Białystok: nowe bloki i hipermarket mogą powstać w centrum

Przedłużenie ul. św. Mikołaja do Krakowskiej, wprowadzenie mieszkaniówki za budynkiem kina Ton i supermarket na zapleczu dawnego Pedetu – takie pomysły na ożywienie przestrzeni śródmieścia Białegostoku mają miejscy planiści.
  • Śródmieście Białegostoku

    Urbaniści w centrum planują nowe bloki i supermarket

    redakcja Kuriera Porannego

Ulica św. Mikołaja połączy Liniarskiego z Krakowską – taki pomysł na zmianę tej części Białegostoku mają miejscy urbaniści. Przygotowują właśnie plan zagospodarowania przestrzennego rejon ul. Lipowej, Waryńskiego i Częstochowskiej.

– Przedłużenie ul. św. Mikołaja byłoby ciągiem pieszo-jezdnym. I połączone z ul. Lipową – mówił radnym na komisji zagospodarowania przestrzennego Piotr Firsowicz, szef departamentu urbanistyki w magistracie.

Planiści chcą też bardziej niż do tej pory wyeksponować widok na dawną szkołę żydowską (stoi na zapleczu ul. Lipowej, w połowie drogi między ul. Grochową, a Krakowską). Miałoby temu służyć rozebranie ogrodzenia wokół budynku i stworzenie tu przestrzeni publicznej.

Przeczytaj również: Na co stawiają urbaniści w planowaniu przestrzeni miejskiej 

Dawna szkoła to jeden z zabytków wchodzących w skład Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego. Na stronie szlak.uwb.edu.pl można przeczytać, że: "Przed wojną w domu przy ul. Lipowej 41D mieściła się powszechna szkoła hebrajska prowadzona przez organizację Tarbut, która w ramach ruchu syjonistycznego propagowała odradzającą się świecką kulturę hebrajską."

Na komisji prezentowany był też projekt planu dotyczącego rejonu Rynku Kościuszki i ul. Sienkiewicza. Tutaj planiści proponowali zagospodarowanie zapomnianych dziś zapleczy budynków. I tak na zapleczu hotelu Cristal widzieliby parking, a za dawnym Domem Handlowym Nowym supermarket. Urzędnicy zajęli się też podwórzem za kinem Ton i Archiwum Państwowym. 

– Jest tam 4 tys. m2 terenu komunalnego, który warto wykorzystać. Proponujemy stworzenie tam zabudowy mieszkaniowo-usługowej – mówił Piotr Firsowicz.

Teren zyskałby też nowe drogi dojazdowe. Teraz można się tam dostać przez bramy od strony ul. Sienkiewicza. Urbaniści widzieliby zaś stworzenie tu nowej drogi, która połączyłaby ul. Kościelną z Sienkiewicza. Miałyby tu też powstać podziemne parkingi.

Na komisji mówiło się też sporo o uporządkowaniu miasta i szpecących często miejską przestrzeń – reklamach.

– Na budynku dawnego Empiku przy Rynku Kościuszki wisiał przez jakiś czas wielki ekran. Nie dało się przez to zbyt długo siedzieć przy fontannie – mówił Adam Musiuk, radny Platformy Obywatelskiej.

Piotr Firsowicz odpowiedział, że w nowym planie miejscowym będzie zakaz umieszczania na budynkach wszelkich migających banerów.

– Wyznaczone zostaną miejsca na szyldy i neony. Wielkie, zakrywające elewacje reklamy będą mogły pojawiać się na Rynku Kościuszki tylko podczas remontów budynków, kiedy stoją przy nich rusztowania – podkreślał szef miejskich specjalistów. 

Warto przeczytać: Urbaniści o polskich miastach i panującym w nich chaosie 

Autor: Tomasz Mikulicz
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

Bardzo dobry pomysł powstał u URBANISTRÓW. Myślę ,że projektując uliczkę nie zapomną o zaprojektowaniu jezdni w prawo za budynkiem Grochowa 2 i przed budynkiem Grochowa 2 A.Na tą posesję w razie pożaru jest niemożliwe aby tu wjechał ciężarowy pojazd gaśniczy .
Mikołaj, 07.11.2012, 08:53
ta i inne wizualizacje centrum są na stronie bialystok.pl od 2 lat, a dzielni dzienikarze odkryli je teraz, brawo, jest tam jeszcze wizualizacja ul Młynowej, z której wynika, że domki a w zasadzie ruderu dla niektórcy cenne zabytki, będą zachowane a za nimi powstana budynki o wysokości ok 4 kondygnacja !!!
leo, 07.11.2012, 09:06
czy miasto remontując budynki może przestać kryć dachy blacha ocynkowana a zacząć chociaż blacho-dachówka w kolorze ceglastym ... ta "stalowa" blacha wygląda brzydko, mierzi brakiem stylu i elegancji … podróżując po Polsce i Europie nie widziałem żeby ktoś tak dachy krył w centrum miasta chyba, że ruscy, ale chyba mierzymy się do bogatszych a nie do zacofanych i biednych …
erde, 07.11.2012, 09:14
Brawo urbaniści. miasto trzeba raz na kilka lat przebudowywać. Zmienia się moda i trzeba iść z duchem czasów.
kola, 07.11.2012, 12:52
Brawo redaktor, jak zwykle popisał się spłycaniem tematu. Po co nam przebudowy, jeśli nikt nie potrafi wytłumaczyć wprost idei będących podstawą projektowania. Czy miasto (w domyśle ścisłe centrum) jest dla ludzi czy dla samochodów?? Gdzie są ciągi komunikacyjne z priorytetem ruchu pieszego tak niezbędne dla dynamicznego rozwoju centrów dużych miast??
bpp, 07.11.2012, 14:22
Panie Firsowicz kiedy będą pola golfowe na osiedlu Zagórki ? System przyrodniczy miasta HAHA
wOLNE zAGÓRKI, 07.11.2012, 17:59
czy te przedłużenia ulic Białówny do placu Niepodległości i ul. Św. Mikołaja spowodują, ze Lipowa w przyszłosci będzie dostępna tylko dla autobusów i taxi ?
adik, 07.11.2012, 19:37
Pan Firsowicz oraz inni , myślą co by tu jeszcze wetknąć i gdzie , chodzi o działki dla deweloperów wszak najlepiej schodzą mieszkania w centrum a jeszcze z możliwością garażowania pod budynkiem i już wiadomo o co chodzi . Na ul.Nowy Świat stoi apartamentowiec a na działce obok warsztaty szkolne w planach na dziś ma tam powstać budynek na cele dydaktyczno rozwojowe a Ja mogę się założyć że p.Rogowski będzie tam budować . Przy S.P.nr.4 ma być sala gimnastyczna i nowe boisko ale p.Rogowski będzie miał za mało miejsca na apartamenty więc się sprzeda , a to jest jedyna szkoła publiczna w centrum ale co tam , ważniejsza kasa . I to jest projektowanie urbanistyczne
Janusz, 07.11.2012, 22:04
A urbanisci zapomnieli o ładzie urbanistycznym ? To wszystko wielka ściema , żeby deweloperzy postawili kolejne molochy w centrum !!
wOLNE zAGÓRKI, 07.11.2012, 23:09