Białystok: ZMK będzie remontować bloki mieszkalne i zabytki

Dokończone zostaną prace w budynku przy św. Rocha 3 i Galerii Arsenał, modernizowane będą domki przy Suchowolca. Nie zabraknie też termomodernizacji, odnawiania klatek schodowych i placów zabaw.
  • Budynek przy ul. św. Rocha 3 w Białymstoku

    W tym roku zakończy się modernizacja budynku przy ul. św. Rocha 3. Wprowadzą się tu organizacje pozarządowe.

    Andrzej Zgiet

W sumie Zarząd Mienia Komunalnego w Białymstoku na te cele wyda 10 milionów złotych. Ale dokończy również budowę nowych mieszkań komunalnych przy ulicy Borsuczej. Sporo prac modernizacyjnych przeprowadzonych zostanie w należących do gminy budynkach zabytkowych. 

Planowane prace remontowe w 2012 roku

W domkach, tworzących dawną osadę robotniczą, przy ulicy Suchowolca dokończone będą elewacje i wykonane przyłącza wodno-kanalizacyjne i gazowe. Wymienione zostaną drewniane płoty i utwardzony wjazd.

Kolejne prace modernizacyjne czekają kamienicę przy ulicy Sienkiewicza 22. W 2011 roku zrobiono tam nowy dach, a w 2012 planowany jest remont elewacji. Odnowione też zostaną klatki schodowe i korytarze.

Cały 2012 rok kontynuowane będą prace przy remoncie budynku przy św. Rocha 3. Ułożony zostanie nowy dach, odnowione elewacje, wykończone wnętrza. Wprowadzą się tu różne organizacje pozarządowe. Z budżetu pójdzie na to około trzech milionów złotych.

Natomiast do budynku przy Częstochowskiej 3 doprowadzona zostanie kanalizacja deszczowa i instalacja gazowa.

Galeria Arsenał dostanie w końcu nowy dziedziniec – teraz jego część jest zamknięta, bo natrafiono tu na interesujące obiekty historyczne. W przyszłym zostaną one wyeksponowane szklanym nakryciem. W siedzibie galerii wyremontowany ma też być dach.

Zostanie wykonanych sporo bieżących remontów komunalnych bloków, zajmowanych przez gminnych lokatorów. I tak w budynkach przy ul. Barszczańskiej i Klepackiej odnawiane będą dachy. Podobnie jak w magazynach nr 8, 12, 23 przy ulicy Węglowej.

Jakie budynki będą poddane termomodernizacji?

W planach jest termomodernizacja wielu budynków m.in. przy Matejki, Fabrycznej, Żółwiej, Mieszka I czy Swobodnej.

– Kolejno robiona będzie do tego dokumentacja, a w miarę posiadanych pieniędzy – konkretne prace – mówi Andrzej Ostrowski, szef Zarządu Mienia Komunalnego.

Inwestycje drogowe również na liście

Wyremontowana też wreszcie zostanie droga na Nowym Mieście - pomiędzy budynkami przy Pułaskiego 87, 99, 101 i 103. Od dawna domagali się tego ich mieszkańcy. Na konieczne rozbiórki budynków ZMK zaplanował 300 tysięcy złotych.

Urzędnicy myślą też o jak najlepszym zagospodarowaniu placów zabaw. – Planujemy w 2012 roku wybrać administratora wszystkich placów zabaw – mówi Andrzej Ostrowski. – Będzie zajmował się wymianą piasku w piaskownicach, drobnymi naprawami, a także pilnował przestrzegania regulaminu.
Stopniowo przybywać też będzie nowych mieszkań komunalnych. W przyszłym roku do użytku zostanie oddanych ok. 90 lokali przy ulicy Barszczańskiej. Ruszą też przygotowania do rozpoczęcia budowy nowego komunalnego osiedla w rejonie ulicy Bema. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Aneta Boruch, aboruch@poranny.pl
0komentarzy