Druga transza na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych już uruchomiona

Dofinansowanie w programie Prosument może wynieść 100 procent kosztów zakupu i montażu instalacji. Można uzyskać dotację w wysokości nawet 40 procent kosztów przedsięwzięcia, a resztę sfinansuje kredyt na preferencyjnych warunkach.
  • Fotowoltaika

    W zeszłym roku w ramach programu zawarto umowy łącznie na ponad 155 mln zł. Dotychczas wypłacono 47,6 mln zł, a do sieci przyłączono kilka tysięcy instalacji.

    Grupa BRM

Oto wyliczenia ekspertów z Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej. Chodzi o zyski z zainstalowania modułów fotowoltaicznych dla domu na przykładzie czteroosobowego gospodarstwa domowego i systemu o mocy 5 kWp – przy założeniu, że cała wyprodukowana energia elektryczna jest na bieżąco zużywana przez dom. Zużycie energii w tym przypadku to około 5000 kWh rocznie. Obecnie cena energii wynosi średnio 0,55 zł za 1 kWh zużytej energii elektrycznej, a zatem za energię zużytą w ciągu roku zapłacimy: 5000 kWh*0,55 zł/kWh= 2475 zł.

Dowiedz się: Czym jest i jak działa Program Prosument

Dobrze zaprojektowany system fotowoltaiczny powinien produkować średnio 900 kWh w ciągu roku z 1 kW zainstalowanego. To znaczy: mając instalację o mocy 5 kW, produkcja systemu powinna wynieść około: 5 kW*900 kWh = 4500 kWh * (uwaga: rzeczywista produkcja energii elektrycznej może być nieco wyższa lub niższa, zależnie od licznych czynników zewnętrznych, jak np. warunki atmosferyczne (duże zachmurzenie lub brak chmur) lub też występowania zjawiska zacienienia modułów czy ich fragmentów.

Poczytaj też: Inwestycja w panele fotowoltaiczne 

Teoretycznie system pozwoli na pokrycie 90 procent zapotrzebowania energetycznego domu dla czteroosobowej rodziny. Rachunek za energię elektryczną wyniesie: 5000 kWh – 4500 kWh = 500 kWh. Zatem ostatecznie mamy: 500 kWh* 0,55 zł/kWh = 275 zł w ciągu roku. 

Fotowoltaika po naszemu

Chociaż dla wielu fotowoltaika jest nieznanym pojęciem, zainteresowanie nią wzrasta z roku na rok. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił drugą turę pieniędzy na dofinansowanie mikroinstalacji. Wnioski będzie można składać w oddziałach BOŚ Banku. Dofinansowanie w programie Prosument udzielane jest do 100 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu instalacji. Można uzyskać dotację w wysokości nawet 40 proc. kosztów przedsięwzięcia, reszta to kredyt na preferencyjnych warunkach. 

800 milionów złotych do wzięcia

Prosument, przypomnijmy, to program NFOŚiGW dla tych, którzy zamierzają produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki sprzedawać do sieci. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie uruchomienia mikroinstalacji fotowoltaicznej. Fundusz zarezerwował na ten cel 800 mln zł, w tym 280 mln zł na wypłaty w formie dotacji i 520 mln zł na wypłaty pożyczek dla umów zawieranych w latach 2014–2020.

W roku 2015 w ramach programu zawarto umowy łącznie na ponad 155 mln zł. Dotychczas wypłacono 47,6 mln zł, a do sieci przyłączono kilka tysięcy instalacji. Dlaczego nie więcej? – Z badania, które przeprowadziliśmy 2 lata temu wynikało, że dwie trzecie obywateli nie wiedziało, czym są Odnawialne Źródła Energii – zaznacza Barbara Lewicka-Kłoszewska, ekolog i wiceprezes Fundacji BOŚ. – Aż 95 procent z nich nie odróżniało kolektorów słonecznych od modułów fotowoltaicznych. Polacy nie wiedzieli wtedy, że kolektory słoneczne podgrzewają wodę, a panele fotowoltaiczne przekształcają energię słońca w elektryczną. Dzisiaj ich wiedza jest znacznie większa.

Stawki gwarantowane w OZE

Ci, którzy przyłączą się do sieci po 1 lipca 2016 roku, otrzymają stawki gwarantowane na zakup energii elektrycznej w instalacji OZE. Jeżeli moc ich instalacji wynosi do 3 kWh, to przez 15 lat cena sprzedawanej przez nich energii wyniesie 75 gr/kWh, a w przypadku instalacji od 3 do 10 kWh wyniesie 65 gr/kWh.

Warto wiedzieć: Ile kosztują panele fotowoltaiczne

Nie będzie można jednak korzystać jednocześnie z programu Prosument i taryf gwarantowanych. Inwestorzy, którzy skorzystają z Prosumenta, będą mogli natomiast korzystać z netmeteringu (opomiarowania netto). Oznacza to, że ile energii oddadzą do sieci, tyle będą później mogli z tej sieci pobrać. Rozliczenie z dostawcą energii ma być półroczne. Przy odpowiednim doborze okresów rozliczeniowych energia, wyprodukowana latem, zaspokoi zimą potrzeby gospodarstwa. Uwzględniane będą także rozliczenia dwustrefowe.

Tyle można zaoszczędzić

Z wyliczeń przygotowanych przez naukowców ze wspomnianego Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej wynika, że czteroosobowa rodzina mogłaby obniżyć rachunek za energię z 2475 zł (rocznie) nawet do 275 zł. Wyliczenia można zrobić samodzielnie korzystając, np. z kalkulatorów znajdujących się na stronie projektu „Postaw na słońce" współfinansowanego ze środków NFOŚIGW, a realizowanego przez Fundację BOŚ. – Przygotowaliśmy m.in. sześć specjalnych kalkulatorów, dzięki którym można wyliczyć zużycie energii elektrycznej, emisję CO2 oraz jego kompensację, dobór paneli fotowoltaicznych i efekt ekonomiczny takiego przedsięwzięcia - wymienia Andrzej Pietrucha, prezes Fundacji BOŚ.

Kalkulator w internecie

Wszystkie informacje znajdują się na portalu postawnaslonce.pl. Przykład: kalkulator, w którym wyliczamy zużycie energii elektrycznej w domu to tabela, w której uzupełniamy poszczególne wartości. Przez wyliczenia prowadzi nas obrazek domu. Po naciśnięciu na kuchnię, łazienkę, pokoje, spiżarnię itp. przenosimy się do kolejnych rubryk. Wszystkie pomieszczenia, które uwzględniliśmy w wyliczeniach, zmieniają kolor na czarno-biały. Dzięki temu unikniemy pomyłki.

Polska fotowoltaika rozwojowa

Polska jest krajem o dużym potencjale w zakresie fotowoltaiki. Średnia ilość nasłonecznienia daje energię na poziomie 1100 kWh/m kw. rocznie. To wystarcza, aby wykorzystywać je do produkcji energii elektrycznej na użytek gospodarstw domowych. Są też jednak obszary o mniejszym i gorszym potencjale nasłonecznienia. Np. dla Lubelszczyzny to 1200 kWh/m kw. w roku, a na Mazurach i Pomorzu - już tyko 900 kWh/m kw.

Przeczytaj: Mikroinstalacje OZE dla odbiorców indywidualnych 

OZE po europejsku

Mikroinstalacje OZE rozwijają się w wielu krajach Unii Europejskiej, najbardziej w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Danii. Liderem w są Niemcy, gdzie od ponad 20 lat funkcjonuje system stałych taryf na energię elektryczną z OZE wspierających rozwój energetyki rozproszonej. W Polsce, jak wynika z najnowszego raportu „Krajowy Plan Rozwoju Mikroinstalacji Odnawialnych Źródeł Energii do roku 2030", przygotowanego przez Instytut Energii Odnawialnej, potencjał rozwoju do roku 2030 wynosi 3,6 mln mikroinstalacji, w tym ze znaczącym udziałem fotowoltaiki. 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Pani redaktor - proszę się douczyć na ten temat, bo w artykule są bzdury. W jednym zdaniu "dofinansowanie do 100" a następnie pisze pani o kredycie.
Brak logiki.
Morkowska, 14.03.2016, 12:47