Bydgoszcz. „M” na wodzie z niskim czynszem

Butla z gazem, łóżko piętrowe, taras wychodzący na wodę i codziennie inne widoki za oknem. Zamieniłbyś mieszkanie w bloku na barkę?
  • Mieszkalna łódź

    Mieszkalna łódź nie pędzi tak jak motorówka, rozwija prędkość do 15 km na godzinę

    Agata Kozicka

Prawo nie zakłada stałego pobytu i zameldowania na łodzi. A jednak pojawiają się chętni, by zamiast w mieszkanie – zainwestować w dom na wodzie. 

– Jest małżeństwo w Warszawie, a pewien pan we Wrocławiu już przeszedł żmudne procedury z urzędnikami i mieszka oficjalnie na łodzi – podaje Marek Jankowski, szef projektu w bydgoskiej firmie La Mare produkującej łodzie, w których można zamieszkać.

Za ile można mieć łódź mieszkalną

Budowa trwa około 2 miesięcy. Cena takiej łodzi jest uzależniona od wielkości jednostki. – Większa o długości 10 metrów i szerokości 4,5 metra kosztuje z pełnym wyposażeniem już od 72 tys. euro, mniejsza – 10 na 3,3 metra to wydatek 60 tys. euro. Na razie zamawiają je głównie Niemcy i Holendrzy, ale La Mare buduje dwie łodzie, które trafią do Korei.

W Polsce jeszcze nie sprzedali barki mieszkalnej

Ale... – Jedną chce kupić Wrocław – zdradza Jankowski. – Oni są zachwyceni tym, jak udało się Bydgoszczy wykorzystać to, że jest miastem na wodzie. Jesteśmy w tej chwili najbardziej otwartym na wodę miastem w Polsce. I dlatego... – Chcemy jedną z naszych łodzi oddać w użytkowanie ratuszowi, żeby pływała po Brdzie, po kanałach i promowała „Bydgoszcz, miasto na wodzie". W środku mogłaby być informacja turystyczna. Urząd musiałby ją tylko utrzymywać – proponuje.

I nie będzie to jedyna łódź mieszkalna na kujawsko-pomorskich wodach

– W przyszłym roku sam planuję wyprowadzić się na łódź. Będę pewno pierwszym, który zamieszka na wodzie w Bydgoszczy - przypuszcza Jankowski. – Daleko nam jeszcze do Holandii. Tam są całe osiedla barek przycumowanych w kanałach. Jeszcze nam brakuje odpowiedniej infrastruktury dla wodniaków. Nawet nie w każdej marinie jest możliwość opróżnienia toalety. – Ale z roku na rok jest coraz lepiej. Są mariny w Bydgoszczy i na zachód od miasta kolejno w Nakle, Ujściu, Czarnkowie. Na południe mamy Łabiszyn, Pakość Kruszwicę – wymienia szef projektu w La Mare.

Polecamy również: Niecodzienna inwestycja – dom na wodzie (WIDEO) 

Wynajem mieszkania na wodzie

House boat z La Mare można zatem nie tylko kupić, ale też wyczarterować i zwiedzać nasz region z wody. Wynajęcie 5-osobowego domu na wodzie nie jest tanie, bo kosztuje w sezonie 350-470 złotych na dobę. Chętnych nie brakuje. Rezerwacje robią Holendrzy, Niemcy.

Może dlatego, że samo mieszkanie na łodzi jest tanie. Tańsze niż w bloku. Ogrzewanie nawet zimą (wraz z podgrzaniem wody) to wydatek 70 -100 zł na miesiąc. Akumulatory ładują się podczas pływania. Spalanie paliwa jest też niewielkie 3 litry na godzinę. Do tego woda, wywóz nieczystości. Jednostka pływa nie szybciej niż 15 km na godz. i ma mniej niż 12 metrów długości, więc po krótkim przeszkoleniu może nią kierować każdy dorosły. Nawet bez prawa jazdy.

Aby jednak wypłynąć na Wisłę, trzeba już większych umiejętności. – Rzeka wprawdzie oferuje piękne widoki, ale nawet płynąć po znakach, bardzo łatwo nadziać się na niespodziewane przeszkody – puentuje szef projektów w La Mare.

Autor: Agata Kozicka
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

by było nawet coś takiego mieć. tylko kto mi kredyt da?
jola, 29.05.2012, 23:16
To że fajne nie oznacza że praktyczne masz małe dzieci to co zrobisz jak rzez nieuwagę wpadnie do wody? Co do jednego się zgodzę uzyskać teraz kredyt na mieszkanie to istna katorga.
Paweł, 30.05.2012, 13:09
A co zrobisz jak dziecko przez Twoją nieuwagę ściągnie gorącą herbatę ze stołu? Albo...można podać sto innych sytuacji? Nazwiesz swój stół niepraktycznym? Takie rozumowanie jest złe. Wypadki mogą się zdarzyć zawsze i wszędzie, ale tu nie o tym mowa. Przyznam, że przypatruję się tej firmie od jakiegoś czasu i uważam, że stworzyli "tym czymś" coś bardzo praktycznego. Połączenie wygody domu z możliwościami jachtu motorowego. Kredyt, fakt, coraz trudniej dostać.
Papa, 30.05.2012, 14:16
Rewelacja!!! Widziałem jak ten Houseboat z Bydgoszczy stał na wyspie młyńskiej. Wkońcu, ktoś w tej Bydgoszczy zaczął myśleć. Mamy piękne rzeki a nie umiemy z nich korzystać. Życzę powodzenia. Ja już nie zamieszkam z dzieciakami na wodzie ale pomysł na wakacje jest nieziemski. Wysoka cena? Pani redaktor... Za 350zł to można wyczarterować łódkę rybacką a tu mamy pełen wypas dla 5 osób. Jak widzieliśmy jest nawet grill hehe. Koko Koko Houseboat spoko.
Zeniu, 30.05.2012, 11:02
Ja jestem zdecydowanie za mieszkaniami w tradycyjnych blokach, dlatego w getinie na takie m załatwiam kredyt. Mam nadzieję że wszystko pójdzie sprawnie i do wakacji będę już na swoim.
ola, 30.05.2012, 12:00
Komentarz został usunięty.
3 lata temu przypadkowo miałem przyjemność uczestniczenia w rejsie takim houseboatem. Było to we Francji na szlaku Canal Nantes-Brest.Taki houseboat jest przestronny i bezpieczny a konstrukcja barki powoduje, że pokład jest stabilny. Polecamy dla par, rodzin z dziećmi lub grupki znajomych
Kamil, 03.06.2012, 15:59
cena, ceną, ale sami spójrzcie, że eksploatacja takiego houseboutu jest tańsza niż zwykłego domu. gdyby nie fakt, że mam już kredyt na mieszkanie w bloku sam bym zainteresował się takim temat. ciekaw jestem tylko co z tym houseboat'em dla miasta - naprawdę fajna promocja. swoją drogą, jakie przepisy/szkolenia/kursy/ trzeba skończyć, żeby wynająć taką łódź, chociażby na weekend?
wojtkowiak, 24.06.2012, 14:14
Na taką łódź z firmy czarterowej, która nie przekracza 15km/h nie trzeba mieć żadnych uprawnień
Jakub, 03.08.2014, 09:13
To jest bardzo ciekawa propozycja spędzenia urlopu. Tydzień czarteru takiego houseboata wcale nie wyniesie drożej niż np. tydzień nad morzem. I jeszcze coś nowego, codziennie inne miejsca, cisza i spokój. To jest to czego szukałem i to w Bydgoszczy no proszę..............
Ural, 25.07.2012, 08:42