Najwęższy dom świata jest w Polsce i będzie otwarty dla zwiedzających

Dom Kereta znajduje się w Warszawie i jest on najwęższym domem na świecie. W najszerszym miejscu Dom Kereta ma na zewnątrz 152 cm, a w najwęższym – 92 cm. Obiekt ma dwa piętra, ale zajmuje tylko 14 metrów kwadratowych.
 • Wnętrze Domu Kereta

  Słynna na cały świat instalacja artystyczna inspirowana twórczością izraelskiego mistrza krótkiej formy literackiej od września znów będzie otwarta dla zwiedzających.

  aip24.pl
 • Schody w Domu Kereta

  Klatka schodowa w Domu Kereta dobrze obrazuje, jak wąski jest ten obiekt.

  aip24.pl
 • Sypialnia w Domu Kereta

  aip24.pl
 • Kuchnia w Domu Kereta

  aip24.pl
 • Kuchnia w Domu Kereta

  aip24.pl

Dom Kereta jest insertem, znajdującym się w Warszawie pomiędzy budynkami na ul. Chłodnej 22 i ul. Żelaznej 74 jest wyjątkowy ze względu na swoje wymiary – dwa piętra zajmują łącznie powierzchnię 14 metrów kwadratowych. Taki metraż wystarczyła autorowi projektu – Jakubowi Szczęsnemu – by stworzyć instalacji artystycznej, która jest w pełni funkcjonalnym mieszkaniem. 

Zobacz równieżNajdłuższy blok mieszkalny w Polsce ma 860 metrów długości 

Instalacja ma być symbolem Warszawy, zarówno tej przedwojennej, jak i powojennej, a także pracownią artystyczną i miejscem spotkań. Do domu może jednocześnie wejść około czterech osób. Obecnie dom jest zamknięty, ponieważ Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej przygotowuje się do przeprowadzenia wewnątrz niewielkich prac remontowych.

– Po sezonie zimowym część substancji budynku, m.in. podłoga, doznała uszczerbku w wyniku wysokiego zawilgocenia. Zgodnie z oświadczeniem administratora prace te mają się zakończyć w sierpniu – informuje wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Dom Kereta zostanie otwarty dla zwiedzających na przełomie września i października. Będą odbywać się w nim koncerty i wydarzenia o charakterze muzycznym. 

PrzeczytajJak urządzić kawalerkę o minimalnej powierzchni i maksimum funkcjonalności 


Dom Keteta
Dom Kereta znajduje się na warszawskiej Woli. Instalację "wciśnięto" między kamienicę przy ul. Żelaznej 74 i blok na Chłodnej 22. W najwęższym miejscu, we wnętrzu salonu, dom ma tylko 72 centymetry szerokości, natomiast w najszerszej łazience - 122 centymetry. Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Narodowe Centrum Kultury

Autor: aip24.pl
0komentarzy