Bydgoszcz: prezydent będzie zachęcał do budowy domów jednorodzinnych

- Przespaliśmy okres, w którym sąsiednie gminy przygotowały atrakcyjne tereny pod budownictwo jednorodzinne. Ruszamy z akcją, która odwróci trend ucieczki mieszkańców - zapowiada Rafał Bruski.
  • Prezydent Bydgoszczy będzie zachęcał do budowy domów jednorodzinnych

    Prezydent Bydgoszczy będzie zachęcał do budowy domów jednorodzinnych

    archwium regiodom.pl

Najpóźniej w czerwcu gotowe będą dwa projekty uchwał, które zachęcą do budowy domów jednorodzinnych w granicach Bydgoszczy.

- Niestety, 10, 12 lat temu miasto zupełnie przespało okres, w którym ościenne gminy przygotowały atrakcyjne tereny pod budownictwo jednorodzinne. Bydgoszcz nie zrobiła w tym zakresie nic. A skutkiem była ucieczka wielu naszych mieszkańców. Stąd pomysł dwóch ciekawych narzędzi, które powinny odwrócić ten trend - mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Główny problem jego zdaniem to brak tanich działek, których cena byłaby konkurencyjna do tych z np. Białych Błot, Osielska, Łochowa czy Brzozy. 

Dlatego pierwszym narzędziem ma być preferencyjny system zbywania prawa wieczystego użytkowania działek pod budownictwo jednorodzinne. Taka transakcja miałaby się odbywać pod dwoma warunkami - rozpoczęcia budowy w ciągu dwóch lat i zakończenia w ciągu pięciu. - Dzięki temu zniechęcimy do tego typu transakcji spekulantów albo liczących na długookresowy zysk deweloperów. Natomiast indywidualnym klientom damy możliwość zakupu działki za jedną czwartą jej wartości. Oszczędzone w ten sposób pieniądze będzie więc można przeznaczyć na samą budowę domu - tłumaczy prezydent.

Cała procedura zakupu działki odbywać się będzie na zasadzie przetargu. Jego zwycięzca od razu płaciłby miastu jedną czwartą wylicytowanej kwoty, a potem płaciłby tylko obowiązkową opłatę z tytułu użytkowania wieczystego w wysokości jednego procenta wartości gruntu. Będzie też możliwość późniejszego złożenia wniosku o przekształcenie prawa własności i natychmiastowego wykupu terenu na własność.

Pierwszy pakiet działek, które mają objąć nowe przepisy, wyznaczono w Opławcu, w rejonie ulicy Meysnera. Magistrat już zwrócił się do MWiK o uzbrojenie tego terenu.

Drugim narzędziem ratusza mają być zwolnienia z obowiązku opłaty podatku od nieruchomości przez pięć lat od czasu zakończenia budowy domku. - Na pierwszy rzut oka jest to bardzo ciekawa propozycja - ocenia Dawid Dornowski, ekspert rynku nieruchomości z bydgoskiego oddziału firmy Moderator. - Oczywiście, więcej na ten temat będzie można powiedzieć dopiero, kiedy poznamy dokładne szczegóły związane z procedurą zakupu.

Prezydent zapewnia, że szczegóły pomysłu przedstawi być może już na przełomie maja i czerwca.

Autor: redakcja GP
Współpraca: (bog)
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Przeprowadziłem sie do Nowej Wsi Wielkiej i to był strzał w 10!. Spokojna okolica. Puszcza Bydgoska pod nocem , ZUPEŁNIE INNE POWIETRZE, Jezioro Jezuickie (Chmielniki) 4 km. 16 km do Bydgoszczy. Polecam
Tomasz, 08.05.2013, 09:49
Dla kogo ta Promocja ?
zientara, 08.05.2013, 10:54
Rozdęta i niemrawa administracja, urzędy rozpirzone po całym mieście, kolesiostwo i marnowanie pieniędzy na kazdym kroku. W tym mieście człowiek po prostu się męczy.
Obserwer, 08.05.2013, 10:55