Aż trudno uwierzyć, że to budynki mieszkalne

Zaprojektowali je uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego w Opolu.
 • Projekt budynku mieszkalnego

  Każdy z kulistych segmentów jest wielopoziomowym mieszkaniem z nowoczesnym rozwiązaniem stropu kulowego.

  archiwum organizatora konkursu
 • Projekt budynku wielorodzinnego

  Projekt Dawida Kątnego. II miejsce w konkursie.

  archiwum organizatora konkursu
 • budynek mieszkalny

  Projekt Marka Domalewskiego, II miejsce ex aequo w konkursie.

  archiwum organizatora konkursu
 • budynek mieszkalny

  Projekt Dawida Goraja, III miejsce w konkursie.

  archiwum organizatora konkursu

Organizatorem konkursu na projekt architektoniczny wielorodzinnego budynku mieszkalnego był Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu. Patronat nad wydarzeniem objęła marka Braas. Uczestniczyli w nim uczniowie szkoły.

Ich zadaniem było zaprojektowanie wielorodzinnego budynku mieszkalnego zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami budowlanymi.

Jury konkursu brało pod uwagę zgodność projektu z wymogami technicznymi, oryginalność budynku, pomysłowość wykorzystania współczesnych technologii oraz to, jak budynek będzie wpisywał się
w proponowaną przestrzeń.

Zwycięski projekt autorstwa Marcina Pałęckiego, to konstrukcja oparta na stali oraz szkle refleksyjnym – przywodzi na myśl kiść winogron. Każdy z kulistych segmentów jest wielopoziomowym mieszkaniem z nowoczesnym rozwiązaniem stropu kulowego.

Zobacz również: Projekty domów z oknami bezramowymi

Finałowe prace uczniów były na bardzo wysokim poziomie. Wizjonerskie projekty okazały się ciekawymi rozwiązaniami zarówno w sferze konstrukcyjnej, jak i artystycznej.

– Choć dla zwykłego człowieka mogą wydawać się one abstrakcyjne, warto zaznaczyć, że wszystkie prace naszych uczniów są projektami możliwymi do zrealizowania w rzeczywistości – mówi architekt mgr inż. Jarosław Gawryś.

Warto przeczytać: Dom energooszczędny. Doświadczenia użytkownika

Wsparcie dla osób odpowiedzialnych za krajobraz naszych miast i wsi

– Nasza firma od lat realizuje misję, której celem jest merytoryczne wspieranie specjalistów związanych z branżą budowlaną. Tym bardziej nam miło, że jako firma z główną siedzibą w Opolu, mogliśmy zadziałać lokalnie i pomóc przy tak ciekawym projekcie opolskiego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących – mówi Grzegorz Barycki, dyrektor marketingu firmy Monier Braas Sp. z o.o.

Braas będzie niebawem patronem kolejnego konkursu dla młodych architektów. Tym razem tematyka dotyczyć będzie projektów domów jednorodzinnych. 

Wyniki konkursu na projekt architektoniczny budynku mieszkalnego wielorodzinnego

 • I MIEJSCE – MARCIN PAŁĘCKI
 • II MIEJSCE – MAREK DOMALEWSKI i DAWID KĄTNY
 • III MIEJSCE – DAWID GORAJ
 • IV MIEJSCE – ŁUKASZ CICHON
 • V MIEJSCE – KRZYSZTOF MUC

3 wyróżnienia przyznał ZSTiO im. K. Gzowskiego w Opolu

Autor: Edyta Hanszke
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Ile przestrzeni zmarnowane a ile uzyte. Jeszcze do tego konstrukcje podtrzymujace te kule podwyzszajace koszty budowy. Dla kogo to jest budowane ? Kto poniesie te dodatkowe wielomilionowe koszty projektowania i budowy ? Chyba ktos kto nie wie co zrobic z pieniedzmi, bo normalny czlowiek popatrzy na to z ciekawoscia kto to taki wariat i zaraz zada paytanie : Skad na to wzial kase ? Odpowiedz nasuwa sie sama. Pewnie kradnie !
robol bez domu, 23.09.2012, 07:36
rzeczywiście trudno uwierzyć, może i ciekawe wizualnie, ale tylko w kategorii seanse fikcion, bo w realu nie do zrealizowania w tym stuleciu, bo kto da na to pieniądze? chyba, że jakiś szejk z Dubaju, ale młodych zachęcam do dalszego projektowania, ale niech zejdą z chmur na ziemię i zastanowią się kto to wybuduje i za ile , czy kogoś będzie stać na takie mieszkania i czy w ogóle ktoś zechce w tym zamieszkać, bo jeżeli nikt taki się nie znajdzie to szkoda tracić czas na taką "twórczość"
realistka, 24.09.2012, 13:54
Dziękuje za tak ciepłe słowa,
Streszczając się powiem że ludzi podobnie myślących do Państwa jest wiele lecz przyszłość nie kreują zwykłe projekty lecz te niesztampowe.
Według mnie należy szerzej popatrzyć na formę i nie zamykać się do oklepanych rozwiązań. Tak wiem to nie jest projekt na dzisiejsze czasy lecz projektując go myślałem raczej o pokazaniu ludziom Świerzego pomysłu.
zapraszam http://www.facebook.com/photo.php?fbid=105175989646253&set=a.10517469631...
Autor, 02.11.2012, 15:19