Bydgoszcz: pół tysiąca rodzin chce płacić niższe czynsze

Już około 500 osób zamieszkujących w budynkach Administracji Domów Miejskich złożyło wnioski o obniżenie czynszu. Jest szansa, że po podwyżce zapłacą za niego mniej.
  • Lokatorzy mieszkań należących do ADM

    Lokatorzy mieszkań należących do ADM mogą starać się o obniżki czynszu. Tymczasem niektórzy - jak ci na zdjęciu, z kamienicy przy ul. Gdańskiej - protestują przeciw podwyżkom

    Jarosław Pruss

Przypomnijmy: ADM we wrześniu wprowadza podwyżki czynszu. Miejska spółka wyciąga jednak rękę do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Wnioski o obniżkę czynszu bydgoszczanie mogli składać od 2 lipca. - W tym czasie dokumenty złożyło około 500 naszych najemców - informuje Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM.

Kto może ubiegać się o niższe opłaty z uwagi na osiągane dochody?

O niższe czynsze mają prawo ubiegać się lokatorzy budynków należących do ADM. Zainteresowani mają możliwość dostać 20, 30 albo 50 procent rabatu do czynszu. Pod uwagę brane jest kryterium dochodowe oraz to, czy lokator mieszka sam, czy z rodziną. Gdy np. rodzina chce płacić 20 procent mniej, dochód na osobę w rodzinie nie może być wyższy niż 999 złotych. W przypadku, gdy jest to osoba samotna – 1399 złotych.

Zobacz też: Czynsze w ADM mają wzrosnąć aż o 40 procent 

Gdy jednak osoba jest samotna i stara się o połowę mniejszy czynsz, jej dochód nie może być wyższy niż 999 złotych brutto miesięcznie. U rodziny próg ten wynosi 679 złotych w przeliczeniu na osobę.

Zniżki obowiązują przez rok

Gdy ADM uzna, że najemcom należy się niższy czynsz, ci będą płacić mniejsze kwoty przez rok, począwszy od września. Jeżeli administracja złapie wnioskodawcę na tym, że podał fałszywe informacje o dochodach, a nie wykryła tego przed przyznaniem rabatu, narzuci na najemcę karę: 200 procent kwoty nienależnie otrzymanej obniżki czynszu.

Przeczytaj więcej: Po podwyżce czynszu mogą płacić mniej 

Z bonifikaty nie mogą skorzystać lokatorzy mieszkań socjalnych (lokale o obniżonym standardzie) i ci, wobec których administracja wszczęła procedurę wypowiedzenia umowy najmu.

Wniosek o przyznanie obniżki czynszu można pobrać i złożyć w swoim Rejonie Obsługi Mieszkańców. Dokumenty można też pobrać ze strony internetowej www.adm.com.pl. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy