koszt utrzymania mieszkania to ponad 1000 zł.Wszyscy,którzy tu szkalują tych ludzi to nie życzę wam żebyście znaleźli się w takiej opłakanej sytuacji.Ale niestety nasz naród był,jest i będzie zawistny i nikomu nie pomoże w trudnych chwilach,każdy widzi tylko na kimś i swój czubek nosa.Wstyd mi za takich rodaków.W Grudziądzu niestety jest bieda,a nie każdy może wyjechać i zostawić chorego dzieciaka,a zresztą myślicie,że obcokrajowcy czekają na nas z otwartymi rękami.Okażcie trochę współczucia tym ludziom. Jeśli chodzi o pieniądze to nie za wasze mają remontować mieszkania bo tym ludziom,którzy nie płacili lub nie płacą długu nikt nie daruje i ściągają im z wynagrodzeń albo sami spłacają-więc o co chodzi. Nie znam tych ludzi ale żal mi ich,ponieważ nikt nie zadłuża się specjalnie.Widocznie nie mieli z czego płacić i dlatego doszło do eksmisji. Dajcie już spokój z tymi obraźliwymi słowami i jeśli nie podoba Wam się coś to nie musicie wypowiadać się na tym forum.
maja, 26.02.2013, 00:56
daj na czynsz i opłaty.Dlaczego my podatnicy mamy składać się na takie żeczy?Jak jesteś taka dobroduszna,to masz szansę się wykazać.W tym przypadku dziecko ma dwoje rodziców.Zawsze któreś może wziąć się do roboty.Wstyd,żeby chłop nie umiał mieszkania pomalować i narażał chore dziecko na takie warunki.
w, 26.02.2013, 09:40
A kto od Ciebie woła na to.Jeszcze raz Ci powtarzam,że Ci ludzie płacą czynsz tak samo jak Ty,bo długi nie przepadają i to co są winni muszą oddać na poczet zadłużenia.
maja, 26.02.2013, 11:32
w, 26.02.2013, 13:32
Tak to władza niedobra władza przyniosła grzybki aby Wam było jeszcze gorzej.
Brak wentylacji i słabo grzane ! To jest powód. Po drugie gdyby u mnie pojawiły się wykwity grzyba z miejsca pojechałbym po środek grzybobójczy (10pln w markecie) wiadro farby i załatwiłbym problem. Za doprowadzenie mieszkania do takiego stanu należy karać.
gość, 25.02.2013, 17:10
a kto wam każe tam mieszkać !! kupcie sobie eleganckie apartamenty, najlepiej w nowym jorku przy central park west !! oferta przeogromna !! widok na central park bajeczny!! po szmal zgłoście się do ryżego na zielona wyspę!! własnie przywiózł z brukseli miliardy €uro, rozdaje wszystkim tym,którzy liżą mu d.pę, tak jak wy!!
west, 25.02.2013, 17:38
Mówiąc elegancko - ściemniasz na potęgę!
Przy Central Park West nie ma żadnych wolnych apartamentów; zostało trochę przy Central Park East, ale lipne, bo bez basenów...
East, 25.02.2013, 17:53