Białystok: budowa nowych mieszkań komunalnych

Dwa bloki mieszkalne od wiosny 2011 r. powstają przy ulicy Borsuczej w Białymstoku. W połowie przyszłego roku zamieszkają tu rodziny, czekające na lokal od gminy. A pod koniec tego roku z nową budową ruszy KTBS.
  • Osiedle mieszkań komunalnych Bacieczki I w Białymstoku

    Osiedle mieszkań komunalnych Bacieczki I w Białymstoku

    Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Białymstoku

Jeden budynek już stoi w całości, w drugim właśnie robiona jest ostatnia kondygnacja – opisuje inwestycję przy Borsuczej Andrzej Ostrowski, szef Zarządu Mienia Komunalnego. – Pod koniec września montowane będą okna, a następnie wykonawca wejdzie do środka bloku.

W sumie przy Borsuczej będzie 87 mieszkań komunalnych. Budynki mają być gotowe w połowie 2012 roku i wtedy wprowadzą się do nich lokatorzy. A wśród nich osoby niepełnosprawne – dla nich, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb, zaprojektowano mieszkania na parterach.

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Białymstoku

Jeszcze w tym roku ma też ruszyć budowa kolejnego bloku w KTBS. Stanie u zbiegu ulicy Kołłątaja i Komisji Edukacji Narodowej. Znajdzie się w nim 80 mieszkań, osiem lokali użytkowych i garaże.

– W połowie października powinniśmy mieć pozwolenie na budowę – mówi Eugeniusz Zysk, szef KTBS. – Myślę, że do końca listopada przetarg na wykonawcę zostanie rozstrzygnięty.

W tym miejscu planowane są w przyszłości kolejne bloki. W sumie jest tu miejsce na ponad 300 mieszkań. Na zagospodarowanie czeka też duża gminna działka przy ulicy Wojsk Ochrony Pogranicza. Może tu powstać około 900 mieszkań. W pierwszym etapie zaplanowano wybudowanie 160 lokali.

– Do końca roku będzie szczegółowa koncepcja i dokumentacja projektowa na trzy budynki mieszkalne – mówi Ostrowski. – Jeśli będą pieniądze, to na początku 2012 roku ogłosimy przetarg na ich realizację.

Zobacz również: Nowe mieszkania w ogródkiem: Słoneczna Pierzeja

Autor: Aneta Boruch
11komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (11)

że Białystok myśli też o tych potrzebujących mieszkania, których nie stać na branie kredytów; mieszkam tu od niedawna, ale coraz bardziej mi się podoba :)
Kaśka, 24.08.2011, 22:29
Chyba nikogo z pokolenia 1500 nie stac na kredyty i wlasne lokum, zaeby nie rodzice,ktorzy jeszcze pracuja nawt na wyjnakecie pokoju nie byloby stac. W takiej sytuacji powinno panstwo budowac dla wszystkich nie dla niektorych. Człowiek po studiach ledwo znalazl prace za niewieleponad 1000 zl( nie marketing i zarzadzanie;) ) Mieszkania komunalne tyko dla rodzin z chorobami przewlekłymi,ofiar pożarów innych zdarzeń losowych. Niektorzy jak nie moga wziac kredytu i zyc po ludzku w kraju wyjezdzaja i ciezko pracują...
miśka, 25.08.2011, 09:02
"Państwo powinno budować dla wszystkich" a kto będzie za to płacił, skoro Twoim zdaniem nikogo nie stać? Mam prodte pytanie, a co rbisz, żeby zmienić tę sytuację?
agnieszka, 25.08.2011, 09:44
Nic nie robie, ja i moja rodzina ma mieszkania, domy bo pracowalismy na to ciezko, nikt nam nie dał! Państwo powinno było dlatego, ze to jest niesprawiedliwe, bo w dzisiejszych czasach kazdemu jest ciezko, bo mamy takie a nie inne warunki, bo niektorzy sie wycwiczyli w zerowaniu, bo... Jesli sie buduje dla jednych to dlaczego nie dla innych. Pracując, zarabiajac ok 1500 zł nie stac nikogo na swoje lukum i na kredyty. Jako jednostka nie mam wpływu na sytuacje. Tak dziala nasz system, ze dzisiaj nie stac prawie wszystkich na tzw normalne życie a dach nad głową jest podstawowa chyba potrzeba człowieka?
miśka, 25.08.2011, 11:02
jak nie panstwo ma pomagac to kto pod mostem maja mieszkac mlodzi .Takie KTBS powinni budowac sie w kazdym wiekszym miescie tam gdzie ejst wiecej pracy bo tam mlodzi wyjezdzaja za praca i tam powinni zakladac rodziny wiec i tam mieszkac.
misza, 25.04.2012, 17:58
I kolejne publiczne pieniądze pójdą w błoto, darowanych mieszkań i bloków nikt nie szanuje wystarczy spojrzeć na zdemolowane nowe bloki ( kilku letnie ) przy ulicy Dojnowska i przy WSAP`ie.
gość, 25.08.2011, 09:14
Budować tak a gdzie są miejsca pracy? Czy mieszkańcy bendą mieli na czynsz?
Może by tak jakąś fabrykę, np rur pcw? paneli podłogowych, suchych tynków itd.
Rex, 25.08.2011, 10:03
partycypacja i inne koszty na 3 pokojowe mieszkanie to 80 tys.zł. na 2 pokojowde 50 tys.zł. Ludzie nie piszcie bzdur. A czynsz jest wręcz zajobisty od 500 zł do 1000-1500 zł.
Ada, 25.08.2011, 10:26
to mój blok, bez mojego pozwolenia zrobili zdjęcie ,a gdzie prywatność społeczna i tantiemy:)
eldi, 25.08.2011, 12:14
może i fajnie, że budują, tylko jest jeden problem, raczej 3 problemy tbs
po pierwsze - tandetne budowane, jakości materiału i wytrzymałości, już po kilku latach sypie
po drugie - cholerne drogie czynsze, około 12 zł za metr, czyli mieszk 50 metrowe to koszt czynszu to 600 zł
po trzecie - nigdy nie jest twoje a płacisz w czynszu za kredyt spłacania inwentycji budowli a nawet jeśli jest możliwe do zgarnięcia to ceny rynkowej sprzedaż mieszkania nie uwglęgniając wpłaty własnej i czynszu to zła polityka tbs, miało być dla nie zamożnych ludzi ale to jest dla zamożnej klasy średniej, nawet wymagają minimalny dochód od 1500 netto a mówią że to są najtańsze mieszkania w białymstoku, gówno prawda, gdyż moje znajomi płacą czynsz za około 5-8 zł za metr.... więc......... kicha tbs
przeciwnik tbs, 20.10.2011, 10:44
We wlasnosciowym tez placisz czynsz moze mniejszy ale placisz tylko ze na wlasnosciowe potrzeba bedzie ci 200 tys zl a na tbs 60 tys zl i tu jest roznica
misza, 25.04.2012, 18:12