Białystok: z mieszkania socjalnego można wrócić do lepszego

Różne metody wyjścia na prostą Zamiany, wykupy, wychodzenie z lokali socjalnych – dzięki różnym formom pomocy lokatorzy gminy spłacają swoje długi i nie tracą dachu nad głową. Do końca czerwca 2013 roku mogą też wykupić mieszkanie komunalne z bonifikatą
  • Blok mieszkalny

    Jeśli zadłużyłeś mieszkanie komunalne i zostałeś eksmitowany, to po spłaceniu tej kwoty będziesz miał możliwość powrotu do lokalu.

    sxc.hu (Ayla87)

– Poprzednio było kilka zamian mieszkań rocznie, a do połowy tego roku już jest kilkadziesiąt takich transakcji – mówi Andrzej Ostrowski, szef Zarządu Mienia Komunalnego.
Dużym zainteresowaniem wśród lokatorów komunalnych mieszkań w Białymstoku cieszą się ich zamiany. ZMK prowadzi nawet specjalne biuro zamiany mieszkań. W tym roku pomogło przeprowadzić już 70 transakcji.

Zamiana mieszkania sposobem na spłacenie zaległości

Dzięki niemu ci, którzy mają problemy z opłacaniem czynszu, mogą przenieść się do mniejszych lokali. A ich następcy pokrywają dotychczasowe zobowiązania. To pozwala tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji pozbyć się długów, uniknąć eksmisji, a także wystąpić o przyznanie dodatku mieszkaniowego czy obniżki czynszu.

– Ten system wszystkim się opłaca – ocenia Andrzej Ostrowski. –  Dlatego w najbliższym czasie planuję zintensyfikować te zamiany mieszkań. Między innymi po to, aby osoby, które mają prawo do wykupu lokali, korzystały z niego.

Ma to związek z niedawno uchwalonym przez radę miejską projektem. Według niego jedynie do końca czerwca 2013 roku białostoczanie będą mogli składać wnioski o kupno zajmowanego mieszkania komunalnego z bonifikatą. Potem co prawda też będzie to możliwe, ale już po cenach rynkowych.

Zobacz również: Białystok: wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą 

A co z zadłużonymi lokatorami

Najgorsza jest sytuacja osób, które z powodu niepłacenia czynszu mają już wyroki eksmisji. Obowiązek zapewnienia im dachu nad głową należy do gminy.
W tym roku Zarząd Mienia Komunalnego zrealizował już 100 wyroków eksmisyjnych. Przy czym nie zawsze kończy się to źle.
– Część takich osób po otrzymaniu wyroku pospłacała zadłużenie – mówi Andrzej Ostrowski. – Zdarza się też, że eksmitowany nie przyjmuje zaproponowanego przez nas lokalu socjalnego i np. woli wyjechać do rodziny.

Dzięki wspólnym działaniom lokatora, który wpadł w kłopoty, i miasta, niektórym udaje się wyjść na prostą.
 Mamy też kilka przypadków, że jakaś osoba trafia do lokalu socjalnego, po kilku miesiącach spłaca całe zadłużenie i potem z powrotem przeprowadza się do mieszkania komunalnego – opisuje Andrzej Ostrowski. – Lokator ma w ten sposób pełnowartościowe mieszkanie, a my z powrotem odzyskujemy lokal socjalny. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Aneta Boruch, aboruch@poranny.pl
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Pan Ostrowski publicznie jest jak dobry ojciec ,prawie jak misjonarz w dalekiej Afryce ale w tej prawdziwej rzeczywistości jest uosobieniem pogardy wobec ludzi, którzy potrzebują pomocy ZMK. Jest handel mieszkaniami i rozdawanie według uznania.Ma na swoich usługach Agnieszkę Lautsch-Szekalską, jak widać po nazwisku Niemka albo z narodu wy...
Spółdzielca-były, 01.08.2012, 08:38
osoba życzliwa petentom, pomocna, informuje, podpowiada, przeżywa sprawy mieszkańców, jest wrażliwa.Jest mi osobą zupełnie obcą, a dobrym i ciepłym człowiekiem, kilka razy pomogła mi, widzę , że ma szacunek dla każdego.
jolanta w., 01.08.2012, 16:00
A czy ktoś widział jak wyglądaja te mieszkania komunalne przygotowane do zamiany? Mówi się, ze w socjalnych mieszkalją meliniarze a komunalne z odzysku wyglada 100 razy gorzej...Zeby je wyremontowac potrzeba mnóstwo pieniedzy. Walące sie sciany, okna...przeciekajace rury, brak podłóg...to tylko niektóre...a na remont jest 6 tygodni.
xxx, 01.08.2012, 10:40
zastanawiam sie nad wzieciem kredytu, ale nie wiem czy w ogole mam szanse na dostanie
ola, 01.08.2012, 16:01
Dostanie go nie jest na pewno teraz proste, ale jak się okazuje nie jet tez niemożliwe. Mi po kilku rozmowach w getinie udało się dostać wiec rozdział wynajmowania mogę zamknąć.
ola, 01.08.2012, 23:44

Polecamy