Retrościana, czyli ściana z reklamami jak z przedwojennej gazety

Nowatorskie podejście do reklamy w starym stylu - w ten sposób można określić retrościanę. W Bydgoszczy powstała już druga taka nietypowa ozdoba na elewacji budynku.
  • Retrościana

    Taka ściana w dawnym stylu powstała właśnie w Bydgoszczy.

    Tomasz Czachorowski

Bydgoszcz jest pierwszym polskim miastem, gdzie powstają retrościany. Pierwsza reklama tego typu pojawiła się w Bydgoszczy w czerwcu 2014 roku. Ozdobiła szczyt budynku stojącego na rogu ul. Garbary i Królowej Jadwigi. Nawiązuje stylistyką do ogłoszeń umieszczonych w przedwojennych gazetach, wydawanych do 1939 roku. Pomysł wyszedł od bydgoszczan Alicji i Dawida Sobiechów, którzy prowadzą antykwariat.

Warto wiedzieć: Na co stawiają urbaniści w planowaniu przestrzeni miejskiej   

Druga ściana właśnie pojawiła się na budynku przy ul. Grunwaldzkiej 1 (od strony zachodniej). Plastyk miejski, Marek Iwiński, zaangażował się w pomysł. Z nim były uzgadniane projekty reklam, które mają się tam pojawić.

Retroogłoszenia są ręcznie malowane. Swoje reklamy na takiej starodawnej ścianie umieszczają firmy, które już teraz prężnie działają, ale chcą przyciągnąć kolejnych klientów. Niewykluczone, że w mieście powstaną następne tego typu reklamy.

Autor: Katarzyna Piojda
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

no i po co kłamiesz... :/ nie głupio ci teraz. w toruniu była taka ściana przy placu dawnego kościoła św mikołaja przy arsenale
a jest też takie malowidłona rubinkowie przy konstytucji 3go maja.
monia, 02.06.2015, 19:53
Artykuł nie mówi o jakichkolwiek muralach (których w Bydgoszczy jest mnóstwo), ale o stylizowanych na dawne reklamy. Takich murali w Toruniu nie ma.
Piotr, 02.06.2015, 21:24
Witam, Ledwie co pojawi sie jakis artykul o Bydgoszczy - zaraz jest negatywny komentarz z Torunia - ludzie, czy Wy nie mozecie sie zajac swoimi sprawami? Wczoraj byla informacja o pozarze w pustostanie - zaraz komentarz ze Bydgoszcz to miasto ruder. Wrzuccie na luz. NIe ma zadnych powodow zeby nas obrazac - ewntualnie przestancie nas odwiedzac i pracowac w naszym miescie - poszukajcie pracy w Toruniu - nie radze w Urzedzie Marszalkowskim - skoncza sie dotacje z Unii - skonczy sie Bizancjum.
bydgoszczaninn, 02.06.2015, 21:16