Bydgoszcz: duże różnice w wysokości czynszu za lokal komunalny i socjalny

Taka różnica między stawką czynszu za mieszkania komunalne i socjalne będzie obowiązywała od przyszłego miesiąca w budynkach zarządzanych przez Administrację Domów Miejskich w Bydgoszczy.
  • Lokatorzy budynków ADM od września zapłacą więcej za czynsz

    Mieszkańcy budynków ADM od września będą płacić więcej za czynsz. Podwyżka nie obejmie jednak mieszkańców lokali socjalnych

    Andrzej Muszyński

We wrześniu ADM podwyższa czynsze o 40 procent. Dotychczas stawka czynszu za metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania komunalnego wynosi 5,3 złotych. Od następnego miesiąca jednak lokatorzy mieszkań ADM-owskich zapłacą 7,5 złotych za każdy metr. Najemcy dostali pisemne informacje o zmianie stawek na początku wakacji.

Więcej na temat: Czynsze w ADM mają wzrosnąć aż o 40 procent 

Podwyżkami nie są jednak objęte mieszkania socjalne, czyli te o obniżonym standardzie (np. ze wspólną kuchnią, łazienką poza mieszkaniem albo zaadaptowane z baraków). Miasto zdecydowało chronić najuboższych lokatorów. W mieszkaniach socjalnych kwoty za metr nie zmienią się i wyniosą 1,23 złotych. To oznacza, że mieszkańcy lokali socjalnych zapłacą 6-krotnie mniej za czynsz niż rodziny mieszkające w "normalnych" budynkach.

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

mieszkańcy należących do ADM bloków przy ul. Janosika płacić będą 9,29 za metr kwadratowy,tak uradzili sobie "nasi"radni,to więcej niż w mieszkaniach spółdzielczych,/4,67/w BTBS /8,52/ a nawet w budynkach prywatnych /9,17/
To paranoja,żeby w nowych tzw.budynkach socjalnych czynsz wynosił tylko 1,23 skoro mieszkania tam w niczym nie przypominają socjalnych.
fordoniak69, 28.08.2012, 00:25
Przypominają socjalne ponieważ jest to około 5m2 na osobę, więc proszę nie ,żalić się z powodu czynszu ponieważ ADM wyciągną rękę do "komunalnych" i tym o najniższych dochodach czynsze obniża na wniosek a do tego obniżka może kumulować się z dodatkiem mieszkaniowym... Nie jeden by chciał płacić 15zł za m2 wiedzieć ,że ma dożywotnio mieszkanie a po nim jego dzieci mieszkając komfortowo a nie gniotąc się na 10metrowym pokoju z nastolatkiem. Który za jakiś czas osiągać będzie swój dochód i takie osoby dostaną wypowiedzenie umowy najmu. Zawsze są 2 strony medalu :)
Kwela, 11.11.2012, 00:37