Piwnica piekoszowianki wypełnia się odpadami z ubojni?

Elżbieta Kędziora z Piekoszowa stała się kłębkiem nerwów. W piwnicy jej nowo wybudowanego domu regularnie pojawia się kilkudziesięciocentymetrowa warstwa krwi, wnętrzności i piór wymieszanych z fekaliami. Mieszkanka winą obarcza ubojnię drobiu podpiętą do tej samej kanalizacji.
  • Piwnica Elżbiety Kędziorskiej z Piekoszowa

    Elżbieta Kędziora z Piekoszowa jest pewna, że ścieki,które zalewają jej piwnicę pochodzą z ubojni drobiu na dowód czego przedstawia butelkę wypełnioną zebraną krwią. Kobieta błaga o pomoc, bo do zalań dochodzi notorycznie.

    Dawid Łukasik
  • Elżbieta Kędziora z Piekoszowa

    Dawid Łukasik
  • Elżbieta Kędziora z Piekoszowa

    Dawid Łukasik
  • Ścieki w piwnicy

    Dawid Łukasik
  • Elżbieta Kędziora w zalanej piwnicy

    Dawid Łukasik

Właściciel firmy odcina się jednak od problemu i sprawy komentować nie chce. Bezzwłoczne działania podejmuje natomiast prezes Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie, który nie wyklucza podjęcia bardzo radykalnych kroków.

Rozpłakała się kiedy drugi raz w tygodniu poczuła fetor

Elżbieta Kędziora nie ma już siły samotnie walczyć z uciążliwym sąsiedztwem. Twierdzi, że do wspólnej kanalizacji ubojnia wpuszcza olbrzymią ilość zwierzęcych odchodów, które przez kratkę w podłodze zalewają jej piwnicę.

– Proszę zobaczyć, tu zbiera się cały gnój z ubojni – z drżącym głosem mówiła pani Elżbieta, kiedy ją odwiedziliśmy w czwartek. Kobieta wyjaśniała, że sytuacja zdarzyła się w tym tygodniu już drugi raz.
– W poniedziałek zalało piwnicę mniej więcej do wysokości 30 centymetrów. Jeszcze nie zdążyłam doszorować tego wszystkiego, a teraz znowu koszmar się powtarza. Powiem szczerze, że kiedy rano znowu poczułam ten smród zwierzęcych odchodów to po prostu usiadłam na schodku i zaczęłam płakać – żali się kobieta. Dodaje, że płytki w piwnicy zaczynają już odpadać. Można sobie też wyobrazić, jakie uszkodzenia wywołują takie zalania w jej nowo zamontowanym piecu.

Krew, kawałki wątroby i tłuszczu

Skąd pani Elżbieta ma pewność, że ścieki, które trafiają do jej piwnicy pochodzą z ubojni? Nie mam żadnych wątpliwości. Jak ścieki wybijały prosto ze studzienki to były w nich całe kawałki wątroby, tłuszczów, skór i piór – wyjaśnia kobieta. Dodaje, że wszystko to zebrała, a pracownik Urzędu Usług Komunalnych w Piekoszowie wykonał dokumentację fotograficzną.

Na dowód swoich słów kobieta wyjmuje pięciolitrową butelkę wypełnioną krzepnącą już krwią. – Zebrałam ją miesiąc temu. Zakład Usług Komunalnych miał przekazać ją do sanepidu, ale ostatecznie, nie wiem dlaczego, tak się nie stało – wyjaśnia kobieta.

Urzędnicy już działają

Jerzy Wijas prezes Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie wyjaśnia, że właściciele ubojni już wcześniej dostali na piśmie wezwanie do zaprzestania tego typu praktyk z ostrzeżeniem, że w przeciwnym razie wyciągnięte zostaną konsekwencje. W związku z niestosowaniem się do zaleceń prezes jeszcze w czwartek wysłał do firmy kolejne pismo, tym razem nakazujące montaż specjalnych urządzeń służących do pomiaru, nie tylko ilości, ale i jakości spuszczanych cieków.

Przeczytaj: Jak ubezpieczyć dom i inny majątek od klęsk żywiołowych 

Po szczegółowym zbadaniu przyczyn ostatniego zalania piwnicy pani Elżbiety okazało się, że kanalizacja nie była zatkana, jak początkowo przypuszczano. – Kanalizacja dostała tak potężny zrzut, że zwyczajnie nie była w stanie przenieść tego ładunku i dlatego ścieki znalazły sobie inną drogę – tłumaczy Jerzy Wijas. Podkreśla, że niedopuszczalne jest, żeby takie rzeczy wpuszczane były do kanalizacji, ponieważ stwarza to ogromne zagrożenie dla funkcjonowania oczyszczalni ścieków. Prezes zapewnił nas, że nie zostawi mieszkańców bez pomocy, choć nie chce podejmować pochopnych decyzji i odcinać ubojni od kanalizacji.

Właściciel ubojni nie komentuje

Właściciel ubojni, z której według pani Elżbiety pochodzą zwierzęce odpady stwierdził, że nie jest stroną w sprawie i odmówił jakiegokolwiek komentarza.

Autor: Paulina Baran
13komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (13)

a mozna wiedziec kto to taki ten miszcz od zalewania?
nonono, 19.09.2015, 14:35
Czy to nie a byten styplenios sie pozbywa tego
falu, 19.09.2015, 15:33
A jaka To ubojnia w Piekoszowie jest?
WOŚ, 19.09.2015, 18:09
Pana Kanarka który niejednokrotnie zalał w ten sposob posesje zarowno jak i piwnice
anonim, 21.09.2015, 22:47
"Prezes zapewnił nas, że nie zostawi mieszkańców bez pomocy, choć nie chce podejmować pochopnych decyzji i odcinać ubojni od kanalizacji." Kpisz sobie z ludzi Knypku !?
WOŚ, 19.09.2015, 18:11
Może przytulił "coś" i udaje głupa ?
Tadzik, 19.09.2015, 18:18
"Właściciel ubojni, z której według pani Elżbiety pochodzą zwierzęce odpady stwierdził, że nie jest stroną w sprawie i odmówił jakiegokolwiek komentarza."
Ha Ha Ha To nie tylko Sanepid ale i WIOŚ oraz Prokuratura za picmesmena i spolegliwego "prezesa" ...
Tadzik, 19.09.2015, 18:22
Trzeba sie cieszyć i robić biznes na kaszance
Michal, 20.09.2015, 07:59
każdy zakład gdzie przetwarzana jest żywność,gastronomiczny a tym bardziej ubojnia MUSI BYŚ WYPOSAŻONY W SEPARATOR który zbiera takie odpadki i wywożone są do utylizacji.Jednak nasz świętokrzyski WIOŚ i Sanepid w du..e maja kontrole..mogę przytoczyć masę takich zakładów gdzie nie ma żadnych kontroli
polak mały, 20.09.2015, 12:06
kielecki sanepid to fikcja i kpina ze społeczeństwa
andrzej, 20.09.2015, 19:18
kielecki sanepid to fikcja i kpina ze społeczeństwa
andrzej, 20.09.2015, 19:18
Przeczytałem ten artykuł Echa dnia i komentarze pod nim i pierwsze co mi się nasuwa to znane przysłowie : ZŁODZIEJ KRZYCZY – ŁAPAJ ZŁODZIEJA, a po drugie to zastanowiłem się, jaka reakcja będzie właściwsza? Płakać czy śmiać sie. Przede wszystkim składam wyrazy współczucia Pani Elżbiecie Kędziorze zarówno za to co ona teraz znosi, jak również na to co będzie znosić przy okazji udzielania jej pomocy przez Wijasa i przez Urząd Gminy w Piekoszowie. Z artykułu jasno wynika, że już miesiąc temu powiadomiła o tym ZUK i niezrozumiałe jest oraz brak jest odpowiedzi dlaczego Wijas nie powiadomił o tym Sanepidu. Ciekawe skąd jakiś komentator pod artykułem Echa wytrzasnął tekst o jakimś przyklejaniu czegos? W Prawie Karnym na takie zachowania są artykuły karne. Pan Prezes Jerzy Wijas zamiast wcześniej podjąć praktyczne kroki w celu udrożnienia kanalizacji oraz uregulowania kwestii ilości i częstotliwości zrzutów wobec możliwości przepustowości kanalizacji to …..napisał pismo. ( oby tylko to nie on to pismo pisał ). Pan Prezes wie , że pozorowane działania na pisemka można prowadzić latami ( w jego przypadku do momentu aż jakiś mądry wójt usunie go wreszcie z tego stanowiska ). Ja powiem tak: Wijas, zamiast rozsiewać buńczuczne teksty na prawo i na lewo co to ty nie zrobisz to weź się za praktyczną robotę i spowoduj, aby ścieki z tej ubojni szły tam gdzie trzeba a nie do piwnicy Pani Ekżbiety Kędziory albo do piwnic innych mieszkańców. Za to masz płacone przez mieszkańców. Twoje pisemko na miejscu właściciela ubojni ja osobiście wyrzucił bym do kosza. Właściciel ubojni ma podpisaną z wami umowę od wielu lat. Czy on was zaskoczył zmianą profilu działalności z darcia gęsiego pierza na ubojnię drobiu w ciągu przedostaniej nocy? No przecież nie. Prowadzi chłop ubojnie, ma na głowie tysiące innych problemów a nie to dlaczego ścieki które legalnie wpuszcza zgodnie z umową do legalnej kanalizacji idą nie tam gdzie trzeba. Co go to ma obchodzić? Płaci i wymaga. Pani Elżbiecie Kędziorze od siebie mogę doradzić jedno : proszę zgłosic do prokuratury uszkodzenie mienia w swojej piwnicy, bo to jak wynika z artykułu nastąpiło. Prowadząc sprawę Policja niech pozbiera wszelką stosowną dokumentację w tym też może wrzeszcie ktos przyjrzy się dokumentacji konkursowej na wybór prezesa ZUK. Moze jakiś prokurator zada sobie pytanie czy ten człowiek ma wogóle jakieś kwalifikacje do kierowania ZUKiem. Jeśli te kwalifikacje opierają się na tym co na tym blogu ludzie piszą to pożal sie boże. Mnie rozbawiła szumna zapowiedź Wijasa cyt ….Prezes zapewnił nas, że nie zostawi mieszkańców bez pomocy,…..Wijas, perfidnie na początku tego roku odciąłeś nas mieszkańców Piekoszowa pod Lasem od wody z wodociągu gminnego, czyli naszego Wspólnego Dobra i ty masz czelność dziś szastać hasełkiem o swojej wielkiej pomocy mieszkańcom? Ja mieszkaniec Piekoszowa pod Lasem w obliczu twoich podłych i prostackich działań których dopuściłeś sie wobec starszych i schorowanych mieszkańców naszej osady odbieram ci prawo do używania takiego zwrotu. Tylko ludzie prawi i nieskalani mają prawo używąć takich zwrotów. Zainteresowanych odsyłam do : Piekoszów Blog Dla kogo hydranty czy to zemsta
Paweł Arabasz, 21.09.2015, 08:06
to nie jest nowy dom. stoi juz jakies 10 lat i nic tam nie jest robione.
xxx, 29.09.2015, 21:03