Dworzec PKP w Drawsku Pomorskim jak się patrzy!

W czwartek oficjalnie i uroczyście otwarto przebudowany i gruntownie zmodernizowany dworzec kolejowy. W poniedziałek – dzień otwarty dla mieszkańców.
  • Dworzec PKP w Drawsku Pomorskim jak się patrzy!

    W piątek podróżni nie mogli jeszcze skorzystać z poczekalni. Wszystkie pomieszczenia wewnątrz budynku były zamknięte.

    Krzysztof Bednarek

Czwartkowa uroczystość zorganizowana została dla VIP-ów. W piątek dworzec nadal był zamknięty. Mieszkańcy muszą poczekać do poniedziałku, kiedy to podczas dnia otwartego każdy będzie mógł zapoznać się z nowym budynkiem, jego nowymi funkcjami, a także zapoznać się z ofertą informacji turystycznej.

W wyremontowanych pomieszczeniach znajduje się poczekalnia dla podróżnych, biuro informacji turystycznej, siedziby organizacji pozarządowych zajmujących się ekologią i ochroną środowiska oraz sala do organizacji wystaw.

Zakończona właśnie rewitalizacja budynku, połączona ze zmianą funkcji dworca kolejowego, odbywała się w ramach współpracy transgranicznej z niemieckim partnerem. Drawsko Pomorskie i niemiecka gmina Schorfheide uzyskały dofinansowanie z unijnych pieniędzy na zagospodarowanie budynków dworca.
Przypomnijmy, że zanim burmistrz Drawska Zbigniew Ptak przejął dworzec od PKP, budynek znajdował się w opłakanym stanie i był wciąż dewastowany przez chuliganów. Po przejęciu dworca przez gminę Drawsko, partnerskie gminy podpisały porozumienie i wspólnie złożyły wniosek o dofinansowanie. Wniosek został pozytnie oceniony, a gmina Drawsko Pomorskie uzyskała dofinansowanie w kwocie 446 tys. euro z programu Intereg IV A.

Dzięki tym działaniom dworzec został uratowany i przywrócono mu dawny blask. A właściwie, to wygląda teraz jeszcze lepiej niż w latach swojej świetności.

 

autor: Krzysztof Bednarek
krzysztof.bednarek@gk24.pl 

Autor: GDP
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Gratuluje i zarazem zazdroszczę.Mieszkam W Złocieńcu gdzie mamy tez piękny budynek dworca,z nostalgia wspominam gdy się wspaniale prezentował w latach 70.
Magda M, 05.11.2011, 22:00
Co Ty mała przyrównujesz drawski dworzec do zlocienieckiego, w Zlocieńcu to jest teraz tylko przystanek, dworzec mieliście w dawnych czasach, które już minęły bezpowrotnie. Pomyśl co piszesz
Jan, 06.11.2011, 08:25
Panie Janie, w Złocieńcu jest dworzec (czy to się Panu podoba czy nie). Jest tam i poczekalnia, i kasa (której Drawsku brakowało, prawda? I może nadal brakuje). Przystankami możemy swobodnie nazwać Rzęśnicę, czy Suliszewo Drawskie.
Ewelina, 06.11.2011, 12:22
Właśnie zasięgnęłam informacji u jednego z pracowników PKP. Rozwieję tym wszelkie wątpliwości. Otóż, Drawsko Pomorskie jest PRZYSTANKIEM, natomiast Złocieniec - DWORCEM. Dlaczego? Dlatego, żeby uzyskać status dworca, musi być odpowiednia ilość metrów kwadratowych powierzchni stacji kolejowej (Złocieniec ma większą niż Drawsko), liczy się również ilość osób podróżujących (wysiadających i wsiadających - Złocieniec ma większą liczbę takich osób). Bierze się pod uwagę obecność nastawni dysponującej - Złocieniec ma dysponującą i wykonawczą, w Drawsku nie ma żadnej (Jankowo juz ma obie, ale nie jest dworcem, bo nie spełnia wszystkich wymogów, aby status dworca uzyskać).
Ewelina, 06.11.2011, 12:53
No i i Janek co teraz odpiszesz .Wytrącono Ci wszystkie argumenty.
Magda M, 06.11.2011, 15:30
super że mamy nowy dworzec bo pracy było wiele ,wiem o tym bo wiele czasu poświęciłam na porządkach żeby wyglądał ładnie i czysto.
Danielewicz, 16.11.2011, 13:53