Bydgoszcz: niski czynsz tylko dla ubogich

Po dwugodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła podwyżkę opłat za mieszkania komunalne. Nie będzie konsultacji społecznych, a za mieszkania z miejskich zasobów zapłacimy 40 proc. więcej
  • Rada Miasta Bydgoszczy

    Rada Miasta Bydgoszczy przegłosowała wyższe stawki czynszów.

    Andrzej Muszyński

Jak już wcześniej informowaliśmy, zmiany obejmą około 11 tys. najemców mieszkań, którymi dysponuje Administracja Domów Miejskich. Szczegółowe zasady nowej polityki ratusza przedstawił wczoraj Jerzy Walkowiak z Urzędu Miasta.

Zobacz też: Bydgoszcz: czynsze w ADM mają wzrosnąć aż o 40 procent 

- Nie było to konieczne, ale przeanalizowaliśmy stawki czynszów wszystkich administratorów w mieście - mówił Walkowiak.

Z wyliczeń ratusza wynika, że do tej pory za mieszkania zarządzane przez ADM płacono średnio 4,43 zł, spółdzielcze – 4,67, Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego – 8,53, a u prywatnych właścicieli aż 9,17 zł.

Teraz stawka miejskiego czynszu wzrośnie do 7,50 zł. Dzięki temu znajdą się fundusze na remonty. W programie uwzględniono jednak ulgi dla osób o niższym uposażeniu lub mieszkających poza centrum miasta czy na peryferiach. Najmniej płacić będą samotni, których dochód nie przekracza 999 zł i rodziny, gdzie na osobę przypada 679 zł.

– W skrajnych przypadkach niektóre osoby, czy rodziny będą płacić 3,75 zł za metr kwadratowy – zaznaczył Jerzy Walkowiak.

Deklaracje ratusza nie przekonały radnych Prawa i Sprawiedliwości. Piotr Król, szef klubu, kilka razy pytał, czy po podjęciu uchwały większość mieszkańców będzie płacić wyższe czynsze. Nie otrzymał konkretnej odpowiedzi. – Żeby to ustalić, musielibyśmy znać dochody mieszkańców, które są objęte tajemnicą – stwierdził prezydent Rafał Bruski.

Zdaniem Króla, prezydent nie odpowiedział, bo nie chciał. – Przecież to oczywiste, że podwyżkę wprowadza się po to, żeby zarobić, a nie stracić. To mydlenie oczu – zaznaczył Król.

Głos zabrał też Cezary Domachowski, prezes ADM. Tłumaczył, że podwyżka, paradoksalnie, jest dobra dla uboższych mieszkańców prywatnych kamienic. –- Dodatki mieszkaniowe są bowiem obliczane na podstawie dotychczasowych, dumpingowych stawek czynszu gminnego – mówił Domachowski.

Radny Stefan Pastuszewski zaproponował, żeby przeprowadzić konsultacje społeczne dotyczące programu gospodarki mieszkaniowej. Wniosek odrzucono. Za uchwałą zagłosowało 18 radnych, przeciw było 5 rajców PiS.  

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: (my)
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

zamiast zagospodarować pustostany i uzyskać z nich czynsz (np na Toruńskiej 90 od pół roku) lepiej podnieść czynsze, łatwiej
kowalski, 28.03.2012, 23:07
Jedna sprawa, że warto stworzyć młodym ludziom możliwość zagospodarowania pustostanów. Ale takie podnoszenie czynszów to tylko urealnianie sytuacji. Proszę Państwa z mieszkań komunalnych - przez lata żyliście niemal za darmo! Nawet po podwyżkach Wasze czynsze są śmiesznie niskie wobec standardów. Spytajcie osób, które wynajmują mieszkania w rzeczywistości rynkowej. PRL skończył się ponad 20 lat temu, a Wy pragniecie wciąż tych realiów. Za wolność płaci się odpowiedzialnością i braniem rąk w swoje sprawy a nie ciągłym liczeniem na publiczne wsparcie.
Marcin, 29.03.2012, 09:09
Tka naprawde trzeba nie miec kompletnego pojecia zeby pisac takie bzdety,Moje mieszkanko jak je nazywam, jest na patrezre nad piwnicami od połmocy zimne jak diabli sloneczko w zaden sposob nie dociera, zeby utrzymac jako taka temperature trzeba spalic okolo 3 ton wegla.swiatlo tez wczesnie tzreba zapalac w urzadzenie lazienki wlozylem 5 tysiecy zlotych teraz mam standart podwazszony ja za moje podwyzszam ktos czerpie. polityka jest do kitu mieszkam tutaj do konca roku, kto nie placil czynszu i tak nie bedzie placil a teraz dojda nowi. chciwy dwa razy traci . moze jakisz szanowny radny sprobuje za tysiac zlotych pzrezyc placac czynsz wegiel gaz prad no i cis jeszcze przydalo by sie zjesc o lekach nie wspomne powodzenia
Jan Wspanialy, 10.09.2012, 13:37
Połowa podanej stawki czynszu w BTBS to spłata kredytu, której w ADM nie ma. Koszty mieszkaniowe w czynszu BTBS są podobne jak w spółdzielniach. ADM chce mieć zyski jak prywatni właściciele. Ponadto pomoc dla ubogich należy do kompetencji urzędników pomocy i opieki społecznej. Różnicowanie czynszu ADM w zależności od niesprawdzalnych dochodów prowadzi do nadużyć i korupcji decydentów w sprawie wysokości czynszu.
Dlatego uchwała wprowadzająca nierówne traktowanie najemców jest niezgodna z Konstytucją i powinna być uchylona przez Wojewodę.
Najemca ADM, 05.04.2012, 10:22
Nareszcie wzrosną czynsze w adm!!!! I tak w porównaniu z prywatnymi kamienicami są niskie!!!!!!!!!! Lokatorzy w prywatnych kamienicach tez na własny koszt podnoszą standard lokali! I niestety właściciel tez tego nie uwzględnia, niestety.
LOKATOR , 14.10.2012, 22:31