Bydgoszcz. Komunalne czynsze większe już od września

Jesteś najemcą lokalu należącego do ADM, a Twoje dochody są przynajmniej średnie? Twój czynsz wzrośnie: nawet o 40 procent!
  • Komunalne czynsze większe już od września

    11 tysięcy lokatorów bydgoskiej Administracji Domów Miejskich dostało wypowiedzenia umów

    archiwum "Gazety Pomorskiej"

Administracja Domów Miejskich zaczęła wysyłać do swoich lokatorów wypowiedzenia umów. Akcja związana jest z podwyżką stawek za czynsz i dotyczy... około 11 tysięcy najemców bydgoskich lokali komunalnych.

Niestety, ku ich zaskoczeniu, nowe stawki zaczną obowiązywać nie od stycznia 2013 roku, ale już od najbliższego września. - W przyjętym przez radnych programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta wskazuje się, że od 2013 roku nowe stawki nie powinny być mniejsze niż 7,5 zł za metr kwadratowy. Można więc je wprowadzić trochę szybciej. Do tego pamiętajmy, że okres ich wprowadzenia jest podyktowany systemem: najpierw informacja o nowych warunkach, potem wypowiedzenie dotychczasowych warunków, i na końcu zawarcie nowych umów - wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Bydgoszczy.

Przypominamy, że podwyżka tzw. stawki bazowej za czynsz - do 7,5 zł - dotyczy wszystkich budynków wybudowanych przed 2 września 2009 roku. Do tego nie będzie to ostatnia, tak niekorzystna dla lokatorów zmiana. Od września 2013 roku trzeba będzie bowiem płacić już 8,2 zł, w 2014 - 9 zł, w 2015 - 9,9, a w 2016 roku stawka wzrośnie aż do 10,8 zł za metr kwadratowy.

Za to przygotowano system 20-, 30- i 50-procentowych zniżek przydzielanych w zależności od poziomu dochodów lokatorów. Program obejmie zarówno osoby samotne, na przykład emerytów, jak i rodziny wieloosobowe. W pierwszym przypadku o najniższy upust - 20 procent - będzie się można starać już przy dochodzie nie większym niż 175 procent najniższej emerytury. W przypadku rodzin wskaźnik ten ma wynieść 125 proc., ale liczone osobno dla każdego domownika.

Niestety, ze wstępnych wyliczeń wynika, że zniżki obejmą ledwie połowę lokatorów ADM-u.

Autor: redakcja GP
Współpraca: (BOG)
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

kto na to zezwala?????, ADM robi co chce, nie liczą się z lokatorami,
o wszystko trzeba się prosić, ponad 10 zł za m2 - skandal, proponuję od razu wprowadzić taką podwyżkę, a nie w 2016 r, po co czekać???? to ta druga połowa, która nie załapie się na OBNIŻKI, opuści wyremontowane we własnym zakresie lokale i ADM będzie mogła przyznawać lokale już za 25 zł za m2 nowym najemcom, Proponuję władzom miasta, aby przyjrzeli się bliżej pracy, jaką wykonują pracownicy ADM, bo w prywatnym przedsiębiorstwie nie przepracowaliby ani jednego dnia z takim podejściem, najlepiej wychodzi im picie kawy.
najemcaADM, 18.06.2012, 06:15
hehe, wielkie oburzenie, jak nie odpowiada to można nie podpisywać umów i zwolnić lokal - zapraszam do zakupu mieszkania na kredyt jak większość osób robi i też ponosi koszty. Ja nie miałem okazji dostać mieszkania komunalnego i później narzekać, a w między czasie wykupić lokal za 2 % wartości mieszkania. Każdy wie jak większość mieszkań wygląda, to jest zasługa w wiekszości właśnie lokatorów, którzy tak dbają o swoje otoczenie i z tego połowa i tak nie płaci czynszu a ma wymagania.
allos, 18.06.2012, 07:35
najlepiej, wyremontować, umeblować i zostawić, często remont takiego mieszkania to wydatek kilkudziesięciu tyś. zł,
bo te, które oferuje ADM to katastrofa - trzeba na własny koszt remontować, ponieważ ADM nie ma pieniędzy (proponuję zatrudnić jeszcze więcej pracowników, którzy nic nie będą robili, oprócz pobierania pensji i spijania kawy)
Apeluję do władz naszego miasta o przyjrzenie się pracy ADM, ich praca pozostawia wiele do życzenia,
najemcaADM, 18.06.2012, 12:33
allos - ADM bieże kasę, a nie dba o majątek, którym zarządza. Jeżeli ktoś nie płaci albo niszczy to wyegzekwować od niego kasę i tyle. No ale ADM woli nic nie robić tylko niech inni najmcy płacą za tych co niszczą i nie płacą. ADM to banda nierobów - to jest prawda.
ala, 18.06.2012, 08:59
Proponuję zamienić mieszkanie z ADM na mieszkanie w czynszowej, prywatnej kamienicy.Tam już dawno obowiązują nowe , wyższe od proponowanych stawek przez ADM czynsze.I zapewniam, że mieszkania tez są wyremontowane, podniesiony standard na koszt lokatora! A do tego fochy Pana Właściciela! A mieszkam na tzw. dawnej decyzji , a obecnie umowie cywilno-prawnej! Bardzo chętnie się zamienię nawet na ten czynsz za 10zł/za metr! Niestety minęły czynsze za grosze. Te mieszkania w ADM są i tak niedrogie!!!!!!!! A jak nie to kredyt i kupić swoje, ale tez trzeba płacić i to wcale nie mało.
LOKATOR , 18.09.2012, 22:34