Starsze budynki też mogą błyszczeć

Na ulicach wielu miast, można zauważyć odnowione fasady starszych, historycznych obiektów. Nowe elewacje budynków dodają ulicom dawnego blasku.
 • Starsze budynki też mogą błyszczeć

  Mattox / sxc.hu
 • Starsze budynki też mogą błyszczeć

  Kamienica przed renowacją

  MEDIA COORDINATOR
 • Starsze budynki też mogą błyszczeć

  Kamienica po renowacji

  MEDIA COORDINATOR

W ostatnich latach wiele miast postanowiło wprowadzić programy rewitalizacyjne. Dzięki nim można odrestaurować wiele cennych kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Często utraciły one swój niepowtarzalny klimat.

Zobacz również: W starej kamienicy zrobili klub gogo. Teraz muszą ją wyremontować 

Sporo inwestycji wymaga udziału zewnętrznych podmiotów, w tym również instytucji, które dysponują wsparciem z funduszy Unii Europejskiej. Byłoby świetnie, gdyby również w miejscach, gdzie starsze budynki nie osiągnęły jeszcze "zabytkowego" wieku, można by było przeprowadzić prace naprawcze, również niezależnie od dostępności środków unijnych. Odnowy potrzebują nie tylko dostojne, historyczne obiekty, ale i te, które liczą 40-50 lat - mowa zarówno o budynkach i domach prywatnych jak i tych, które są własnością spółdzielni.

Co na to renowacja

Jeśli chodzi o prostą rewitalizację, trzeba zadbać przede wszystkim o zwiększenie funkcji ochronnej istniejącego już tynku, poprzez redukcję jego nasiąkliwości powierzchniowej. Na istniejący tynk nakłada się preparat zapobiegający wchłanianiu wody - hydrofobizujący. Kolejnym, prostym zabiegiem, jest pomalowanie starej fasady farbą elewacyjną. To również sposób by przyozdobić elewację. Jednak trzeba pamiętać, iż w wielu sytuacjach konieczne są szersze przedsięwzięcia, które będą służyć uzyskaniu satysfakcjonujących i trwałych efektów - działania takie jak kucie, gruntowanie, wyrównywanie czy wykonanie warstwy zbrojnej.

To też cię zainteresuje: Ogłoszono przetarg na modernizację XIX-wiecznego osiedla (WIZUALIZACJE) 

- Podstawą całościowych prac renowacyjnych jest zadbanie o właściwe przygotowanie podłoża pod kolejne warstwy, będące przedmiotem napraw. Na tym etapie bardzo ważna jest dokładna analiza stanu takiego podłoża, wskazująca też potencjalne przyczyny stwierdzonych zniszczeń - podkreśla Marek Zając z firmy Bolix.

Kilka prostych zasad

Doskonały efekt wykonania renowacji zależy w dużym stopniu od przestrzegania pewnych, czasem oczywistych, ale zawsze istotnych zasad. Mówią one m.in, iż: podłoże powinno być nośne, czyste, ale i bez wilgoci i zasolenia, materiał użyty w warstwie podkładowej nie powinien być gorszy od warstwy wierzchniej, wszystkie spękania tynku muszą podlegać wnikliwej analizie pod kątem jego nośności oraz nie należy nadmiernie pogrubiać, tynków, nawet jeśli wyrównanie krzywizny muru nie zostało osiągnięte w 100%.

Polecamy: Stare Kino - nocleg w filmowych apartamentach (WIDEO) 

Do przodu

To właściwy dobór materiału oraz dobre jakościowo wykonanie głównie decyduje o możliwości stworzenia atrakcyjnej wizualnie powłoki, która skutecznie chroni elewację. Pamiętajmy, że decydując się na prace remontowe, warto również zadbać o podejście systemowe, które bazować będzie na precyzyjnym doborze wszystkich elementów. Brak spójności w działaniach i rozwiązaniach, może przyczynić się do obniżenia wartości estetycznej, a w skrajnych przypadkach do uszkodzenia powierzchni. Reasumując, każdy obiekt powinien opierać się na solidnych i trwałych podstawach. 

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: MEDIA COORDINATOR
0komentarzy