Bydgoszcz: czynsze w ADM mają wzrosnąć aż o 40 procent

Najubożsi lokatorzy pozostaną pod ochroną. Ale wszyscy inni mocno odczują podwyżkę czynszu.
  • Decyzja o podwyżce w ADM ma zapaść pod koniec marca

    Ostateczne decyzje - uchwała radnych i zarządzenie prezydenta - mają zapaść już pod koniec marca

    sxc.hu

Jesteś najemcą lokalu należącego do ADM? A Twoje dochody są przynajmniej średnie? Więc niedługo twój czynsz wzrośnie: nawet o 40 procent!

Warto przeczytać: Bydgoszcz: niski czynsz tylko dla ubogich 

Dotarliśmy do najnowszych planów polityki czynszowej bydgoskiego magistratu. Niestety, nie mamy dobrych wiadomości.

2,2 zł więcej za metr

- Jeszcze w tym miesiącu przedstawimy radnym projekt wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta - zapowiada Grażyna Ciemniak, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Jeśli go przyjmą, to prezydent podwyższy stawkę bazową czynszu z 5,3 na 7,5 zł za metr kwadratowy.
Zmiany obejmą 11 tysięcy najemców lokali administrowanych przez ADM. Dla zdecydowanej większości będą oznaczać sporą, bo ponad 40-procentową podwyżkę.

Po kieszeni nie dostaną tylko mieszkańcy z najniższymi dochodami. – Przygotowujemy system nowych, 20-, 30- i 50-procentowych zniżek przydzielanych w zależności od poziomu dochodów naszych lokatorów - zapowiada Jerzy Walkowiak, odpowiedzialny w ratuszu za politykę mieszkaniową miasta.
Dodaje też, że program obejmie zarówno osoby samotne, na przykład emerytów, jak i rodziny wieloosobowe. W pierwszym przypadku o najniższy upust - 20 procent - będzie się można starać już przy dochodzie nie większym niż 175 procent najniższej emerytury. W przypadku rodzin wskaźnik ten ma wynieść 125 proc., ale liczone osobno dla każdego domownika.

Tylko najbiedniejsi zapłacą mniej niż teraz

- Nie wiemy dokładnie ile osób skorzysta z tej szansy - przyznaje Walkowiak. - Aktualnie najniższa krajowa emerytura wynosi 799 złotych, więc liczymy, że będzie to całkiem spora grupa z tych 11 tysięcy najemców. Wyliczyliśmy za to, że dla 45-metrowego mieszkania, przy 50-procentowej zniżce czynsz będzie mniejszy niż obecnie nawet o 60 złotych - dodaje.

Niestety, według naszych wyliczeń kryteria upustów mogą objąć mniej niż połowę lokatorów mieszkań komunalnych. Pozostali będą zaś płacić dużo więcej niż obecnie. Ratusz w istocie liczy, że świecąca pustkami kasa ADM-u dostanie dzięki temu zastrzyk przynajmniej kilku milionów złotych rocznie.
- Potrzebujemy tych pieniędzy na remonty - nie ukrywa Magda Marszałek, rzeczniczka Administracji Domów Miejskich. - Średni wiek naszych kamienic to 110 lat i ich naprawy pochłaniają coraz więcej środków - tłumaczy.

„Pomysł szaleńca"?

Ostateczne decyzje - uchwała radnych i zarządzenie prezydenta - mają zapaść już pod koniec marca.
- Szkoda tylko, że wciąż nie mamy szczegółowych materiałów na ten temat. Mam nadzieję, że nie dostaniemy ich na tydzień przed sesją - mówi Jacek Bukowski, szef klubu radnych SLD.

Ostrzej wyraża swe zdanie Piotr Król, przewodniczący klubu PiS: - Też nie widziałem projektu uchwały, ale jeśli te założenia okażą się prawdziwe, to są chyba pomysłem szaleńca. Zwłaszcza objęcie 40-procentową podwyżką większości rodzin w ADM-owskich domach - dodaje. 

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: Bogdan Dondajewski
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

To są jakieś kpiny chyba,doprowadzą do tego że ludzie zaczną uciekać z ADM,już teraz płacimy wysokie czynsze,a może chcą zrobić z Komunalnych socjalki ? może to się lepiej opłaca? miejmy nadzieje że do tego nie dojdzie ,i że mamy mądrego prezydenta który na to nie pozwoli.
Mała, 16.03.2012, 14:08
Jak ADM mają miec pieniądze kiedy w miescie ,w lokalach zarządzanych przez ADM stoją latami niezamieszkale lokale mieszkalne.Pomysl jest kuriozalny.Uwazam ze cały zarząd ADM powinien podac sie do dymisji i byc rozpisany konkurs na nowe wladze.Ci co zasiadają teraz to kacyki z partyjnego rozdania
Jacek Dąbrowski, 17.03.2012, 15:53
mi czynsz w wynajmowanym mieszkaniu wzrosl o 50% i powiedzialam dosyc, musze kupic wlasne i nie placic komus
asia, 18.03.2012, 09:52
Wynajmujesz? Porażka przecież komuś spłacasz takie mieszkanie bokiem ci wyjdzie, nie myśl o kredycie tylko idź do banku szkoda czasu.
Paweł, 19.03.2012, 15:34
płace regularnie wysokie czynsze w adm, teraz mi go podniosą żeby uzupełnić pustą kasę. to jest kpina. mieszkania o tak niskim standardzie powinny mieć najniższe czynsze w mieście a nie najwyższe. ograniczcie ilość urzędników, ściągajcie z tych co nie płacą, a pieniążki w kasie będą.
jarrras, 18.03.2012, 11:49
pewnie zniżki dostana ci co spełnia kryteria obliczone przez ADM -metraż i dochód
a co z tymi co maja nadmetraż,pracują ale zbyt mało aby starczało na opłaty i wyżywienie?!!
a co z mieszkaniami których miasto nie pozwala wykupić?! czy nie lepiej byłby uwolnić takie mieszkania i z wykupu zapełnić kasę ADM?
w całej europie mieszkania komunalne sa dla biednych a w naszym państwie ceny czynszu winduje się cały czas w górę - chyba będzie korzystniej wynająć mieszkanie w bloku przynajmniej ciepło i czysto
uważam że instytucje ADM należy zlikwidować a nie utrzymywać z haraczu jakim jest tak ogromny czynsz!!
Żabcia, 26.03.2012, 22:39
no to nieźle. nie ma jak wynajmować i na tym tracić nabijając komuś kieszeń. najlepsza opcja to wziąć kredyt ale na swoje nie czyjeś.
jola, 04.04.2012, 16:49
Skandal, i ktoś wcześniej łudził się, że nie będzie podwyżki. Pieniądze maja być na remonty? Mój blok ma 27lat, jak przejmowała go wspónota, po 23 latach, to społdzielnia zrobiła JEDEN REMONT KLATKI SCHODOWEJ i to tak na o-d-p-i-e-r-d-o-l, pozatym nic nie zrobiono! Banda złodzeji, ja stąd uciekam, nie będę im nabijał kasy w kieszenie
Skwiercz, 24.05.2012, 22:41

Polecamy