Zadbaj o swój dom. Postaw na praktyczne rozwiązania

Swój kawałek podłogi, na własnej działce, gdzieś za miastem - bez wątpienia to marzenie wielu mieszkańców zatłoczonych miast. Ziszczenie się tego marzenia niesie ze sobą jednak nie tylko nową jakość życia w pięknym otoczeniu. Już na wstępie widać, jak wiele obowiązków wiąże się z taką inwestycją.
 • Zadbaj o swój dom. Postaw na praktyczne rozwiązania

  Bolix
 • Zadbaj o swój dom. Postaw na praktyczne rozwiązania

  Bolix

Przede wszystkim decyzja o zakupie i zabudowie działki powinna być poprzedzona rzetelnym sprawdzeniem warunków, w jakich zamierzamy mieszkać. Oczywiście można po prostu wybrać teren, zebrać pieniądze, a całą resztę zostawić sprzedawcy (deweloper, osoba prywatna i in.) oraz firmom wykonawczym. Ale finalnie to my wprowadzimy się do nowego domu i zostaniemy tam być może na całe życie.

Zobacz również: Bezpieczny dom. Zadbaj o jego ochronę 

Warto więc zrobić listę spraw do zbadania jeszcze przed podpisaniem dokumentów. Wśród nich wymienić można:

 • lokalizację – w tym dojazd do centrum, stan dróg, odległość do podstawowych usług, okoliczna infrastruktura i przede wszystkim: plan zagospodarowania przestrzennego, 
 • przeznaczenie działki – czy plany zagospodarowania przestrzennego przewidują ten teren pod budowę domu jednorodzinnego, 
 • wielkość i kształt działki, 
 • uzbrojenie – teren bez podprowadzonych mediów (woda, ścieki, prąd, gaz) jest zwykle tańszy, ale nie zawsze opłacalny dla inwestora, 
 • dostęp do drogi publicznej – jeśli go nie ma, trzeba występować o wyznaczenie tzw. drogi koniecznej, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami i czasem potrzebnym na załatwienie sprawy, 
 • grunt – warto sprawdzić w wydziale geodezji gminy rodzaj gruntu, na którym znajduje się działka oraz poziom wód gruntowych, by przy budowie wymarzonego domu, nie trafić na mokrą niespodziankę.

Budujemy i tworzymy

Poza jednostkowymi przypadkami samodzielnego budowania domu od A do Z, większość przyszłych mieszkańców decyduje się na zatrudnienie fachowców. Oczywiście powinni być oni sprawdzeni i wiarygodni - najlepiej z polecenia. Ponadto, zlecając roboty budowlane należy mieć świadomość, jak wielu osobnych zagadnień one dotyczą. Nad powstającym obiektem powinni pracować więc m.in. murarze, dekarze, stolarze, elektrycy czy hydraulicy. W każdej z tych dziedzin warto też od razu znaleźć najwłaściwsze dla siebie rozwiązania, zarówno na początkowym etapie prac, jak i już przy wykończeniach.

Warto przeczytać poradnik: Sposoby na czystą szybę w kominku

Liczy tu się wszystko - od instalacji wewnętrznych, przez rozkład pomieszczeń, po charakter powłok pokrywających zewnętrzne powierzchnie budynku (dachówki, farby, tynki). Warto przy tym pamiętać, że wśród wyznaczników jakości tych elementów znajduje się zarówno trwałość, wygoda i estetyka, jak również wymierne korzyści z ich posiadania. Nowoczesne systemy grzewcze i wodno-kanalizacyjne, elektroniczne systemy sterowania mediami czy wreszcie ocieplenie elewacji to sposoby na komfort i obniżenie kosztów mieszkania. To przy tym na ogół rozwiązania całościowe i profilowane na konkretne potrzeby.

– Ważną część składową kompleksowego wykończenia obiektu stanowią systemy ociepleń, które są obecnie precyzyjnie dostosowywane do jego wymagań – podkreśla Marek Zając z firmy Bolix. – Jako odpowiednio dobrane zestawy produktów, takich jak kleje, farby, tynki czy siatki z włókna szklanego, osiągają bowiem parametry właściwe dla warunków, w jakich są wykorzystywane. Innego rozwiązania można użyć w miejscach narażonych na silne oddziaływania mechaniczne (w tym akty wandalizmu), innego w okolicach o dużej wilgotności, a innego na ścianach, które nie będą narażone na wpływ poważniejszych zagrożeń – dodaje.

Pielęgnujemy i pamiętajmy

Własny dom oznacza pełną odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się w obiekcie już w trakcie mieszkania w nim. To, czym w bloku zajmowała się np. wspólnota w ramach funduszu remontowego, jest więc teraz na naszej głowie. Drobne remonty, okresowe kontrole stanu technicznego budynku, instalacji gazowych, przewodów kominowych oraz ciągłe wprowadzanie kolejnych poprawek estetycznych i funkcjonalnych, można w tym wypadku zaliczyć do porządku dziennego. Trzeba też pamiętać o długofalowych działaniach.

To też cię zainteresuje: Zadbaj o zabezpieczenie domu lub mieszkania przed włamaniem i kradzieżą 

Raz na pięć lat powinniśmy przeprowadzić przegląd: wszelkiego rodzaju połączeń, zabezpieczeń i oporności izolacji poszczególnych przewodów, uziemienia instalacji elektrycznej i piorunochronowej oraz klimatyzacji. W każdym przypadku liczy się podejście całościowe, gdy dbamy nie tylko o dobre wykończenie domu, ale również garaży i innych stref "roboczych". Niedoskonałość jednego elementu może bowiem wpłynąć na destrukcję pozostałych. Dom nie kończy się na przestrzeniach mieszkalnych. 

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: Bolix
0komentarzy