Światowej sławy architekt chce projektować dla Kielc! Obiekty Petera Zumthora ściągają miliony turystów

Po ponad dwóch latach od zawieszenia rozmów ze światowej sławy architektem o zaprojektowaniu w dawnej synagodze w Kielcach - Centrum Spotkań i Teatru sprawa wraca. Na list prezydenta miasta architekt odpowiedział: - Przystępujemy do pracy.
  • Światowej sławy architekt chce projektować dla Kielc! Obiekty Petera Zumthora ściągają miliony turystów

    Hotel Therme Vals w Szwajcarii, zaprojektowany przez Petera Zumthora w 1996 r.

    felipe camus/flickr.com (CC BY 2.0)
  • Światowej sławy architekt chce projektować dla Kielc! Obiekty Petera Zumthora ściągają miliony turystów

    Peter Zumthor w czasie wizyty w kieleckiej synagodze w marcu 2011 roku.

    Aleksander Piekarski

Przypomnijmy: Peter Zumthor przyjął i już sam ten fakt jest wyróżnieniem, propozycję Kielc – nowego zaaranżowania synagogi, która miałaby się stać miejscem spotkań i siedzibą Teatru Nowego. Architekt, który znany jest z tego, że podejmuje się jedynie tematów, które go inspirują i są wyzwaniem przyjechał do Kielc, obejrzał budynek, zapoznał się z jego historią i w marcu 2011 roku przedstawił koncepcję.

Zgodnie z nią synagoga miała być jak serce ukryte za wysokim murem. Do jego wewnętrznych ścian miały być przyczepione różne budowle połączone przejściami a całość planowano skąpać w zieleni tworząc oazę ciszy położoną miedzy ruchliwymi jezdniami Alei IX Wieków.

PRZESZKODY

Realizacji pomysłu przeszkodziła Żydowska Gmina Wyznaniowa z Katowic. W związku z tym, że komisja wyznaniowa przez 12 lat nie rozstrzygnęła kto jest właścicielem synagogi – ona czy miasto, gmina zwróciła się do sądu. Czekając na jego rozstrzygnięcie współpracę zawieszono. – Pan Zumthor podszedł do tego ze zrozumieniem – tłumaczył prezydent Wojciech Lubawski. – Nie możemy inwestować w obiekt, który będziemy musieli, jeśli sąd tak zdecyduje, oddać.

Sąd jednak postanowił inaczej i kiedy w drugiej instancji oddalono apelację Gminy Żydowskiej potwierdzając, że synagoga jest własnością miasta Kielce prezydent napisał do architekta z propozycją wznowienia współpracy. – Gmina Żydowska zapowiedziała kasację, ale to już nie wstrzymuje naszych prac – wyjaśnia. Odpowiedź od Petera Zumthora przyszła dwa dni temu, jej sens jest prosty: przystępujemy do pracy.

BĘDĄ PRZYJEŻDŻAĆ TŁUMY ?

- Bardzo mnie to cieszy, ten projekt to ogromna szansa dla Kielc – mówi prezydent Lubawski.- Obiekty zaprojektowane przez Petera Zumthora ściągają miliony turystów z całego świata, tak jest w Kolonii w Kolumba Art Museum czy w Bilbao, gdzie Muzeum Guggenheima odwiedziło 250 milionów ludzi. Czy podobnie będzie u nas nie wiem, ale mamy prawo przypuszczać, że tak, że tu także będą przyjeżdżać tłumy.

Prezydent podkreśla, że Peter Zumthor ma bardzo emocjonalny stosunek do kieleckiego projektu. Nie tylko poświęcił czas na poznanie przeszłości synagogi, ale także natychmiast ruszył w objazd po kamieniołomach by wybrać kamień na mur, który ma otaczać budynek.

Oczywiście zgoda architekta to dopiero początek drogi. – Musimy się spotkać i omówić szczegóły – dodaje Lubawski. – Podpisać umowę na wykonanie dokumentacji. Nie będą to proste sprawy i bez wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury się nie obejdzie. Jest to jednak niepowtarzalna szansa dla Kielc a także dla Polski.

Prezydent szacuje, że wykonanie dokumentacji potrwa około 2 lat, potem przyjdzie pora na realizację, do której potrzebna będzie także pomoc ministerialna. Ranga tego projektu jest tak duża iż trudno sobie wyobrazić by Ministerstwo Kultury nie zaangażowało się w niego.

Peter Zumthor
Ma 70 lat. Szwajcarski architekt nagrodzony w 2009 Nagrodą Pritzkera (odpowiednik Nobla). Nazywany jest mistrzem budowania nastroju w architekturze a inspiracji szuka w muzyce i literaturze, filozofii, dążąc do piękna i harmonii. Jego prace wyrażają szacunek dla miejsca, lokalnej kultury i historii. Obsypany wieloma nagrodami ma opinię architekta, który przyjmuje tylko te zlecenia, które go zainteresują. Pracuje w pracowni założonej w 1979 w miasteczku Haldenstein, w Szwajcarii. Peter Zumthor jest profesorem na Akademii Architektury Uniwersytetu w Mendrisio. Cieszy go gra w tenisa, dobre cygara, margerita i jazz. 

Lidia CICHOCKA
cichocka@echodnia.eu 

Autor: Lidia CICHOCKA cichocka@echodnia.eu
13komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (13)

guggenheim muzeum jest autorstwa F. Gehrego. Najpierw sprawdzić potem pisać pismaki. P.S. Ciekawe kto za to zapłaci? miasto?
ex, 09.07.2014, 11:49
Mam szczerą nadzieję ,że ty i twoje wnuki !
janko, 09.07.2014, 15:39
Jeżeli ściągają miliony turystów to rzeczywiście iście mądre i jakże w stylu p. Prezydenta i jego kompetentnych doradców do spraw planowania przestrzennego jest zbudować to cudo między dwoma pasami drogi bez możliwości stworzenia tam jakiegokolwiek zaplecza.
se, 09.07.2014, 12:39
Ponadto, z tego co wiem, emocjonalny stosunek Zumthora do projektu polegał ostatnio na tym, że nie był już nim zainteresowany, przynajmniej wynikało tak z jego wypowiedzi.
se, 09.07.2014, 12:43
Własność niech ustali jakiś inny, może także szwajcarski specjalista
ds prawa własności.
Bo jak za parę lat wybudujemy i znajdzie się papier ...?
Budynek na tak straszliwie ruchliwym skrzyżowaniu jest zawalidrogą,
stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla komunikacji i przyszłych użytkowników, POWINIEN ZOSTAĆ ROZEBRANY, z pozostawieniem symbolicznym zarysu w formie placu.
smurfmadrala, 09.07.2014, 13:26
Własność niech ustali jakiś inny, może także szwajcarski specjalista
ds prawa własności.
Bo jak za parę lat wybudujemy i znajdzie się papier ...?
Budynek na tak straszliwie ruchliwym skrzyżowaniu jest zawalidrogą,
stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla komunikacji i przyszłych użytkowników, POWINIEN ZOSTAĆ ROZEBRANY, z pozostawieniem symbolicznym zarysu w formie placu.
smurfmadrala, 09.07.2014, 13:26
Czasy, kiedy wszystko podporządkowywano ruchowi samochodowemu dawno minęły. Nie jestem miłośnikiem prezydenta, ale akurat ta inwestycja ma potencjał. Jeżeli miasto dobrze obmyśli funkcję obiektu, jego atrakcyjność dzięki realizacji słynnego mistrza - architekta będzie ogromnym plusem dla Kielc.
konsekwencja, 09.07.2014, 16:14
Każda inwestycja z założenia jest potrzebna. Jeżeli zabiera się za to światowej sławy architekt to na pohybel wszystkim szczekającym psom,które sa przeciwne!
Bedzie to zrobione dobrze i z głową ,a dodatkowo obok np. pałacu biskupów powstanie kolejna atrakcja na skale całej Polski. Czy to źle??????
racja, 09.07.2014, 18:04
Czasem mam wrażenie ,że wypowiada się na naszych forach obca agentura z Krakowa, Radomia ,Lublina czy Piotrkowa! Nic nie budować ,nic nie robić nie remontować i nasraać na srodku miasta! Wszystko źle! wszystko!
obruszony, 09.07.2014, 15:43
Kondon, 09.07.2014, 17:59
Budowali drogi - źle, budowali obwodnicę - źle, remontowali ulice - źle, stawiali biurowce - źle, budowali kampus - źle, zrewitalizowali centrum - źle, rozbudowywali targi - źle. Wszystko źle, wszystko na nie! To może nic nie robić?!? Wtedy będzie dobrze. Oj tak wtedy bedzie świety spokój!!!!!
ck, 09.07.2014, 18:07
Psy szczekają ,a karawana jedzie dalej! Na szczęście wylewanie jadu na forach internetowych, dotyczacych inwestycji w Kielcach (tych trafionych i tych mniej trafionych) dotyka tylko czytelników tychże forów. Budowniczy budują i nie przejmują się podgryzanymi nogawkami. A wy frustraci możecie dalej wszystko bojkotować. Ale na forum !! HAHAHAHA
leon, 09.07.2014, 18:10
budowali i budowali i zrobili ekrany dzwiękochłonne i złamali miasto na 2 częśći- tak nie robi się nawet w tadzykistanie, co dopiero mówić o miastach europejskich. Aha, gdzie te biurowce w kielcach? bo jakoś nowo budowanych nie widać, a winnych miastach wysyp inwestycji
ex, 10.07.2014, 12:38