Ciekawe nazwy spółdzielni mieszkaniowych, czyli Nasza Sprawa, Wspólna Chata

Złota Kielnia, Wioska w Wiosce, Odzieżowianka, Dźwigar czy Geesowianka, to tylko niektóre nazwy spółdzielni mieszkaniowych, które zarządzają nieruchomościami.
 • W Polsce działa prawie cztery tysiące spółdzielni mieszkaniowych

  Array
 • W Polsce działa prawie cztery tysiące spółdzielni mieszkaniowych

  Z.Gunia
 • W Polsce działa prawie cztery tysiące spółdzielni mieszkaniowych

  Z.Gunia
 • W Polsce działa prawie cztery tysiące spółdzielni mieszkaniowych

  Z.Gunia

W całej Polsce jest ponad 3700 spółdzielni mieszkaniowych. Większość z nich powstała w czasach PRL-u i w latach dziewięćdziesiątych, a ich nazwy były wówczas bardzo aktualne.

Zobacz też: Prywatnymi mieszkaniami nadal zarządzają spółdzielnie 

Twórcy nazw spółdzielni mieszkaniowych bardzo często chcieli podkreślić kolektywny charakter instytucji. Dlatego, też jest bardzo dużo Naszych Domów, Naszych Kątów, pomiędzy którymi wyróżniają się: Nasz Zdrowy Dom w Piasecznie, oraz warszawskie Nasza Sprawa i Nasze Ognisko. Wspólną Chatę, Dom, Dach a nawet Cel mają mieszkańcy stolicy. Jest też SM Wspólnymi Siłami.

Wiele spółdzielni wykorzystuje również przymiotnik nowe: Nowe Miasto, Nowe Zjednoczenie czy Nowy Dom. A przysłowie "Przezorny zawsze ubezpieczony" mogłoby być hasłem reklamowym warszawskiej spółdzielni Przezorność. Ale nie zawsze jest wesoło. Smutno brzmią nazwy np. SM Bloki w Sędziszowie Małopolskim, czy SM Płyta w Jaśle czy w Przemyślu. Jednak warszawskie Szare Domy, to spółdzielnia z tradycjami, a nazwa nawiązuje do budynków wybudowanych w dwudziestoleciu międzywojennym właśnie z szarej cegły cementowej.

- Spółdzielnie mieszkaniowe kojarzą się z dużymi instytucjami, które mają w swoich zasobach setki, tysiące mieszkań. Często jednak bywa tak, że wybudowały jeden czy dwa budynki i nimi zarządzają od lat. Posiadają kilkudziesięciu członków, a ich nazwy po zmianie systemu nie zmieniły się w cale. Niektóre nie są nawet otwarte przez cały tydzień, a tylko w wybrane dni - opowiada Wojciech Magin, z biura nieruchomości In-house, który bardzo często współpracuje ze spółdzielniami mieszkaniowymi.

We Wrocławiu znajdziemy bardzo dużo ciekawych nazw, często mających wiele wspólnego z poprzednią epoką np.: Odzieżowianka, Automatyk, Związkowiec, Nadzieja, Gawra, Cukrownik, Elektrociepłownik, Super, Komunalnik, Chemik, Cegiełka. Niekwestionowanym liderem nazewnictwa jest tu Złota Kielnia.
W Wołowie jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Obywatelski Dom, a Zgoda buduje i zarządza w Izbicy Kujawskiej i Łysomicach. Zjednoczeni są w Bydgoszczy, a Współpraca panuje w Lublinie. W Kożuchowie bez zmian: SM Odrodzenie znajduje się przy ul. 22 lipca. Przodownik ostał się w Tomaszowie Mazowieckim, a Geesowianka wciąż funkcjonuje w Adamowie koło Zamościa. Ciekawie jest też w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie króluje SM Dążność. W Radomiu znajdziemy za to SM Dźwigar i Razem, a w Kielcach Domator i Armatury. Dziwne, że w Opocznie zamiast Armatury jest Pionier.

Złota Kielnia powstała w latach osiemdziesiątych i pewnie stąd ta nazwa - dowiedzieliśmy się we wrocławskiej spółdzielni. Kielnia, ale nie złota, jest również w Łodzi. Inaczej było z wrocławską SM Zryw.

- Był to jeden zakładowy budynek, który chciał kupić prywatny inwestor. Jednak udało się stworzyć spółdzielnię w 1998 roku, która skupia 27 mieszkań. Wiadomo jak to kiedyś było, ale udało nam się wykupić budynek dawnego zakładu Fadroma - mówi Jerzy Kycia z S.M. Zryw. 

Zobacz też: Mieszkanie od dewelopera i spółdzielni mieszkaniowej. Różnice 

Młodość jest za to w Chojnowie i w Lądku Zdroju. Młodzieżowe Spółdzielnie Mieszkaniowe królują w Świebodzicach, Kamieńcu Ząbkowickim, we Wrocławiu jest nawet Młody Energetyk, a Młoda Rodzina w Grudziądzu. Tuta znajdziemy też Dom Marzeń, a Przyszłość zarządza w Wierzbnie. Perspektywę widać we Włocławku. W Świeciu nieruchomościami zarządza SM Pomóż sam sobie. Górnik rządzi w Wałbrzychu, a w Zdzieszowicach Koksownik.

Często spółdzielnie noszą żeńskie imiona np. Danuta w Środzie Śląskiej, Marysieńka w Wąbrzeźnie, Natalia w Grudziądzu czy wrocławskie Barbara i Halinka. Zdarzają się też imiona męskie: Jan w Sycowie czy Jakub w Oławie. Bardziej współcześnie brzmią za to Oskar we Wrocławiu, Wenus w Toruniu czy Victoria w Chełmży. Niektóre instytucje noszą imiona bohaterów narodowych np. Mieszka I czy Juliusza Słowackiego, ale w Lublinie odnajdziemy także SM im. Dobrego Pasterza.

Niekiedy spółdzielnie mieszkaniowe korzystają z nazw miejscowości i tak w Rypinie znajdziemy Rypiniankę, w Rozkoszy Rozkoszankę, a Wioska W Wiosce znajduje się w miejscowości Wioska koło Lipna.

Nie wiemy jaki jest metraż mieszkań oferowanych przez SM Mikrus w Płocku, ale budynki nie pękają w warszawskiej SM Monolit. Gwarancję w nazwie oferuje też ostrołęcka instytucja Murbeton. Mamy nadzieję, ze spółdzielnia Budowlano - Mieszkaniowa Oszczędna nie oszczędza na swoich członkach.
Jest również kilka nazw, które są bardzo enigmatyczne np. Nauczycielska Spółdzielnia Mieszkaniowa Znicz w Bydgoszczy, Mars w Lublinie czy Celuloza w Kostrzynie nad Odrą. Dziwią też nazwy Spółdzielni Mieszkaniowych w Krakowie: Budynki Rozproszone, Pokój i Dobro czy Spółdzielnia Mieszkaniowa Wspólnota - Członkowie Oczekujący.

Współczujemy obcokrajowcom, którzy musieliby załatwić coś w krakowskiej spółdzielni Rżąka czy w Żółkiewce w SM im. Żółkiewskiego przy przy ul. Żółkiewskiego.

Zdecydowanie najdłuższą nazwą może się pochwalić: Spółdzielnia Mieszkaniowa Pomocy w Budownictwie Jednorodzinnym im. Bolesława Krzywoustego przy Kopalni w Kamieńcu Ząbkowickim, ale tuż za nią plasuje się Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Wygnańców ze Wschodu w Świdnicy. Długą nazwę ma również Spółdzielnia Mieszkaniowa przy Lubelskiej Wytwórni Tytoniu Przemysłowego czy Spółdzielnia Mieszkaniowa Borek przy Fermentowni Tytoniu Przemysłowego w Kraśniku. Również w tej miejscowości znajdziemy Spółdzielnię Mieszkaniową Pracowników Fabryki Łożysk Tocznych.

Zobacz też: Przekształcenie spółdzielni mieszkaniowej we wspólnotę mieszkaniową 

Spółdzielnie mieszkaniowe są nieodłącznym elementem polskiego rynku nieruchomości. Wciąż niestety kojarzą nam się z reliktami przeszłości, chociaż niektóre z nich wciąż prężnie działają, budując nowe budynki. Może zmiana nazwy byłaby dobrym pomysłem na zapoczątkowanie przemian, których wymaga zmieniająca się rzeczywistość? 

Autor: Zuza Gunia
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

"Posiadają kilkudziesięciu członków, a ich nazwy po zmianie systemu nie zmieniły się w cale."
czyżby, 02.04.2014, 18:57
A CZEMU MA SŁUŻYĆ TEN IDIOTYCZNY TEKST ?
JAN KOWAL, 29.09.2014, 09:05
Hello there! This post couldn't be written any better!
Reading this post reminds me of my good old room
mate! He always kept chatting about this.
I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read.
Many thanks for sharing! My site; dildok3 (Vernell)
KZ, 15.11.2020, 11:34
Greetings from Los angeles! I'm bored to tears at work so I decided
to check out your blog on my iphone during lunch break.
I enjoy the knowledge you provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm amazed at how fast your blog loaded on my mobile ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb blog! My webpage ... dildok3
WH, 16.11.2020, 18:53
Do you have any video of that? I'd want to find out
some additional information. My web-site - dildok3
NR, 16.11.2020, 04:34
What's up, this weekend is pleasant in favor of me, since this occasion i am reading this enormous informative piece of writing
here at my house. My site dildok3 - Chet -
YZ, 15.11.2020, 10:12
Hey very interesting blog! My blog: dildok3
SA, 15.11.2020, 13:43
Hi colleagues, good article and good urging commented here, I am
really enjoying by these. My homepage - dildok3 (xvj3gsdfghhfies.link)
TS, 15.11.2020, 21:30
I think the admin of this site is really working hard for his web page, for the reason that here every stuff
is quality based stuff. My blog post; dildok3
UM, 15.11.2020, 13:36